Z ostatniej chwili

Przeczytaj również

Witamy wszystkich!

Portal powstał, by wspomóc oraz ułatwić poruszanie się w niemieckich realiach. Gdy przybyliśmy do Niemiec napotkaliśmy wiele przeszkód i trudności związanych z życiem codziennym na obcym terenie. Postanowiliśmy stworzyć miejsce, w którym wszyscy mogą zapoznać się z egzystencją w kraju pełnym możliwości jakim są Niemcy. Jest to miejsce, gdzie możecie podzielić się z innymi własnymi doświadczeniami, jak i informacjami, które będą pomocne dla mieszkańców Niemiec. Wiadomości te mogą być również pomocne dla osób mających zamiar odwiedzić jak i osiedlić się w Niemczech. Postaramy się informować na bieżąco o zmianach zachodzących w tym atrakcyjnym kraju. Będziemy szukać nowych możliwości rozwoju naszego wspólnego portalu. Zbieranie informacji, wskazówek oraz innych elementów życia w jednym miejscu pozwoli i ułatwi byt w nowym państwie. Współpracujemy już z wieloma osobami, w tym z Damianem Golcem i Michałem Majewskim autorami zdjęć znajdujących się na stronach portalu.

Zapraszamy wszystkich do współpracy.

Dziękujemy.
zespół Polacy w Niemczech
Pobyt w Niemczech
Posted by

Pobyt w Niemczech

Pobyt w Niemczech w czasie pandemii COVID

Ze względu na obecną sytuację w związku z rozprzestrzenianiem się koronawirusa dostęp do władz i instytucji publicznych jest ograniczony. Niemniej jednak obowiązują przepisy tymczasowe, aby zapewnić jak najlepsze załatwienie spraw związanych z prawem pobytu. Mimo wszystko Polacy mogą korzystać z przysługujących im praw, ze względu na członkostwo w Unii Europejskiej. Co więc powinieneś wiedzieć? Wjazd do Niemiec, jak i pobyt w Niemczech właściwie się nie zmienił. Obowiązującym dokumentem jest paszport lub polski dokument tożsamości. Dzięki zachowaniu zasad ruchu bezwizowego można tak podróżować i przebywać w Niemczech przez okres 90 dni i to bez konieczności podania przyczyny. Nie trzeba także podawać celu podróży. Warto jednak pamiętać, iż dowód tożsamości  lub paszport powinny mieć osoby małoletnie. 

Przed planowanym wjazdem do Niemiec trzeba dokładnie sprawdzić jakość dokumentów, ponieważ to za ich pomocą będzie przebiegać weryfikacja podróżujących. Warto zadbać o aktualne zdjęcie oraz sprawdzić samą ważność dokumentu, którym będziemy się identyfikować. Chcąc przebywać w kraju dłużej niż 90 dni, będzie trzeba dokonać meldunek w Niemczech. Meldunku należy dokonać w stosownym urzędzie właściwym dla pobytu w danym landzie nie później niż 14 dni od wjazdu do kraju. Urzędy meldunkowe są nazywane w Niemczech tymi słowami – Einwohnermeldeamt/Bürgeramt. Każdy z nich znajdzie się w urzędzie miasta lub danej gminy. Pamiętajmy o odebraniu tzw. Meldebescheinigung, co jest potwierdzeniem dokonania meldunku / zameldowania się. Obywatelom polskim przysługuje prawo pobytu w Niemczech. O stosowne zaświadczenie możemy wystąpić do tzw. Bescheinigung über das gemeinschaftsrechtliche Aufenthaltsrecht.  Więcej informacji na temat pobytu oraz pracy w Niemczech lub innym kraju Europy znajdziesz na oficjalnej stronie Komisji Europejskiej: 

Na podstawie materiałów: Ministerstwo Spraw Zagranicznych – gov.pl 
Fot: Nicole Geri | unsplash.com/@nicolegeri

0 Możliwość komentowania Pobyt w Niemczech została wyłączona 32 25 lutego, 2022 News, Praca i pobyt, Przewodnik, Turystyka 25 lutego, 2022

Pomagamy

Wirtualne Niemcy to portal poświęcony tematyce Niemiec. Znajdziecie tutaj mnóstwo przydatnych informacji, wszystko to co jest związane z życiem w Niemczech. Praca w Niemczech, Polacy w Niemczech, pomoc w Niemczech to główne zagadnienia, które publikujemy w serwisie.Zapraszamy do lektury!WirtualneNiemcy.pl
Portal Informacyjny dla Polaków w Niemczech
info@wirtualneniemcy.pl
obsługa marketingowa NETRAD | agencja marketingowa

Wszelkie prawa zastrzeżone. Prawa do powielania, używania i publikacji zawartości strony internetowej www.WirtualneNiemcy.pl lub jej części podlegają przepisom ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 04.02.1994 r. (Dz. U. Nr 24, poz. 83 z późn. zm.). Wszystkie znaki towarowe zostały użyte tylko w celach informacyjnych i należą do ich właścicieli.