Szkice autorstwa byłego więźnia Auschwitz na wystawie w Tokio

Wystawę „Obrazy, które przekazują prawdę – grafiki Mieczysława Kościelniaka, który przeżył Auschwitz” można oglądać na Uniwersytecie Waseda w Tokio do 23 kwietnia. Prezentuje ona szkice narysowane węglem przez polskiego artystę ponad 70 lat temu w niemieckim nazistowskim obozie koncentracyjnym i zagłady Auschwitz-Birkenau.

Na wystawie japońscy widzowie mogą zobaczyć 19 szkiców węglem ukazujących codzienne życie więźniów obozu. Stworzył je malarz, grafik i rysownik Mieczysław Kościelniak (1912-1993), który w 1941 roku został zesłany do Auschwitz-Birkenau. Szkice są jednocześnie dokumentem i ostrzeżeniem przed okrucieństwem wojny. Stanowią fragment liczącej ponad 300 prac kolekcji. Wykonane i przemycone z terenu obozu z narażeniem życia, trafiły po II wojnie światowej do Japonii, do rąk pisarki Michiko Nomury.

Podczas otwarcia wystawy, które odbyło się 24 marca, Ambasador RP w Japonii Cyryl Kozaczewski podziękował Pani Michiko Nomurze za wieloletnią opiekę nad szkicami. Zwrócił się również z podziękowaniami do władz Uniwersytetu Waseda za możliwość prezentacji prac, zanim, zgodnie z życzeniem Pani Michiko Nomury, powrócą do miejsca, w którym powstały. W inauguracji ekspozycji uczestniczyli także Wicedyrektor Instytutu Polskiego w Tokio Marta Karsz oraz Rektor Uniwersytetu Waseda Kaoru Kamata.

W ramach wystawy, 18 kwietnia 2015 roku na Uniwersytecie Waseda odbędzie się sympozjum „Przesłanie Auschwitz do współczesnych”. Ekspozycja została zorganizowana przez Uniwersytet Waseda oraz Instytut Polski i Ambasadę RP w Tokio, we współpracy z właścicielką kolekcji Michiko Nomurą.

Źródło: materiały pochodzą ze strony msz.gov.pl
Fot: freeimages.com

Ciekawe wiadomości