Strona główna » Powstanie Warszawskie 1944 – wystawa w Monachium

Powstanie Warszawskie 1944 – wystawa w Monachium

by Agnieszka L
0 comment

Wystawa „Powstanie Warszawskie 1944” w Monachium

 

– Powstanie Warszawskie ma dla Polaków szczególne znaczenie, gdyż stanowi jedno z najważniejszych wydarzeń najnowszej historii – mówił wiceminister Artur Nowak-Far na otwarciu wystawy „Powstanie Warszawskie 1944” w Centrum Dokumentacji Nazizmu w Monachium.

– Powstanie pozostaje wciąż żywe w świadomości społecznej – dodał wiceminister. Podkreślił ponadto, że „mimo komunistycznych prześladowań i historycznych przekłamań Polacy nie mogli zapomnieć o Powstaniu”. – Mimo całkowitego zniszczenia, Warszawa odrodziła się do życia jak mityczny feniks z wojennych ruin i powojennego zniewolenia. Warszawa zachwyca swoim nowym życiem. Jest jedną z najważniejszych stolic Europy – podsumował wiceminister Nowak-Far.

Konsul Generalny RP w Monachium Andrzej Osiak wyraził przekonanie, że “przez pryzmat Powstania Warszawskiego łatwiej będzie zrozumieć nie tylko historię Warszawy, ale także całej Polski.” Dodał, że „to właśnie nasze pokolenie jest zobowiązane do zachowania i pielęgnowania pamięci o ofiarach i tych Powstańcach, którzy zostali uwięzieni w obozach koncentracyjnych Dachau i Flossenbürg.”

– Jednym z zadań Centrum Dokumentacji Nazizmu Monachium jest transfer wiedzy na temat narodowego socjalizmu oraz pobudzenie zwiedzających do krytycznej refleksji o wykluczeniu społecznym, antysemityzmie, prawicowym radykalizmie i ksenofobii – tłumaczył dyrektor Centrum profesor Winfried Nerdinger. – Wystawa o Powstaniu Warszawskim 1944 pokazuje przekonujący materiał o tym, do czego prowadzi ideologia pogardzająca człowiekiem – dodał dyrektor.

Wystawa zorganizowana z inicjatywy Konsulatu Generalnego RP w Monachium została objęta patronatem Prezydenta Rzeczpospolitej Polskiej Andrzeja Dudy i Prezydenta Republiki Federalnej Niemiec Joachima Gaucka. Wystawa jest kontynuacją projektu Muzeum Powstania Warszawskiego. Pierwszy pokaz miał miejsce w Berlinie w 2014 r. w ramach obchodów 70. rocznicy wybuchu Powstania. Ekspozycję można obejrzeć w Monachium do 28 lutego 2016 roku.

Źródło: msz.gov.pl
Fot: msz.gov.pl

You may also like