Z ostatniej chwili

Przeczytaj również

Witamy wszystkich!

Portal powstał, by wspomóc oraz ułatwić poruszanie się w niemieckich realiach. Gdy przybyliśmy do Niemiec napotkaliśmy wiele przeszkód i trudności związanych z życiem codziennym na obcym terenie. Postanowiliśmy stworzyć miejsce, w którym wszyscy mogą zapoznać się z egzystencją w kraju pełnym możliwości jakim są Niemcy. Jest to miejsce, gdzie możecie podzielić się z innymi własnymi doświadczeniami, jak i informacjami, które będą pomocne dla mieszkańców Niemiec. Wiadomości te mogą być również pomocne dla osób mających zamiar odwiedzić jak i osiedlić się w Niemczech. Postaramy się informować na bieżąco o zmianach zachodzących w tym atrakcyjnym kraju. Będziemy szukać nowych możliwości rozwoju naszego wspólnego portalu. Zbieranie informacji, wskazówek oraz innych elementów życia w jednym miejscu pozwoli i ułatwi byt w nowym państwie. Współpracujemy już z wieloma osobami, w tym z Damianem Golcem i Michałem Majewskim autorami zdjęć znajdujących się na stronach portalu.

Zapraszamy wszystkich do współpracy.

Dziękujemy.
zespół Polacy w Niemczech
Spotkanie upamiętniające prof. Andrzeja Tomaszewskiego
Posted by

Spotkanie upamiętniające prof. Andrzeja Tomaszewskiego

Upamiętnienie prof. Andrzeja Tomaszewskiego

W piątek, 24 marca 2017 r. odbyło się w siedzibie Ambasady RP w Berlinie spotkanie upamiętniające prof. Andrzeja Tomaszewskiego, zmarłego w 2010 r. w Berlinie wybitnego historyka sztuki i specjalisty w dziedzinie ochrony zabytków.

Uroczystość było powiązane z wydaniem separatum Dem gemeinsamen Kulturerbe vepflichtet (tłum. Zobowiązani wspólnemu dziedzictwu kulturowemu), które ukazało się w Jahrbuch für die Geschichte Mittel- und Ostdeutschlands 2015 i jest zestawieniem tekstów o życiu i działalności prof. Tomaszewskiego.

W spotkaniu uczestniczyło ok. 25 osób, które były związane przede wszystkim zawodowo z prof. Tomaszewskim. Wśród nich obecny był były Ambasador RFN w Polsce, Joachim Bauch, była przewodnicząca zarządu Niemieckiej Fundacji Ochrony Zabytków, dr Rosemarie Wilcken, a także Michał Dębowski przedstawiciel Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków w Szczecinie.

Goście zostali powitani przez prof. A. Przyłębskiego, Ambasadora RP w Berlinie, dr Konrada Vanja, byłego dyrektora Muzeum Kultur Europejskich w Berlinie i członka zarządu Polsko-Niemieckiej Fundacji Ochrony Zabytków Kultury oraz dr Guido Hinterkeusera, wydawcy separatum.

Krótki wykład o życiu prof. A. Tomaszewskiego został wygłoszony przez Irmel Spelsberg, inicjatorkę nie tylko wydarzenia w Ambasadzie, ale także wydania separatum.

 

Źródło: Ambasada RP w Berlin (berlin.msz.gov.pl)
Fot: berlin.msz.gov.pl

1 Możliwość komentowania Spotkanie upamiętniające prof. Andrzeja Tomaszewskiego została wyłączona 749 05 kwietnia, 2017 Kultura i sztuka, Nauka i Badania, News, Wydarzenia 5 kwietnia, 2017

Pomagamy

Wirtualne Niemcy to portal poświęcony tematyce Niemiec. Znajdziecie tutaj mnóstwo przydatnych informacji, wszystko to co jest związane z życiem w Niemczech. Praca w Niemczech, Polacy w Niemczech, pomoc w Niemczech to główne zagadnienia, które publikujemy w serwisie.Zapraszamy do lektury!WirtualneNiemcy.pl
Portal Informacyjny dla Polaków w Niemczech
info@wirtualneniemcy.pl
obsługa marketingowa NETRAD | agencja marketingowa

Wszelkie prawa zastrzeżone. Prawa do powielania, używania i publikacji zawartości strony internetowej www.WirtualneNiemcy.pl lub jej części podlegają przepisom ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 04.02.1994 r. (Dz. U. Nr 24, poz. 83 z późn. zm.). Wszystkie znaki towarowe zostały użyte tylko w celach informacyjnych i należą do ich właścicieli.