Strona główna » Rozwój, zagrożenia i potrzeby rynku drewna liściastego

Rozwój, zagrożenia i potrzeby rynku drewna liściastego

dodane przez: Marta W
0 ilość komentarzy

O możliwościach rozwoju, zagrożeniach i potrzebach rynku drewna liściastego na terenie gdańskiej RDLP dyskutowali 3 i 4 lutego w Rzucewie Koło Pucka leśnicy z miejscowymi drzewiarzami i przedstawicielami zakładów usług leśnych. Odbyło się tam seminarium „Drewno liściaste – zasoby, pozyskanie i przerób”.

Seminarium jest częścią międzynarodowego projektu Hardwoods are Good, w którym – oprócz gdańskiej dyrekcji – uczestniczą: Szwedzka Agencja Leśna – lider tego przedsięwzięcia, High Competence Network z Wismaru (Niemcy) i Stowarzyszenie Właścicieli Leśnych na Litwie. Seminarium, w którym wzięło udział około 60 osób, otworzył Zbigniew Kaczmarczyk, dyrektor RDLP w Gdańsku.

Podstawą do dyskusji było pięć prezentacji. Informację na temat specyfiki i realizacji projektu Hardwoods are Good przedstawił Andrzej Schleser, naczelnik Wydziału Rozwoju, Komunikacji Społecznej i Środków Pomocowych RDLP w Gdańsku. O perspektywach zmian ilościowych i jakościowych w przetwórstwie drewna liściastego oraz możliwościach, jakie dają w produkcji innowacyjne technologie w tym sektorze mówił dr Andrzej Noskowiak z Instytutu Technologii Drewna w Poznaniu.

Piotr Kurek z gdyńskiego oddziału Biura Urządzania Lasu i Geodezji Leśnej przedstawił zmiany w zasobach drewna liściastego. Z danych, które wymienił, wynika, że drewna tego jest coraz więcej. Z kolei dr Stanisław Szultka z Instytutu Badań nad Gospodarką Rynkową w Gdańsku mówił o możliwościach tworzenia klastrów drzewnych. Klaster to grupa powiązanych ze sobą w przestrzeni jednostek, które realizują wyznaczony przez siebie cel gospodarczy. Pomysł ich wprowadzenia jest innowacyjnym wyzwaniem dla branży drzewnej.

Po prezentacjach odbyły się trzy panele dyskusyjne w grupie leśników, przedstawicieli przemysłu drzewnego i zakładów usług leśnych. Podczas finalnej sesji rozmawiano już wspólnie, co pozwoliło uczestnikom seminarium na zapoznanie się z problemami ich partnerów i (jak komentowano w kuluarach) zbliżyło ich do siebie.

Autor: Eugeniusz Pudlis

Fot: sxc.hu

Źródło: materiały pochodzą ze strony Państwowych Lasów (lasy.gov.pl)

Ciekawe wiadomości