Strona główna » Spektakl Krzysztofa Warlikowskiego w Niemczech

Spektakl Krzysztofa Warlikowskiego w Niemczech

dodane przez: Agnieszka L
0 ilość komentarzy

Premiera spektaklu Krzysztofa Warlikowskiego na festiwalu w Niemczech

Widzowie Ruhrtriennale, największego festiwalu muzyczno-teatralnego w Niemczech, obejrzą premierę najnowszego spektaklu polskiego reżysera teatralnego, Krzysztofa Warlikowskiego pt. „Francuzi”. Produkcja została częściowo sfinansowana ze środków Instytutu Polskiego w Dusseldorfie.

Inspiracją do stworzenia najnowszej sztuki „Francuzi” była powieść „W poszukiwaniu straconego czasu” Marcela Prousta (1871–1922). Warlikowski przywołuje Prousta, by toczyć debatę o współczesnej Europie. „Francuzi” to teatralna wyprawa reżysera w poszukiwaniu źródeł współczesnej europejskiej świadomości i tożsamości. Przedstawienie będzie można obejrzeć 21 sierpnia w Maschinenhalle -Zeche Zweckel w Gladbeck w języku polskim z napisami niemieckimi i angielskimi. Kolejne terminy spektaklu to 22-23 i 28-30 sierpnia.

Festiwal Ruhrtriennale, trwający od 14 sierpnia do 26 września w Zagłębiu Ruhry w Niemczech, to jeden z największych festiwali teatralno-muzycznych w Europie. Na sceny festiwalu składają się postindustrialne przestrzenie, kopalnie, hale, huty, odlewnie w Bochum, Duisburgu, Essen czy Oberhausen.

W tym roku festiwal oferuje publiczności 150 wydarzeń, m.in. 40 spektakli, w tym 17 premier światowych. Ponadto widzowie będą mogli obejrzeć liczne instalacje, wystawy, koncerty i wziąć udział w spotkaniach z twórcami. Na festiwal przyjedzie 900 artystów z ponad 20 krajów. Publiczność, oprócz najnowszej produkcji Warlikowskiego, będzie mogła zobaczyć między innymi spektakle Johana Simonsa- dyrektora artystycznego festiwalu Ruhrtriennale przez trzy kolejne sezony, Luca Persevala, Anne Teresy De Keersmaeker i Susanne Kennedy.

Polska premiera „Francuzów” odbędzie się 1 października 2015 jako najważniejsze wydarzenie otwarcia Międzynarodowego Centrum Kultury Nowy Teatr w Warszawie.

Źródło: msz.gov.pl
Fot: freeimages.com

Ciekawe wiadomości