Strona główna » Wyniki wymiany handlowej Niemiec

Wyniki wymiany handlowej Niemiec

by Agnieszka L
0 comment

Niemiecki eksport w październiku br.: + 3,3% r/r

 

Wiesbaden – Pogarszająca się sytuacją na zagranicznych rynkach coraz bardziej odbija się na wynikach wymiany handlowej Niemiec.

Pogarszająca się sytuacją na zagranicznych rynkach coraz bardziej odbija się na wynikach wymiany handlowej Niemiec. Według Federalnego Urzędu Statystycznego w październiku br. firmy wyeksportowały towary o wartości 106,2 mld EUR, a importowały na kwotę 83,8 mld EUR. W porównaniu z październikiem 2014 r. eksport wzrósł o 3,3% i import o 3,0%, a w zestawieniu z wrześniem br. eksport zmniejszył się o 1,2% i import o 3,4%. Nadwyżka osiągnęła 22,5 mld EUR, a po korekcie sezonowej 20,8 mld EUR. Bilans obrotów bieżących wyniósł 23,0 mld EUR – w tym w handlu zagranicznym wzrósł o 24,1 mld EUR.

Niemiecki firmy sprzedały do państw Unii Europejskiej towary o wartości 62,7 mld EUR i sprowadziły na kwotę 55,3 mld EUR. W porównaniu z ubiegłym rokiem eksport wzrósł o 6,4% i import o 3,3%. Do krajów strefy euro eksport osiągnął wartość 39,3 mld EUR (+ 5,8% r/r) i import 37,4 mld EUR (+ 2,4% r/r). Do państw Unii Europejskiej spoza strefy euro wysłano towary za 23,5 mld EUR (+ 7,4% r/r) i sprowadzono za 17,9 mld EUR (+ 5,3% r/r). Eksport poza Unię Europejską wyniósł 43,5 mld EUR (- 0,9% r/r) i import 28,5 mld EUR (+ 2,3% r/r).

Według ekonomistów kryzys na rynkach wschodzący sprawił, że eksport Niemiec spowolnił pierwszy raz od dziesięciu miesięcy. Chiny rozwijają się najwolniej od ćwierć wieku, a Brazylia i Rosja pogrążone są w recesji, dlatego regularnie spada popyt na towary „Made in Germany”. Mimo wszystko handel zagraniczny rozwija się stabilnie dzięki stałej współpracy z państwami Unii Europejskiej i coraz szerszym kontaktom z firmami w Stanach Zjednoczonych. Jednocześnie według Niemieckiego Stowarzyszenie Handlu Zagranicznego (BGA) niższe przychody wynikają raczej ze spadku cen niż ze zmniejszenia wymiany handlowej. Na koniec 2015 r. eksperci prognozują wzrost eksportu o ponad 6,0% r/r, ale w 2017 r. problemy w światowej gospodarce mogą ograniczyć zagraniczny handel do 4,5% r/r.

Źródło: germany.trade.gov.pl
Fot: freeimages.com

You may also like