Strona główna » Polacy postawili na relaks na miejskich i nadmorskich plażach

Polacy postawili na relaks na miejskich i nadmorskich plażach

dodane przez: Agnieszka L
0 ilość komentarzy

Bosa stopą na polskich plażach!

 

Na każdego, kto do nas dołączy, czeka świetna zabawa w promieniach słońca oraz okazja do uprzątnięcia ulubionych plaż. Daj dobry przykład innym i pomóż nam w porządkach!

Zrobiło się cieplej. A jak tylko wyjrzało słońce, Polacy postawili na relaks na miejskich i nadmorskich plażach. Niestety, po takim dniu ich czystość pozostawia wiele do życzenia. Mamy na to rozwiązanie – od soboty, 20 czerwca, poprzez kolejne weekendy, ściągamy buty, zakasujemy rękawy i bosą stopą wyruszamy wraz z Barefoot Projekt Czysta Plaża sprzątać plaże. Każdy może do nas dołączyć – czekamy na wolontariuszy! Wystarczy zarejestrować się na stronie www.czystapolska.org.pl lub przyjść do namiotu Stowarzyszenia Czysta Polska, który będzie na plażach w dniach eventów.

W ramach tegorocznej akcji Barefoot Projekt Czysta Plaża w czerwcu, lipcu i sierpniu posprzątamy zarówno nadmorskie miejscowości, jak i plaże miejskie, tak by można było po nich spacerować bosą stopą.

20.06 WARSZAWA, Temat Rzeka, godz. 11.15
11.07 POZNAŃ, Kontener ART , godz. 10.00
18.07 SOPOT, Tropikalna Wyspa, wejście na plażę nr 28 , godz. 10.00
23.07 DĘBKI, Beach Bar Cooler, wejście na plażę nr 19, godz. 10.00
01.08 GDYNIA, Contrast Cafe, godz. 10.00

Na wszystkich, którzy przyłożą stopę do sprzątania, dając dobry przykład innym, oprócz worków na śmieci i rękawic będą czekać atrakcyjne konkursy i animacje. Pełnoletni wolontariusze, którzy aktywnie włączą się w porządki, otrzymają pamiątkową koszulkę Barefoot Projekt Czysta Plaża. Po zakończeniu sprzątania będzie także można zrobić sobie zdjęcie ze swoimi znaleziskami. Nie zabraknie również gier, konkursów i zabaw, takich jak mega Twister dla grupy 15 osób, boule na plaży, hula-hop czy kolorowych tatuaży. Wszystko po to, żeby połączyć edukację ekologiczną z przyjemnym relaksem.

– Chcę to głośno i wyraźnie wszystkim powiedzieć: dołączcie do nas i pomóżcie uprzątnąć polskie plaże! – mówi Paulina Krajewska-Grzejszczyk z Barefoot Projekt Czysta Plaża. – Gwarantuję, że nie będą to nudne porządki, ale pożytecznie spędzony czas, kiedy nie zabraknie dobrej zabawy na czystym piasku pod bosymi stopami.

Akcja Barefoot Beach Rescue Project narodziła się w Stanach Zjednoczonych w 2007 roku. Obecnie tysiące wolontariuszy na całym świecie wyruszają na plaże, aby oczyszczać je z zalegających śmieci, które pozostawili tam turyści. Zdaniem ekologów, każdy śmieć stanowi realne zagrożenie dla przyrody, szczególnie dla wodnych zwierząt i ptaków. Na przykład w torebki foliowe zwierzęta łatwo mogą się zaplątać, skutkiem czego często padają z głodu, wyczerpania lub z powodu uduszenia, nie mogąc się samodzielnie oswobodzić.

– Czystość naszej przyrody, naszych lasów, rzek, także czystość naszych plaż świadczy o nas samych, o poziomie naszej świadomości ekologicznej, który chcemy podnosić – zauważa Weronika Rychlicka, wiceprezes Stowarzyszenia Czysta Polska. – Dlatego kolejny raz współpracujemy z Barefoot Projekt Czysta Plaża. To świetna akcja, dzięki której zyskuje nie tylko przyroda, ale także wszyscy miłośnicy wypoczynku w naturze.

* * *

Stowarzyszenie Czysta Polska zawiązało się w grudniu 2012 roku. Zamierzone cele stowarzyszenia to podejmowanie inicjatyw na rzecz ochrony środowiska; w tym ochrona cennych przyrodniczo obszarów, prowadzenie edukacji ekologicznej; popularyzowanie idei ochrony środowiska naturalnego i ekologii; przeciwdziałanie nielegalnemu przemieszczaniu i składowaniu odpadów; realizacja przedsięwzięć związanych z gospodarką odpadami i ochroną powierzchni ziemi, wspieranie szeroko rozumianej inicjatywy społecznej obywateli.

Barefoot Projekt Czysta Plaża to polska edycja międzynarodowej akcji Barefoot Beach Rescue Project. Inicjatywa ta powstała w 2007 roku w Stanach Zjednoczonych, solidaryzując lokalne społeczności wokół przywracania naturalnej równowagi wybrzeżom. Do tej pory tysiące wolontariuszy włączyło się w oczyszczanie plaż z ton śmieci. Współorganizatorem projektu w Polsce jest Stowarzyszenie Czysta Polska. www.barefootwine.co.uk

Kontakt dla mediów:

Marek Kuleta

Biuro prasowe Barefoot Projekt Czysta Plaża

e-mail: m.kuleta@gardenofwords.pl

Tel. 533 339 050

Katarzyna Starosta

Rzecznik Prasowy Akcji Czyste Tatry

Stowarzyszenie Czysta Polska

Tel.: +48 880 498 843

e-mail: media@czystapolska.org.pl

web: www.czystapolska.org.pl;

fb: https://www.facebook.com/StowarzyszenieCzystaPolska

Źródło: materiały pochodzą ze strony agencji informacyjnej Newseria Lifestyle
Fot: lifestyle.newseria.pl

Ciekawe wiadomości