Strona główna » Polska i Niemcy chcą zwiększyć wysiłki na rzecz połączeń kolejowych pomiędzy obu krajami

Polska i Niemcy chcą zwiększyć wysiłki na rzecz połączeń kolejowych pomiędzy obu krajami

dodane przez: Agnieszka L
0 ilość komentarzy

Polsko-niemiecki szczyt kolejowy

 

Polska i Niemcy chcą zwiększyć wysiłki na rzecz efektywnych i szybkich połączeń kolejowych pomiędzy obu krajami. Jednym ze wspólnych celów jest jest elektryfikacja połączenia Szczecin – Berlin najpóźniej do roku 2020, a od grudnia br. uruchomione zostanie nowe połączenie kolejowe między tymi miastami.

Pierwszy polsko-niemiecki szczyt kolejowy odbył się w Poczdamie w miniony piątek (11.09). Efektem spotkania były obiecujące zapowiedzi zwiększenia ilości połączeń kolejowych między Polską a Niemcami. Plan elektryfikacji połączenia Szczecin – Berlin pozwoli na skrócenie czasu przejazdu koleją pomiędzy tymi miastami do 80 minut. Podczas spotkania ustalono także, że powstanie wspólna grupa robocza kolei polskich i niemieckich, która m.in. opracuje plan możliwej rozbudowy dalekobieżnego połączenia Wrocław – Berlin. Strona niemiecka zapowiedziała, że w związku z tym, iż Wrocław będzie w 2016 r. Europejską Stolicą Kultury, od maja do września uruchomiony zostanie dodatkowy pociąg na trasie Berlin – Wrocław, określany jako „pociąg do kultury”, a przejazd nim dofinasowany zostanie prawdopodobnie przez kraje związkowe Berlin i Brandenburgia (po 100 tys. euro), co umożliwi obniżenie cen sprzedaży biletów na tej trasie. W nowym rozkładzie jazdy połączenia do Wrocławia z przesiadką w Poznaniu mają zostać lepiej skorelowane,tak aby skrócić całkowity czas przejazdu. Natomiast polskie pociągi kursujące pomiędzy Wrocławiem i Dreznem będą mogły dojeżdżać do Görlitz, co ułatwi podróż pomiędzy tymi miastami. Strona polska zwróciła też uwagę, że modernizacja linii kolejowej Warszawa – Poznań – Berlin poprawiła już wyraźnie komfort podróży na tej trasie i stworzyła warunki do dalszego rozwoju przewozów kolejowych na tym odcinku.

Gospodarzem spotkania ze strony Niemiec był koordynator polsko – niemieckiej współpracy społecznej i przygranicznej z ramienia rządu Niemiec, premier Brandenburgii, Dietmar Woidke. Z polskiej strony szczytowi współprzewodniczył wiceminister infrastruktury i rozwoju , Sławomir Żałobka. W spotkaniu wzięli również udział m.in. premier Saksonii, Stanislaw Tillich, parlamentarny sekretarz stanu w federalnym ministerstwie transportu i infrastruktury Niemiec, Enack Ferlemann, ambasador Polski w Berlinie Jerzy Margański i ambasador Niemiec w Warszawie Rolf Nikel, przedstawiciele urzędów marszałkowskich z województw: wielkopolskiego, dolnośląskiego, lubuskiego i zachodniopomorskiego, urzędnicy ministerstw: spraw wewnętrznych oraz infrastruktury i rozwoju, a także szefowie polskich i niemieckich spółek kolejowych.

Źródło: berlin.msz.gov.pl
Fot: berlin.msz.gov.pl

Ciekawe wiadomości