Strona główna » Rozmowy ministrów Polski i Niemiec w Berlinie

Rozmowy ministrów Polski i Niemiec w Berlinie

dodane przez: Agnieszka L
0 ilość komentarzy

Spotkanie szefów dyplomacji Polski i Niemiec w Berlinie

 

Sytuacja na Ukrainie i jednolite europejskie stanowisko w tej sprawie były głównym tematem rozmów ministrów Grzegorza Schetyny i Franka-Waltera Steinmeiera w czwartek w Berlinie.

– Nie możemy być w pełni usatysfakcjonowani z przestrzegania porozumień mińskich, ale zgadzamy się, że zmniejszyły one liczbę incydentów na Donbasie – stwierdził po rozmowach szef niemieckiej dyplomacji Frank Walter Steinmeier. – Chcemy skutecznie implementować punkty porozumienia w Mińsku. Wspieramy min. Steinmeiera w jego działaniach – podkreślał Grzegorz Schetyna.

Ministrowie zgodzili się co do konieczności wszechstronnego wsparcia Specjalnej Misji Monitoringowej OBWE, która ma nadzorować przestrzegania porozumienia. – Cieszę się, że Niemcy i Polska są tak blisko siebie także w trudnych sprawach – stwierdził minister Steinmeier.

Dużą część spotkania poświęcono kwestii wsparcia dla reform na Ukrainie. – Europa powinna być solidarna we wsparciu dla ukraińskich reform – podkreślił min. Schetyna. – Polska i Niemcy zrobią wszystko, by mieć wpływ na europejskie stanowisko w sprawie Ukrainy. Tylko solidarna postawa w tej sprawie może być skuteczna.

Wizyta ministra Grzegorza Schetyny w Berlinie wpisuje się w praktykę wzajemnych konsultacji i koordynowania spraw związanych z sytuacją na Ukrainie. Do spotkania doszło po wizytach Grzegorza Schetyny i szefa MSZ Danii Martina Lidegaarda w Kijowie i Kiszyniowie, gdzie rozmawiali m.in. z prezydentami i premierami Ukrainy i Mołdawii. Rozmowy na rzecz rozwiązania konfliktu na Ukrainie wschodnie będą kontynuowane podczas rozpoczynającego się w piątek nieformalnego spotkania ministrów spraw zagranicznych UE w Rydze w formule Gymnich.

Ministrowie spraw zagranicznych Polski i Niemiec potwierdzili także, że w kwietniu we Wrocławiu dojdzie do spotkania szefów dyplomacji państw Trójkąta Weimarskiego.

 

Źródło: materiały pochodzą ze strony msz.gov.pl
Fot: freeimages.com

Ciekawe wiadomości