Odsłonięcie tablicy Stanisława Dygata
Ku uczczenia pamięci polskiego pisarza odsłonięto tablicę pamiątkową w Gebhardschule, w Konstancji, gdzie był internowany w latach 1939-1940.
Stanisław Dygat jest uznanym prozaistą, felietonistą, dramaturgiem i scenopisarzem urodzonym we francuskiej rodzinie w Warszawie w 1914 roku. Podczas II wojny światowej, w latach 1939-1940 przebywał w obozie internowania dla obcokrajowców w Konstancji. Po uwolnieniu przedostał się z powrotem do Polski, gdzie mieszkał aż do śmierci w 1978 roku. Swoje doświadczenia z okresu internowania opisał w pierwszej powieści pt. „Jezioro Bodeńskie” z 1946 roku. Książka ta przyniosła mu sławę i doczekała się ekranizacji pod tym samym tytułem wyreżyserowanej w 1985 roku przez Janusza Zaorskiego.
Popularne w Polsce dzieła Stanisława Dygata przetłumaczono na wiele języków m.in. niemiecki. W 101. rocznicę urodzin autora odsłonięto tablicę ku czci jego pamięci. W uroczystości zorganizowanej 5 grudnia br. dzięki staraniom Ambasady RP w Berlinie, Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego we współpracy z Konsulatem Generalnym w Monachium, wzięli udział: minister spraw europejskich Badenii Wirtembergii Peter Friedrich, przedstawiciel MKIDN dyr. Jacek Miler, Burmistrz Miasta Konstancji Andreas Osner, córka pisarza Magda Dygat oraz przedstawiciele polskich placówek w RFN : Andrzej Osiak, Konsul Generalny RP w Monachium i radca Ambasady Magdalena Erdman.
Tablicę wykonał polski artysta Marek Moderau.
Źródło: berlin.msz.gov.pl
Fot: freeimages.com