Strona główna » Przyznanie Nagrody Polsko-Niemieckiej za 2015 rok

Przyznanie Nagrody Polsko-Niemieckiej za 2015 rok

dodane przez: Agnieszka L
0 ilość komentarzy

Wspólne oświadczenie Ministerstw Spraw Zagranicznych Polski i Niemiec w sprawie przyznania Nagrody Polsko-Niemieckiej za 2015 r.

 

Ministrowie Spraw Zagranicznych Polski i Niemiec z zadowoleniem przyjęli decyzję Członków Komitetu Nagrody Polsko-Niemieckiej o przyznaniu jej pośmiertnie ministrowi Władysławowi Bartoszewskiemu.

Nagroda dla ministra Bartoszewskiego, jako jednego z głównych architektów polsko-niemieckiego pojednania, stanowi uznanie dla jego wielkich zasług dla rozwoju przyjaznych stosunków dwustronnych.

W skład Komitetu wchodzi po 5 osobistości z Polski i Niemiec. Współprzewodnicząca Komitetu po stronie polskiej – podsekretarz stanu w Ministerstwie Spraw Zagranicznych Henryka Mościcka-Dendys wskazała, że Nagroda jest uhonorowaniem wieloletniego zaangażowania ministra Bartoszewskiego w kształtowanie trwałych, dobrosąsiedzkich relacji polsko-niemieckich.

Dietmar Woidke, Współprzewodniczący Komitetu po stronie niemieckiej, podkreślił natomiast, że decyzję o przyznaniu Nagrody ministrowi Bartoszewskiemu Komitet podjął jednogłośnie.

Uroczysta ceremonia wręczenia Nagrody spadkobiercom ministra Bartoszewskiego przez Ministrów Spraw Zagranicznych Polski i Niemiec odbędzie się w 2016 roku, w którym będziemy obchodzić 25. rocznicę podpisania polsko-niemieckiego traktatu o dobrym sąsiedztwie i przyjaznej współpracy – dokumentu o fundamentalnym znaczeniu dla współczesnych relacji polsko-niemieckich. Ministrowie uznali, że rocznica ta będzie stanowić znakomitą okazję dla uczczenia pamięci o Władysławie Bartoszewskim.

Nagroda Polsko-Niemiecka, wręczana przez Ministrów Spraw Zagranicznych obu krajów, jest najważniejszym wyróżnieniem przyznawanym w relacjach polsko-niemieckich.

Źródło: msz.gov.pl
Fot: freeimages.com

Ciekawe wiadomości