Strona główna » Obchody jubileuszu 25-lecia Traktatu o dobrym sąsiedztwie

Obchody jubileuszu 25-lecia Traktatu o dobrym sąsiedztwie

dodane przez: Marek K
0 ilość komentarzy

Uroczysty koncert zamykający obchody jubileuszu 25-lecia Traktatu o dobrym sąsiedztwie

Prezydent Andrzej Duda z małżonką Agatą Kornhauser-Dudą wziął udział w niedzielę, 11 grudnia, w Ratuszu Berlina, wraz z prezydentem Niemiec Joachimem Gauckiem i Danielą Schadt w koncercie zamykającym obchody 25-lecia podpisania traktatu o dobrym sąsiedztwie i przyjaznej współpracy między Polską a Niemcami.

Po dziesięcioleciach burz, po dziesięcioleciach dramatów, przyszły dziesięciolecia dobrej przyjaźni opartej na prawdzie, opartej na partnerstwie i wzajemnym zrozumieniu” – powiedział prezydent Andrzej Duda przed koncertem.

Zaznaczył, że podczas licznych spotkań z prezydentem Gauckiem w roku obchodów 25-lecia polsko-niemieckiego traktatu, “z wdzięcznością i szacunkiem” wspominali tych, którzy położyli fundamenty pod tę współpracę. – Począwszy od polskich i niemieckich biskupów, poprzez kanclerza Willy’ego Brandta i wielu polityków, którzy do zacieśnienia tej przyjaźni przez lata się przyczynili – podkreślał Prezydent RP.

Wyraził również podziękowania Prezydentowi Joachimowi Gauckowi za współpracę. – Panie prezydencie, miałem zaszczyt i przyjemność współpracować z panem niecałe półtora roku, ale spotkaliśmy się, łącznie z dzisiejszym dniem, siedem razy. To była, jest i będzie dla mnie niezwykle dobra i pouczająca współpraca – powiedział. Prezydent podkreślił, że “Joachim Gauck budował wielką godność urzędu prezydenta Republiki Federalnej Niemiec. Jak mówił, może go zapewnić, że Polacy zapamiętają go jako tego, który był prezydentem przyjaznym, był prezydentem dialogu, który budował wzajemny szacunek między naszymi państwami i społeczeństwami”.

Aby podkreślić dobrą atmosferę spotkania w Berlinie, Joachim Gauck oświadczył, że wobec przyjaźni okazywanej mu przez Prezydenta Andrzeja Dudę “czuje się swobodnie” i rezygnuje z wygłoszenia przygotowanego tekstu, a w zamian będzie mówić “bez kartki”.

Joachim Gauck zastrzegł, że nie spodziewa się, iż między Polską a Niemcami nie będzie dochodziło do kontrowersyjnych debat i różnicy zdań, co jest normalne między demokratycznymi krajami. – Ufam, że przyjaźń i empatia, jaka nam towarzyszy, będzie także istniała między panem a moim następcą – zaznaczył Prezydent Niemiec.

Prezydent Gauck zapewnił, że po odejściu z urzędu nadal będzie angażował się na rzecz stosunków między Polakami i Niemcami. – Pozostanę orędownikiem polsko-niemieckiego porozumienia – powiedział.

Koncert, którego organizatorem była Ambasada, odbył się z udziałem laureatki tegorocznego Międzynarodowego Konkursu Skrzypcowego im. Henryka Wieniawskiego, Veriko Tchumburidze, z towarzyszeniem Orkiestry Filharmonii Poznańskiej. Muzycy wykonali trzy utwory: “Orawę” Wojciecha Kilara, II koncert skrzypcowy D-moll Henryka Wieniawskiego oraz VII symfonię A-Dur Ludwiga van Beethovena.

 

Źródło: Ambasada RP w Berlinie (berlin.msz.gov.pl)
Fot: KPRP (berlin.msz.gov.pl)

Ciekawe wiadomości