Z ostatniej chwili

Przeczytaj również

No related posts were found
Witamy wszystkich!

Portal powstał, by wspomóc oraz ułatwić poruszanie się w niemieckich realiach. Gdy przybyliśmy do Niemiec napotkaliśmy wiele przeszkód i trudności związanych z życiem codziennym na obcym terenie. Postanowiliśmy stworzyć miejsce, w którym wszyscy mogą zapoznać się z egzystencją w kraju pełnym możliwości jakim są Niemcy. Jest to miejsce, gdzie możecie podzielić się z innymi własnymi doświadczeniami, jak i informacjami, które będą pomocne dla mieszkańców Niemiec. Wiadomości te mogą być również pomocne dla osób mających zamiar odwiedzić jak i osiedlić się w Niemczech. Postaramy się informować na bieżąco o zmianach zachodzących w tym atrakcyjnym kraju. Będziemy szukać nowych możliwości rozwoju naszego wspólnego portalu. Zbieranie informacji, wskazówek oraz innych elementów życia w jednym miejscu pozwoli i ułatwi byt w nowym państwie. Współpracujemy już z wieloma osobami, w tym z Damianem Golcem i Michałem Majewskim autorami zdjęć znajdujących się na stronach portalu.

Zapraszamy wszystkich do współpracy.

Dziękujemy.
zespół Polacy w Niemczech
Transport zmarłych z Niemiec – od czego zacząć?
Posted by

Transport zmarłych z Niemiec – od czego zacząć?

Śmierć bliskiej osoby jest zawsze traumatycznym doświadczeniem. Przed rodziną pogrążoną w żałobie stoi wyzwanie zorganizowania pogrzebu i dopełniania wszystkim formalności. Jest to trudne zadanie, szczególnie gdy śmierć nastąpiła poza granicami kraju i konieczny jest transport zwłok do Polski.

Śmierć bliskiej osoby jest zawsze traumatycznym doświadczeniem. Przed rodziną pogrążoną w żałobie stoi wyzwanie zorganizowania pogrzebu i dopełniania wszystkim formalności. Jest to trudne zadanie, szczególnie gdy śmierć nastąpiła poza granicami kraju i konieczny jest transport zwłok do Polski.

Krajem, w którym przebywa wielu Polaków w celach zarobkowych, są Niemcy. Wiele osób decyduje się na pracę w tym kraju ze względu na dobre warunki, stosunkowo wysokie zarobki i odległość od kraju – jest ona o wiele mniejsza niż inne popularne kierunki emigracji zarobkowej. Sytuacja ta oznacza, że codziennie pojawiają się pytania o transport zwłok z Niemiec do Polski.

 O czym należy pamiętać, organizując transport zwłok z Niemiec?

Transport zwłok z Niemiec standardowo trwa do 2 dni, jednak do tego okresu należy doliczyć czas związany z uzyskaniem wymaganych pozwoleń i skompletowaniem wymaganych dokumentów. Tego typu procedura trwa do 3 dni roboczych, chyba że nastąpią nieprzewidziane okoliczności np. zagubienie dokumentów osoby zmarłej.

Dlatego tak ważne jest, aby usługę zlecić profesjonalnej firmie, która posiada doświadczenie i orientuje się we wszystkich aspektach i wie, jak zorganizować transport, tak by był on jak najmniejszym obciążeniem dla rodziny.

 Koszt transportu zwłok z Niemiec

Koszt transportu obliczany jest zawsze indywidualnie, gdyż zależy on od szeregu różnych czynników takich jak koszt trumny, aktualny kurs walut, koszt chłodni, czy ewentualną kremację itp. Do kosztów należy również doliczyć koszt uzyskania takich dokumentów jak m.in.:

  • Niemiecki akt zgonu oraz kartę zgonu;
  • Zezwolenie właściwej jednostki Urzędu Miasta czy starostwa na transport oraz pochówek na cmentarzu w Polsce;
  • Zgoda Konsula;
  • Zaświadczenie od lokalnych władz, że transport odbywa się zgodnie z prawem;
  • Zaświadczenie, że przyczyną zgonu nie była choroba zakaźna;
  • Potrzebne tłumaczenia wykonane przez uprawnionych tłumaczy przysięgłych;

Zasadniczo koszt transport zwłok z Niemiec zaczyna się od 4000 tys. złotych, jest on również zależny od miasta w Niemczech, w którym nastąpił zgon i jego odległości od miejsca docelowego.  Rodzina jest uprawniona do otrzymania zasiłku pogrzebowego wypłacanego przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych lub KRUS — zasiłek ten pokrywa wydatki do 4000 tys. złoty. Może pokryć on koszty transportu, pod warunkiem, że zostaną one potwierdzone fakturami. Koszty przewyższające wysokość zasiłku pogrzebowego muszą zostać pokryte przez osobę, która zleciła transport zwłok lub organizację pogrzebu.

Fot: Guy Basabose | unsplash.com/@guybas

2 Możliwość komentowania Transport zmarłych z Niemiec – od czego zacząć? została wyłączona 213 12 lipca, 2021 Biznes, News, Rozmaitości 12 lipca, 2021

Pomagamy

Wirtualne Niemcy to portal poświęcony tematyce Niemiec. Znajdziecie tutaj mnóstwo przydatnych informacji, wszystko to co jest związane z życiem w Niemczech. Praca w Niemczech, Polacy w Niemczech, pomoc w Niemczech to główne zagadnienia, które publikujemy w serwisie.Zapraszamy do lektury!WirtualneNiemcy.pl
Portal Informacyjny dla Polaków w Niemczech
info@wirtualneniemcy.pl
obsługa marketingowa NETRAD | agencja marketingowa

Wszelkie prawa zastrzeżone. Prawa do powielania, używania i publikacji zawartości strony internetowej www.WirtualneNiemcy.pl lub jej części podlegają przepisom ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 04.02.1994 r. (Dz. U. Nr 24, poz. 83 z późn. zm.). Wszystkie znaki towarowe zostały użyte tylko w celach informacyjnych i należą do ich właścicieli.