Niemieckie firmy osiągnęły bardzo dobre wyniki

Z ostatniej chwili

Przeczytaj również

Przelicz waluty

Nasze społeczności

My na Pinterest

...
...
...
...
...
...
...
...
...
...
More Pins »

Reklama

Niemieckie firmy osiągnęły bardzo dobre wyniki
Posted by

Niemieckie firmy osiągnęły bardzo dobre wyniki

Zgodnie z wcześniejszymi prognozami ekonomistów niemiecka gospodarka przyspieszyła tempo rozwoju w drugim kwartale

 

Jak podaje Federalny Urząd Statystyczny, od kwietnia do czerwca PKB wzrósł o 0,4% w porównaniu z początkiem roku. Niemieckie firmy osiągnęły bardzo dobre wyniki przede wszystkim w eksporcie, pomimo m.in. zaostrzenia kryzysu w Grecji i przedłużenia sankcji wobec Rosji. Równie ważną rolę odegrała wysoka konsumpcja krajowa, choć nie brakowało wielu niepokojących sygnałów jak strajki pracowników kolei, poczty, linii lotniczych i wychowawców w żłobkach.

Specjaliści z gazety „Handelsblatt” wśród pięciu podstawowych czynników wzrostu wymieniają obok słabego euro, boomu gospodarczego w USA i wysokiej siły nabywczej w kraju, również niskie ceny ropy i rekordowe zatrudnienie. Wskazują oni również na to, że w kolejnych kwartałach br. może być trudno utrzymać równie wysokie tempo rozwoju gospodarczego. Główne obawy budzi sytuacja gospodarcza w Chinach, która może negatywnie wpłynąć na eksport, jak również nie wiadomo, jak będzie dalej rozwijała się koniunktura w Stanach Zjednoczonych. Dlatego jeszcze ważniejszą rolę odegra koniunktura na rynku krajowym, który wciąż będzie korzystał z niskich cen ropy. Przedsiębiorcy i państwo muszą również położyć duży nacisk na zwiększenie inwestycji.

Optymistyczne dane z niemieckich rynków niestety nie pokrywają się z wynikami państw strefy euro, gdzie PKB w drugim kwartale zwiększył się tylko o 0,3%. We francuskiej gospodarce panuje stagnacja, a we Włoszech rozwój gospodarczy wyniósł tylko 0,2%. Z kolei obiecujące dane przedstawiły Grecja i Francja, gdzie PKB wzrósł odpowiednio o 0,8% i o 1,0%, co najprawdopodobniej jest związane ze zwiększeniem obrotów w okresie letnim. Według Komisji Europejskiej wzrost gospodarczy w strefie euro może wynieść na koniec roku 1,5%, a w Niemczech 1,9%. Z kolei rząd niemiecki prognozuje PKB w 2015 r. w granicach 1,8 – 2,0%, a ekonomiści z „Handelsblatt” w graniach 1,5 – 1,7%.

Źródło: berlin.trade.gov.pl
Fot: freeimages.com

4 0 751 02 września, 2015 Biznes, News Wrzesień 2, 2015

Dodaj komentarz

Reklama

Pogoda

My na Twitterze

Reklama

Nasi fani na Facebooku

Reklama

Witamy wszystkich!

Portal powstał, by wspomóc oraz ułatwić poruszanie się w niemieckich realiach. Gdy przybyliśmy do Niemiec napotkaliśmy wiele przeszkód i trudności związanych z życiem codziennym na obcym terenie. Postanowiliśmy stworzyć miejsce, w którym wszyscy mogą zapoznać się z egzystencją w kraju pełnym możliwości jakim są Niemcy. Jest to miejsce, gdzie możecie podzielić się z innymi własnymi doświadczeniami, jak i informacjami, które będą pomocne dla mieszkańców Niemiec. Wiadomości te mogą być również pomocne dla osób mających zamiar odwiedzić jak i osiedlić się w Niemczech. Postaramy się informować na bieżąco o zmianach zachodzących w tym atrakcyjnym kraju. Będziemy szukać nowych możliwości rozwoju naszego wspólnego portalu. Zbieranie informacji, wskazówek oraz innych elementów życia w jednym miejscu pozwoli i ułatwi byt w nowym państwie. Współpracujemy już z wieloma osobami, w tym z Damianem Golcem i Michałem Majewskim autorami zdjęć znajdujących się na stronach portalu.

Zapraszamy wszystkich do współpracy.

Dziękujemy.
zespół Polacy w Niemczech

Wszelkie prawa zastrzeżone. Prawa do powielania, używania i publikacji zawartości strony internetowej http://www.WirtualneNiemcy.pl lub jej części podlegają przepisom ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 04.02.1994 r. ( Dz. U. Nr 24, poz. 83 z późn. zm.). Wszystkie znaki towarowe zostały użyte tylko w celach informacyjnych i należą do ich właścicieli.