Strona główna » Promocja polskich naukowców w Niemczech

Promocja polskich naukowców w Niemczech

dodane przez: Agnieszka L
0 ilość komentarzy

Instytut Zachodni chce promować dorobek polskich naukowców w Niemczech

Promocja dorobku polskich badaczy pracujących w Niemczech oraz intensyfikacja niemiecko-polskiej współpracy naukowej – to cele projektu “Polscy naukowcy w Niemczech”. Realizowany przez Instytut Zachodni w Poznaniu projekt może poprawić obraz Polaków za Odrą.
Do tej pory nie jest znana liczba pracujących w Niemczech naukowców z polskim obywatelstwem, lub polskimi korzeniami. Wstępne szacunki wskazują, że może to być nawet kilkanaście tysięcy osób. Dzięki projektowi mają szanse poznać się wzajemnie, poznać swój dorobek oraz rozpocząć współpracę naukową z innymi naukowcami w Niemczech lub Polsce.

Dyrektor Instytutu Zachodniego w Poznaniu (IZ) Michał Nowosielski przypomniał, że Niemcy są od lat jednym z największych skupisk polonijnych na świecie. Badacze z Polski są aktywni w tamtejszych ośrodkach naukowych, reprezentując różne dyscypliny wiedzy.

Stworzona w ramach projektu, ponadbranżowa polsko-niemiecka sieć naukowców ma ułatwiać nawiązanie kontaktów, poszukiwanie partnerów do przedsięwzięć naukowych oraz promocję indywidualnego dorobku polskich naukowców z Niemiec. Według Nowosielskiego, projekt może mieć też wpływ na poprawę wizerunku rodaków mieszkających za zachodnią granicą kraju.

“Chcemy pokazać, że Polak w Niemczech to również osoba o wysokim wykształceniu, odnosząca sukcesy w znakomitych niemieckich jednostkach badawczych” – powiedział PAP Nowosielski.

Jak dodał, realizowany przez IZ projekt może przyczynić się również do intensyfikacji współpracy między polskimi i niemieckimi jednostkami naukowymi. W przyszłym roku w Berlinie ma się odbyć spotkanie polskich naukowców pracujących w Niemczech. W wydarzeniu tym mają wziąć też udział przedstawiciele instytucji państwowych i naukowych obu krajów.

Projekt jest współfinansowany ze środków Ministerstwa Spraw Zagranicznych w ramach konkursu na realizację zadania “Współpraca z Polonią i Polakami za granicą w 2014 r.”

Źróło: PAP – Nauka w Polsce / www.naukawpolsce.pap.pl
fot: freeimages.com

Ciekawe wiadomości