Strona główna » Rywalizacja w pracy

Rywalizacja w pracy

dodane przez: Krzysztof B
0 ilość komentarzy

Gdy rywalizacja w pracy staje się problemem

Autorem artykułu jest Triple PR

Wyniki globalnej ankiety Monster.com pokazują, że jeden na pięciu zatrudnionych zrezygnował z posady z powodu rywalizacji w miejscu pracy. Pozostałe 26 procent respondentów rozważa zmianę firmy podając za przyczynę osobę problematycznego konkurenta.

Monster.com światowy lider w dziedzinie łączenia kandydatów z wymarzoną pracą, poprosił respondentów o odpowiedź na pytanie: Czy kiedykolwiek odszedłeś z pracy lub rozważałeś możliwość jej zmiany z powodu rywalizacji ze współpracownikami?. Ponad 3300 odpowiedzi dało jasny obraz sytuacji:

  • 20% respondentów odpowiedziało, że rywalizacja zmusiła ich do rezygnacji ze stanowiska,
  • 26% deklaruje, że rozważa odejście z tego powodu,
  • 54% stwierdziło, że konkurecja nie skłoni ich do porzucenia swojego zajęcia zarobkowego.

Narodem, który najbardziej narzeka na presję rywalizacji w pracy są Niemcy. 27% respondentów twierdzi, że był to powód ich zmiany pracodawcy, a dla jednej trzeciej motywacja do przemyśleń o ustąpieniu ze stanowiska. Stanowi to najwyższy wskaźnik w całym badaniu. Dla porównania innym mieszkańcom Unii Europejskiej nie przeszkadza w tak dużym stopniu zjawisko współzawodnictwa. Tylko dla niecałych 20% było to uzasadnienie dla pożegnania się z firmą, a prawie 60% nie odczuwa z tego tytułu potrzeby odejścia.

Również pracownicy z Ameryki Północnej i Indii nie mogą znieść obecności kontrpartnera w środowisku zawodowym prawie połowa respondentów z tych krajów twierdzi, że taka sytuacja może ich w ostateczności zmusić do zwolnienia się.

W przypadku Polaków kwestia wygląda odmiennie. Zdecydowana większość pracowników (81%), potrafi poradzić sobie z rywalizacją i nigdy nie porzuciła pracy, ani nie rozważała jej porzucenia z tego powodu.

Rywalizacja w pracy nie musi być jedynie szkodliwa. Często może okazać się korzystnym elementem motywującym zauważa Małgorzata Majewska, ekspert portalu monsterpolska.pl. Firmy próbują pozyskać prawdziwe talenty, a jeśli zatrudnią osoby tak samo wykwalifikowane to istnieje ryzyko, że będą oni konkurować ze sobą o pozycję w organizacji. Kluczem jest zachowane równowagi. Współzawodnictwo w zespole powinno skłaniać do większego zaangażowania, a nie rodzić niepotrzebną zazdrość o osiągnięcia innego pracownika. Zawsze powinniśmy dążyć do znalezienia wspólnej płaszczyzny porozumienia. Możemy odkryć chociażby, że z kolegami z pracy łączą nas podobne zainteresowania czy hobby. To sprzyja zbudowaniu pozytywnej atmosfery. Jeśli jednak nie potrafimy utrzymać napięcia pod kontrolą warto, byśmy umieli ustąpić i zdystansować się od swojego rywala. Najważniejsze jest przecież zachowanie dobrych stosunków w pracy, a nie szukanie sposobności do zemsty na konkurencie.

Wyniki międzynarodowej ankiety Monster.com przeliczone zostały w oparciu o głosy oddane przez respondentów między 5 19 maja 2014 roku. Jeden użytkowników mógł oddać tylko jeden głos. Światowe sondaże realizowane przez Monster.com są wiodącym rozwiązaniem online, badającym opinie na różne tematy związane z m.in. karierą, gospodarką, miejscem pracy. Badania nie mają charakteru naukowego i odzwierciedlają opinie tylko tych, którzy zdecydowali się wziąć w nich udział.

Triple PR pl. Przymierza 6 lok. 26; 03-994 Warszawa tel. (22) 216 54 20 Triple PR

Artykuł pochodzi z serwisu Publikuj.org, kliknij tutaj aby go zobaczyć.

Fot: freeimages.com

Ciekawe wiadomości