Strona główna » Transport zmarłych z Niemiec – od czego zacząć?

Transport zmarłych z Niemiec – od czego zacząć?

dodane przez: Grzegorz L
0 ilość komentarzy

Transport zmarłych z Niemiec – od czego zacząć? Co warto wiedzieć i o czym należy pamiętać

Śmierć bliskiej osoby jest zawsze traumatycznym doświadczeniem. Przed rodziną pogrążoną w żałobie stoi wyzwanie zorganizowania pogrzebu i dopełniania wszystkim formalności. Jest to trudne zadanie, szczególnie gdy śmierć nastąpiła poza granicami kraju i konieczny jest transport zwłok do Polski.

Śmierć bliskiej osoby jest zawsze traumatycznym doświadczeniem. Przed rodziną pogrążoną w żałobie stoi wyzwanie zorganizowania pogrzebu i dopełniania wszystkim formalności. Jest to trudne zadanie, szczególnie gdy śmierć nastąpiła poza granicami kraju i konieczny jest transport zwłok do Polski.

Krajem, w którym przebywa wielu Polaków w celach zarobkowych, są Niemcy. Wiele osób decyduje się na pracę w tym kraju ze względu na dobre warunki, stosunkowo wysokie zarobki i odległość od kraju – jest ona o wiele mniejsza niż inne popularne kierunki emigracji zarobkowej. Sytuacja ta oznacza, że codziennie pojawiają się pytania o transport zwłok z Niemiec do Polski.

 O czym należy pamiętać, organizując transport zwłok z Niemiec?

Transport zwłok z Niemiec standardowo trwa do 2 dni, jednak do tego okresu należy doliczyć czas związany z uzyskaniem wymaganych pozwoleń i skompletowaniem wymaganych dokumentów. Tego typu procedura trwa do 3 dni roboczych, chyba że nastąpią nieprzewidziane okoliczności np. zagubienie dokumentów osoby zmarłej.

Dlatego tak ważne jest, aby usługę zlecić profesjonalnej firmie, która posiada doświadczenie i orientuje się we wszystkich aspektach i wie, jak zorganizować transport, tak by był on jak najmniejszym obciążeniem dla rodziny.

 Koszt transportu zwłok z Niemiec

Koszt transportu obliczany jest zawsze indywidualnie, gdyż zależy on od szeregu różnych czynników takich jak koszt trumny, aktualny kurs walut, koszt chłodni, czy ewentualną kremację itp. Do kosztów należy również doliczyć koszt uzyskania takich dokumentów jak m.in.:

  • Niemiecki akt zgonu oraz kartę zgonu;
  • Zezwolenie właściwej jednostki Urzędu Miasta czy starostwa na transport oraz pochówek na cmentarzu w Polsce;
  • Zgoda Konsula;
  • Zaświadczenie od lokalnych władz, że transport odbywa się zgodnie z prawem;
  • Zaświadczenie, że przyczyną zgonu nie była choroba zakaźna;
  • Potrzebne tłumaczenia wykonane przez uprawnionych tłumaczy przysięgłych;

Zasadniczo koszt transport zwłok z Niemiec zaczyna się od 4000 tys. złotych, jest on również zależny od miasta w Niemczech, w którym nastąpił zgon i jego odległości od miejsca docelowego.  Rodzina jest uprawniona do otrzymania zasiłku pogrzebowego wypłacanego przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych lub KRUS — zasiłek ten pokrywa wydatki do 4000 tys. złoty. Może pokryć on koszty transportu, pod warunkiem, że zostaną one potwierdzone fakturami. Koszty przewyższające wysokość zasiłku pogrzebowego muszą zostać pokryte przez osobę, która zleciła transport zwłok lub organizację pogrzebu.

Fot: Guy Basabose | unsplash.com/@guybas

Ciekawe wiadomości