Polska książka o przemianach w Europie Środkowo-Wschodniej wydana na Węgrzech
W węgierskich miastach odbyła się prezentacja książki „1989 – Jesień Narodów” o procesie przemian demokratycznych w krajach Europy Środkowo-Wschodniej: Rumunii, Bułgarii, Czechosłowacji, Niemieckiej Republice Demokratycznej, Polsce i na Węgrzech. Inicjatorem spotkań były Ambasada RP i Instytut Polski w Budapeszcie.
W prezentacji na zaproszenie Węgierskiej Akademii Nauk oraz Instytutu Polskiego w Budapeszcie wzięli udział autorzy publikacji – polscy historycy i politolodzy: dr Adam Burakowski, dr Aleksander Gubrynowicz i dr Paweł Ukielski.
Polscy naukowcy spotkali się ze studentami na Uniwersytecie Corvinus w Budapeszcie, na Uniwersytecie w Peczu oraz z węgierskimi badaczami w Instytucie Nauk Historycznych Węgierskiej Akademii Nauk.
W trakcie debat autorzy książki rozmawiali o sytuacji wewnętrznej w państwach Europy Środkowo-Wschodniej w 1989 roku.
– Przemiany 1989 roku w Europie Środkowo-Wschodniej były lekcją dla całego świata – powiedział dr Adam Burakowski z Instytutu Studiów Politycznych PAN. – W tamtych dniach mieszkańcy naszego regionu udowodnili, że komunizm jako system ideologiczny i gospodarczy poniósł klęskę. Od 1989 roku również w innych regionach świata obserwujemy odchodzenie od pryncypiów marksizmu-leninizmu – dodał.
Dr Paweł Ukielski z Instytutu Studiów Politycznych PAN przekonywał, że trudno mówić o rewolucji dokonanej 25 lat temu, gdyż z natury opiera się ona na spójnej ideologii, a czegoś takiego w Europie Środkowej nie było, wręcz przeciwnie, dominował sprzeciw wobec obcej, narzuconej kilkadziesiąt lat wcześniej ideologii. Społeczeństwu zależało również na zmianach pragmatycznych i poprawie życia w sferze materialnej. Dr Aleksander Gubrynowicz zwracał też uwagę na różne drogi państw regionu do obalenia komunizmu 25 lat temu.
Debata w Peczu, ze względu na międzynarodowe środowisko studentów, ukierunkowana była na szukanie powiązań pomiędzy Jesienią Narodów a wydarzeniami Arabskiej Wiosny.
Książka „1989 – Jesień Narodów” została wydana również w języku rumuńskim i węgierskim. W przygotowaniu jest tłumaczenie na angielski.
Źródło: materiały pochodzą ze strony msz.gov.pl
Fot: freeimages.com