Strona główna » Spotkanie upamiętniające prof. Andrzeja Tomaszewskiego

Spotkanie upamiętniające prof. Andrzeja Tomaszewskiego

by Wojtek S
0 comment

Upamiętnienie prof. Andrzeja Tomaszewskiego

W piątek, 24 marca 2017 r. odbyło się w siedzibie Ambasady RP w Berlinie spotkanie upamiętniające prof. Andrzeja Tomaszewskiego, zmarłego w 2010 r. w Berlinie wybitnego historyka sztuki i specjalisty w dziedzinie ochrony zabytków.

Uroczystość było powiązane z wydaniem separatum Dem gemeinsamen Kulturerbe vepflichtet (tłum. Zobowiązani wspólnemu dziedzictwu kulturowemu), które ukazało się w Jahrbuch für die Geschichte Mittel- und Ostdeutschlands 2015 i jest zestawieniem tekstów o życiu i działalności prof. Tomaszewskiego.

W spotkaniu uczestniczyło ok. 25 osób, które były związane przede wszystkim zawodowo z prof. Tomaszewskim. Wśród nich obecny był były Ambasador RFN w Polsce, Joachim Bauch, była przewodnicząca zarządu Niemieckiej Fundacji Ochrony Zabytków, dr Rosemarie Wilcken, a także Michał Dębowski przedstawiciel Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków w Szczecinie.

Goście zostali powitani przez prof. A. Przyłębskiego, Ambasadora RP w Berlinie, dr Konrada Vanja, byłego dyrektora Muzeum Kultur Europejskich w Berlinie i członka zarządu Polsko-Niemieckiej Fundacji Ochrony Zabytków Kultury oraz dr Guido Hinterkeusera, wydawcy separatum.

Krótki wykład o życiu prof. A. Tomaszewskiego został wygłoszony przez Irmel Spelsberg, inicjatorkę nie tylko wydarzenia w Ambasadzie, ale także wydania separatum.

 

Źródło: Ambasada RP w Berlin (berlin.msz.gov.pl)
Fot: berlin.msz.gov.pl

You may also like