Strona główna » Wspólne projekty naukowe polskich i niemieckich naukowców

Wspólne projekty naukowe polskich i niemieckich naukowców

by Agnieszka L
0 comment

Kolarska-Bobińska spotkała się z niemiecką minister nauki

 

Wspólne projekty naukowe polskich i niemieckich naukowców i współpraca – były tematami rozmów szefowej polskiego MNiSW Leny Kolarskiej-Bobińskiej i niemieckiej minister nauki Johanny Wanki.

Jak poinformowało w przekazanym PAP komunikacie Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego, spotkanie ministrów odbyło się w ramach poniedziałkowych polsko-niemieckich konsultacji międzyrządowych. W czasie spotkania został też podpisany list intencyjny o współpracy naukowej.

“Polska i Niemcy w wielu kwestiach mają zbliżone stanowisko. Ostatnim przykładem jest choćby wspólny list obu ministrów w sprawie planu inwestycyjnego przewodniczącego Komisji Europejskiej” – podkreślono w komunikacie.

MNiSW zaznacza, że “polsko-niemiecka współpraca dobrze układa się na szczeblu wielu projektów naukowych i badawczych”. “Przykładem są m.in. wspólne inicjatywy w konkursie „Teaming for Excellence” – aż trzy polskie projekty przeszły do kolejnego etapu konkursu, a spośród 10 polskich wniosków, aż 7 było opracowanych wraz z niemieckimi partnerami” – podkreślono.

Ministerstwo poinformowało w komunikacie, że we wtorek w Warszawie odbędzie się konferencja “Teaming under Horizon 2020”, organizowana przez MNiSW we współpracy z niemieckim ministerstwem i Komisją Europejską. Ma to być kontynuacja konferencji z 2014 r., na której będą omówione wnioski na temat pierwszego etapu konkursu teamingu, wymiana doświadczeń i przygotowania do drugiego etapu konkursu “Teaming for Excellence”, który ma być ogłoszony w 2017 r.

“Podczas dzisiejszych rozmów minister Lena Kolarska-Bobińska podkreśliła, że Polska bardzo liczy na wsparcie ze strony niemieckiej w inicjatywach, które mają istotne znaczenie dla dalszego rozwoju środowiska naukowego w Polsce. Chodzi tu przede wszystkim o zmianę i uelastycznienie polityki wobec wynagrodzeń w projektach Horyzontu 2020. Ważną kwestią jest też budowa konsorcjów w ramach konkursów na przyszłe Wspólnoty Wiedzy i Innowacji Europejskiego Instytutu Innowacji i Technologii” – podkreślono w dokumencie.

Według MNiSW, rozmowa ministrów dotyczyła też zaangażowania obu państw w działalność Polsko-Niemieckiej Fundacji na rzecz Nauki, wspierającej finansowo polskie i niemieckie instytucje naukowe w zakresie nauk humanistycznych, kultury, prawa, nauk społecznych i ekonomicznych.

Wśród tematów rozmów – podkreśla MNiSW – była też współpraca przy planowaniu Polsko-Niemieckiego Forum w dziedzinie badań naukowych i innowacji. Forum jest planowane na jesień 2015 r., a jego celem jest ułatwienie nawiązania i wzmocnienia współpracy polskim i niemieckim przedstawicielom środowiska naukowego i akademickiego.

Źródło: PAP Nauka w Polsce | www.naukawpolsce.pap.pl
Fot: freeimages.com

You may also like