Rozwój, zagrożenia i potrzeby rynku drewna liściastego

Z ostatniej chwili

Przeczytaj również

Przelicz waluty

Nasze społeczności

My na Pinterest

...
...
...
...
...
...
...
...
...
...
More Pins »
  • Wystąpił błąd, co prawdopodobnie oznacza, że kanał nie działa. Spróbuj ponownie później.

Reklama

Rozwój, zagrożenia i potrzeby rynku drewna liściastego
Posted by

Rozwój, zagrożenia i potrzeby rynku drewna liściastego

O możliwościach rozwoju, zagrożeniach i potrzebach rynku drewna liściastego na terenie gdańskiej RDLP dyskutowali 3 i 4 lutego w Rzucewie Koło Pucka leśnicy z miejscowymi drzewiarzami i przedstawicielami zakładów usług leśnych. Odbyło się tam seminarium „Drewno liściaste – zasoby, pozyskanie i przerób”.

Seminarium jest częścią międzynarodowego projektu Hardwoods are Good, w którym – oprócz gdańskiej dyrekcji – uczestniczą: Szwedzka Agencja Leśna – lider tego przedsięwzięcia, High Competence Network z Wismaru (Niemcy) i Stowarzyszenie Właścicieli Leśnych na Litwie. Seminarium, w którym wzięło udział około 60 osób, otworzył Zbigniew Kaczmarczyk, dyrektor RDLP w Gdańsku.

Podstawą do dyskusji było pięć prezentacji. Informację na temat specyfiki i realizacji projektu Hardwoods are Good przedstawił Andrzej Schleser, naczelnik Wydziału Rozwoju, Komunikacji Społecznej i Środków Pomocowych RDLP w Gdańsku. O perspektywach zmian ilościowych i jakościowych w przetwórstwie drewna liściastego oraz możliwościach, jakie dają w produkcji innowacyjne technologie w tym sektorze mówił dr Andrzej Noskowiak z Instytutu Technologii Drewna w Poznaniu.

Piotr Kurek z gdyńskiego oddziału Biura Urządzania Lasu i Geodezji Leśnej przedstawił zmiany w zasobach drewna liściastego. Z danych, które wymienił, wynika, że drewna tego jest coraz więcej. Z kolei dr Stanisław Szultka z Instytutu Badań nad Gospodarką Rynkową w Gdańsku mówił o możliwościach tworzenia klastrów drzewnych. Klaster to grupa powiązanych ze sobą w przestrzeni jednostek, które realizują wyznaczony przez siebie cel gospodarczy. Pomysł ich wprowadzenia jest innowacyjnym wyzwaniem dla branży drzewnej.

Po prezentacjach odbyły się trzy panele dyskusyjne w grupie leśników, przedstawicieli przemysłu drzewnego i zakładów usług leśnych. Podczas finalnej sesji rozmawiano już wspólnie, co pozwoliło uczestnikom seminarium na zapoznanie się z problemami ich partnerów i (jak komentowano w kuluarach) zbliżyło ich do siebie.

Autor: Eugeniusz Pudlis

Fot: sxc.hu

Źródło: materiały pochodzą ze strony Państwowych Lasów (lasy.gov.pl)

2 0 2780 02 lipca, 2010 Ekologia, News Lipiec 2, 2010

Dodaj komentarz

Reklama

Pogoda

My na Twitterze

Reklama

Nasi fani na Facebooku

Reklama

Witamy wszystkich!

Portal powstał, by wspomóc oraz ułatwić poruszanie się w niemieckich realiach. Gdy przybyliśmy do Niemiec napotkaliśmy wiele przeszkód i trudności związanych z życiem codziennym na obcym terenie. Postanowiliśmy stworzyć miejsce, w którym wszyscy mogą zapoznać się z egzystencją w kraju pełnym możliwości jakim są Niemcy. Jest to miejsce, gdzie możecie podzielić się z innymi własnymi doświadczeniami, jak i informacjami, które będą pomocne dla mieszkańców Niemiec. Wiadomości te mogą być również pomocne dla osób mających zamiar odwiedzić jak i osiedlić się w Niemczech. Postaramy się informować na bieżąco o zmianach zachodzących w tym atrakcyjnym kraju. Będziemy szukać nowych możliwości rozwoju naszego wspólnego portalu. Zbieranie informacji, wskazówek oraz innych elementów życia w jednym miejscu pozwoli i ułatwi byt w nowym państwie. Współpracujemy już z wieloma osobami, w tym z Damianem Golcem i Michałem Majewskim autorami zdjęć znajdujących się na stronach portalu.

Zapraszamy wszystkich do współpracy.

Dziękujemy.
zespół Polacy w Niemczech

Wszelkie prawa zastrzeżone. Prawa do powielania, używania i publikacji zawartości strony internetowej http://www.WirtualneNiemcy.pl lub jej części podlegają przepisom ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 04.02.1994 r. ( Dz. U. Nr 24, poz. 83 z późn. zm.). Wszystkie znaki towarowe zostały użyte tylko w celach informacyjnych i należą do ich właścicieli.