Wystawa

Z ostatniej chwili

Przeczytaj również

Witamy wszystkich!

Portal powstał, by wspomóc oraz ułatwić poruszanie się w niemieckich realiach. Gdy przybyliśmy do Niemiec napotkaliśmy wiele przeszkód i trudności związanych z życiem codziennym na obcym terenie. Postanowiliśmy stworzyć miejsce, w którym wszyscy mogą zapoznać się z egzystencją w kraju pełnym możliwości jakim są Niemcy. Jest to miejsce, gdzie możecie podzielić się z innymi własnymi doświadczeniami, jak i informacjami, które będą pomocne dla mieszkańców Niemiec. Wiadomości te mogą być również pomocne dla osób mających zamiar odwiedzić jak i osiedlić się w Niemczech. Postaramy się informować na bieżąco o zmianach zachodzących w tym atrakcyjnym kraju. Będziemy szukać nowych możliwości rozwoju naszego wspólnego portalu. Zbieranie informacji, wskazówek oraz innych elementów życia w jednym miejscu pozwoli i ułatwi byt w nowym państwie. Współpracujemy już z wieloma osobami, w tym z Damianem Golcem i Michałem Majewskim autorami zdjęć znajdujących się na stronach portalu.

Zapraszamy wszystkich do współpracy.

Dziękujemy.
zespół Polacy w Niemczech
Wystawa „Wypędzeni 1939” w Berlinie
Posted by

Wystawa „Wypędzeni 1939” w Berlinie

„Wypędzeni 1939….” – wystawa w Berlinie

Otwarcie wystawy o przymusowych wysiedleniach ludności polskiej z terenów Wielkopolski podczas II wojny światowej.

„Nikt nie przypuszczał, że tuż po wybuchu II wojny światowej dojdzie do pierwszych masowych wysiedleń właśnie w pokonanej Polsce. Dotyczyły one obszaru Polski,zachodniej, głównie regionu Wielkopolski, i rozpoczęły się tuż po ustaniu działań militarnych na tym terenie. To wypędzenie było częścią totalnego planu – planu zmierzającego do germanizacji tego obszaru i wcielenia go do III rzeszy. Było to pole  eksperymentalne Adolfa Eichmanna, odpowiedzialnego za przeprowadzanie okrutnych akcji deportacyjnych. (…) Tylko respekt wobec kultur, tradycji i nauki płynącej z historii może dać nam nadzieję, że nigdy więcej nie popełnimy w przyszłości straszliwych błędów naszych przodków” – mówił ambasador Andrzej Przyłębski w środę, 7 września, podczas otwarcia wystawy „Wypędzeni 1939” w berlińskiej siedzibie Fundacji im. Konrada Adenauera. Słowo wstępne wygłosił zastępca dyrektora Akademii Fundacji im. Konrada Adenauera Christian Schleicher.

Wystawa dokumentuje dramatyczne losy i przeżycia polskiej ludności cywilnej, która podczas niemieckiej okupacji Polski podczas II wojny światowej została poddana przymusowym wysiedleniom z obszarów zachodniej Polski.

Ekspozycja została przygotowana we współpracy z IPN i Związku Miast Polskich. Partnerami projektu są: Ambasada RP w Berlinie, FWPN, Województwo Wielkopolskie, miasto Poznań, Wielkopolskie Muzeum Niepodległości, Centrum Badań Historycznych PAN. Wprowadzenie do tematu wystawy wygłosił autor wielu publikacji historycznych na ten temat prof. Hans Henning Hahn. Po wystawie oprowadził zaproszonych gości jej kurator dr Jacek Kubiak.

 

Źródło: Ambasada RP w Berlinie (berlin.msz.gov.pl)
Fot: własność redakcji

1 Możliwość komentowania Wystawa „Wypędzeni 1939” w Berlinie została wyłączona 711 21 września, 2016 Kultura i sztuka, News, Wydarzenia 21 września, 2016

Pomagamy

Wirtualne Niemcy to portal poświęcony tematyce Niemiec. Znajdziecie tutaj mnóstwo przydatnych informacji, wszystko to co jest związane z życiem w Niemczech. Praca w Niemczech, Polacy w Niemczech, pomoc w Niemczech to główne zagadnienia, które publikujemy w serwisie.Zapraszamy do lektury!WirtualneNiemcy.pl
Portal Informacyjny dla Polaków w Niemczech
info@wirtualneniemcy.pl
obsługa marketingowa NETRAD | agencja marketingowa

Wszelkie prawa zastrzeżone. Prawa do powielania, używania i publikacji zawartości strony internetowej www.WirtualneNiemcy.pl lub jej części podlegają przepisom ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 04.02.1994 r. (Dz. U. Nr 24, poz. 83 z późn. zm.). Wszystkie znaki towarowe zostały użyte tylko w celach informacyjnych i należą do ich właścicieli.