Rozwój, zagrożenia i potrzeby rynku drewna liściastego

Z ostatniej chwili

Przeczytaj również

Witamy wszystkich!

Portal powstał, by wspomóc oraz ułatwić poruszanie się w niemieckich realiach. Gdy przybyliśmy do Niemiec napotkaliśmy wiele przeszkód i trudności związanych z życiem codziennym na obcym terenie. Postanowiliśmy stworzyć miejsce, w którym wszyscy mogą zapoznać się z egzystencją w kraju pełnym możliwości jakim są Niemcy. Jest to miejsce, gdzie możecie podzielić się z innymi własnymi doświadczeniami, jak i informacjami, które będą pomocne dla mieszkańców Niemiec. Wiadomości te mogą być również pomocne dla osób mających zamiar odwiedzić jak i osiedlić się w Niemczech. Postaramy się informować na bieżąco o zmianach zachodzących w tym atrakcyjnym kraju. Będziemy szukać nowych możliwości rozwoju naszego wspólnego portalu. Zbieranie informacji, wskazówek oraz innych elementów życia w jednym miejscu pozwoli i ułatwi byt w nowym państwie. Współpracujemy już z wieloma osobami, w tym z Damianem Golcem i Michałem Majewskim autorami zdjęć znajdujących się na stronach portalu.

Zapraszamy wszystkich do współpracy.

Dziękujemy.
zespół Polacy w Niemczech
Rozwój, zagrożenia i potrzeby rynku drewna liściastego
Posted by

Rozwój, zagrożenia i potrzeby rynku drewna liściastego

O możliwościach rozwoju, zagrożeniach i potrzebach rynku drewna liściastego na terenie gdańskiej RDLP dyskutowali 3 i 4 lutego w Rzucewie Koło Pucka leśnicy z miejscowymi drzewiarzami i przedstawicielami zakładów usług leśnych. Odbyło się tam seminarium „Drewno liściaste – zasoby, pozyskanie i przerób”.

Seminarium jest częścią międzynarodowego projektu Hardwoods are Good, w którym – oprócz gdańskiej dyrekcji – uczestniczą: Szwedzka Agencja Leśna – lider tego przedsięwzięcia, High Competence Network z Wismaru (Niemcy) i Stowarzyszenie Właścicieli Leśnych na Litwie. Seminarium, w którym wzięło udział około 60 osób, otworzył Zbigniew Kaczmarczyk, dyrektor RDLP w Gdańsku.

Podstawą do dyskusji było pięć prezentacji. Informację na temat specyfiki i realizacji projektu Hardwoods are Good przedstawił Andrzej Schleser, naczelnik Wydziału Rozwoju, Komunikacji Społecznej i Środków Pomocowych RDLP w Gdańsku. O perspektywach zmian ilościowych i jakościowych w przetwórstwie drewna liściastego oraz możliwościach, jakie dają w produkcji innowacyjne technologie w tym sektorze mówił dr Andrzej Noskowiak z Instytutu Technologii Drewna w Poznaniu.

Piotr Kurek z gdyńskiego oddziału Biura Urządzania Lasu i Geodezji Leśnej przedstawił zmiany w zasobach drewna liściastego. Z danych, które wymienił, wynika, że drewna tego jest coraz więcej. Z kolei dr Stanisław Szultka z Instytutu Badań nad Gospodarką Rynkową w Gdańsku mówił o możliwościach tworzenia klastrów drzewnych. Klaster to grupa powiązanych ze sobą w przestrzeni jednostek, które realizują wyznaczony przez siebie cel gospodarczy. Pomysł ich wprowadzenia jest innowacyjnym wyzwaniem dla branży drzewnej.

Po prezentacjach odbyły się trzy panele dyskusyjne w grupie leśników, przedstawicieli przemysłu drzewnego i zakładów usług leśnych. Podczas finalnej sesji rozmawiano już wspólnie, co pozwoliło uczestnikom seminarium na zapoznanie się z problemami ich partnerów i (jak komentowano w kuluarach) zbliżyło ich do siebie.

Autor: Eugeniusz Pudlis

Fot: sxc.hu

Źródło: materiały pochodzą ze strony Państwowych Lasów (lasy.gov.pl)

2 0 2964 02 lipca, 2010 Ekologia, News 2 lipca, 2010

Dodaj komentarz

Pomagamy

Wirtualne Niemcy to portal poświęcony tematyce Niemiec. Znajdziecie tutaj mnóstwo przydatnych informacji, wszystko to co jest związane z życiem w Niemczech. Praca w Niemczech, Polacy w Niemczech, pomoc w Niemczech to główne zagadnienia, które publikujemy w serwisie.Zapraszamy do lektury!WirtualneNiemcy.pl
Portal Informacyjny dla Polaków w Niemczech
info@wirtualneniemcy.pl
obsługa marketingowa NETRAD | agencja marketingowa

Wszelkie prawa zastrzeżone. Prawa do powielania, używania i publikacji zawartości strony internetowej www.WirtualneNiemcy.pl lub jej części podlegają przepisom ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 04.02.1994 r. (Dz. U. Nr 24, poz. 83 z późn. zm.). Wszystkie znaki towarowe zostały użyte tylko w celach informacyjnych i należą do ich właścicieli.