“Wypędzeni 1939….” – wystawa w Berlinie
Otwarcie wystawy o przymusowych wysiedleniach ludności polskiej z terenów Wielkopolski podczas II wojny światowej.
„Nikt nie przypuszczał, że tuż po wybuchu II wojny światowej dojdzie do pierwszych masowych wysiedleń właśnie w pokonanej Polsce. Dotyczyły one obszaru Polski,zachodniej, głównie regionu Wielkopolski, i rozpoczęły się tuż po ustaniu działań militarnych na tym terenie. To wypędzenie było częścią totalnego planu – planu zmierzającego do germanizacji tego obszaru i wcielenia go do III rzeszy. Było to pole eksperymentalne Adolfa Eichmanna, odpowiedzialnego za przeprowadzanie okrutnych akcji deportacyjnych. (…) Tylko respekt wobec kultur, tradycji i nauki płynącej z historii może dać nam nadzieję, że nigdy więcej nie popełnimy w przyszłości straszliwych błędów naszych przodków” – mówił ambasador Andrzej Przyłębski w środę, 7 września, podczas otwarcia wystawy „Wypędzeni 1939” w berlińskiej siedzibie Fundacji im. Konrada Adenauera. Słowo wstępne wygłosił zastępca dyrektora Akademii Fundacji im. Konrada Adenauera Christian Schleicher.
Wystawa dokumentuje dramatyczne losy i przeżycia polskiej ludności cywilnej, która podczas niemieckiej okupacji Polski podczas II wojny światowej została poddana przymusowym wysiedleniom z obszarów zachodniej Polski.
Ekspozycja została przygotowana we współpracy z IPN i Związku Miast Polskich. Partnerami projektu są: Ambasada RP w Berlinie, FWPN, Województwo Wielkopolskie, miasto Poznań, Wielkopolskie Muzeum Niepodległości, Centrum Badań Historycznych PAN. Wprowadzenie do tematu wystawy wygłosił autor wielu publikacji historycznych na ten temat prof. Hans Henning Hahn. Po wystawie oprowadził zaproszonych gości jej kurator dr Jacek Kubiak.
Źródło: Ambasada RP w Berlinie (berlin.msz.gov.pl)
Fot: własność redakcji