Strona główna » Program umożliwiający wybitnym niemieckim uczonym przyjazd do Polski

Program umożliwiający wybitnym niemieckim uczonym przyjazd do Polski

dodane przez: Dominik S
0 ilość komentarzy
Do 30 września można zgłaszać kandydatów w konkursie Fundacji na rzecz Nauki Polskiej w konkursie o Polskie Honorowe Stypendium Naukowe im. Aleksandra von Humboldta. Program umożliwia wybitnym niemieckim uczonym przyjazd do Polski na kilkumiesięczne pobyty naukowe.

Stypendium ma na celu uhonorowanie osiągnięć naukowych laureatów oraz stymulowanie długookresowej współpracy pomiędzy polskimi i niemieckimi badaczami. Stanowi ono odpowiednik Humboldt-Forschungspreis, prestiżowego wyróżnienia dla uczonych zagranicznych znanej niemieckiej Fundacji Aleksandra von Humboldta (Alexander von Humboldt Stiftung).

O rozpoczęciu naboru poinformowała w przesłanym PAP komunikacie rzecznik FNP Dominika Wojtysiak- Łańska. “Stypendium Humboldta to szansa dla polskich i niemieckich naukowców na zacieśnienie lub rozwinięcie współpracy naukowej – mówi Adam Zieliński, zastępca dyrektora ds. działalności programowej w FNP. – Dla Fundacji to ponadto jeden ze sposobów na promowanie naszego kraju, jako coraz bardziej atrakcyjnego miejsca do uprawiania nauki zarówno dla polskich, jak i zagranicznych naukowców” – dodaje Zieliński.

Stypendium im. A. von Humboldta mogą otrzymać aktywni naukowo, wybitni niemieccy uczeni, posiadający stanowisko profesora, którzy chcą przyjechać do Polski na kilkumiesięczne pobyty naukowe. Kandydatów zgłaszać mogą wyłącznie polscy naukowcy. Wysokość stypendium wynosi obecnie równowartość 4 tys. euro miesięcznie i jest ono przyznawane na okres od 3 do 6 miesięcy. Konkurs jest skierowany do badaczy ze wszystkich dziedzin nauki. Wnioski – składane w języku angielskim – oceniają niezależni recenzenci, będący ekspertami w dziedzinie reprezentowanej przez kandydata. Rozstrzygnięcie konkursu nastąpi na początku 2016 r.

Przyznawanie stypendium odbywa się na podstawie porozumienia z 1995 r. pomiędzy FNP a Fundacją Humboldta. Dzięki tej umowie Fundacja na rzecz Nauki Polskiej dołączyła do podobnych organizacji z 19 krajów, które mają z Fundacją Humboldta analogiczne partnerskie porozumienia o wzajemnym przyznawaniu tych wyróżnień najwybitniejszym uczonym. Od czasu uruchomienia pierwszego konkursu, stypendia na prowadzenie badań w wybranych ośrodkach w Polsce otrzymało 58 naukowców z Niemiec.

Nazwa stypendium poprzez imię patrona nawiązuje do najlepszej tradycji współpracy naukowców polskich i niemieckich. Aleksander von Humboldt (1769-1859), niemiecki przyrodnik, podróżnik i geograf, współpracował z wieloma Polakami, był honorowym członkiem Towarzystwa Przyjaciół Nauk w Warszawie i pierwszym propagatorem poezji Adama Mickiewicza w Niemczech.

Źródło: PAP Nauka w Polsce | www.naukawpolsce.pap.pl
Fot: freeimages.com

Ciekawe wiadomości