Strona główna » Polskie wzornictwo w Berlinie

Polskie wzornictwo w Berlinie

dodane przez: Agnieszka L
0 ilość komentarzy

Wystawa śląskiego wzornictwa w Berlinie

Innowacyjne i funkcjonalne projekty śląskiego wzornictwa będzie można zobaczyć w na wystawie zatytułowanej „ Design It. In Silesia” w Instytucie Polskim w Berlinie. Wernisaż ekspozycji odbędzie się 4 grudnia 2014 roku w dzień Barbórki, czyli Święto Górnika.

Wzornictwo rozwija się na Śląsku niezwykle dynamicznie. Łączy wątki zaczerpnięte ze sztuki, architektury i rzemiosła. Przeplata tradycję z nowoczesnością. Wspólną cechą prezentowanych w stolicy Niemiec prac jest ich typowo śląska cecha: pragmatyzm. Projektanci wybrani przez kuratora wystawy Adriana Chorębałę pochodzą ze Śląska, choć często pracują i działają poza tym regionem. Swoim pracom nadają jednak zawsze „śląski znak jakości”.

Podczas wystawy odbędzie się również prezentacja kompendium wiedzy o projektowaniu na Śląsku autorstwa profesor Irmy Koziny pt. „Ikony Designu w Województwie Śląskim”. Goście będą mogli zobaczyć kilka wzorniczych gadżetów jak: Sadza Soap, czyli mydło w formie węgla Marty Frank, „Palec ślonski” – porcelanowy palec do robienia dziurek w kluskach śląskich projektu Marty Szafraniec (SAFFA) i wyciskarkę do cytrusów w kształcie hali widowiskowej Spodek autorstwa IDE.

Wystawa przygotowana dla Instytutu Polskiego w Berlinie powstała we współpracy z Michałem Kubieńcem i Dominikiem Tokarskim z Geszeft Katowice. Jej partnerami są: Urząd Marszałkowski Województwa Śląskiego, Urząd Miasta Katowice i Rondo Sztuki. Ekspozycję będzie można oglądać do 6 lutego 2014 roku.

W ramach wydarzenia 10 grudnia zaproszeni goście wezmą udział w dyskusji zatytułowanej „Wenn aus Kunst Kohle wird” („Gdy sztuka staje się kasą”). Uczestnicy spotkania na przykładzie Nadrenii Północnej-Westfalii i Śląska będą rozmawiać o roli promocji kultury i przemysłu kreatywnego w rozwoju poszczególnych regionów. Dyskusja odbędzie się w Przedstawicielstwie Kraju Związkowego Nadrenii Północnej-Westfalii przy Rządzie Federalnym. W rozmowie wezmą udział między innymi podsekretarz stanu w MSZ Katarzyna Kacperczyk i doktor Angelica Schwall-Düren, minister do spraw Federalnych, Europejskich i Mediów Kraju Związkowego Nadrenii Północnej-Westfalii.

Więcej informacji można znaleźć na stronie internetowej Instytutu Polskiego w Berlinie. http://berlin.polnischekultur.de/index.php?navi=013&id=1300

Źródło: materiały pochodzą ze strony : msz.gov.pl
fot: freeimages.com

Ciekawe wiadomości