Strona główna » Służba zdrowia w Niemczech oraz bezpieczeństwo w Niemczech

Służba zdrowia w Niemczech oraz bezpieczeństwo w Niemczech

dodane przez: Agnieszka L
0 ilość komentarzy

Służba zdrowia w Niemczech

 

Służba zdrowia w Niemczech nie wymaga szczepień przed wjazdem na teren kraju, gdyż nie występują tutaj zagrożenia sanitarno-epidemiologiczne. Osoby, które objęte są polskim ubezpieczeniem zdrowotnym NFZ mogą korzystać z tutejszej opieki medycznej w ramach tegoż ubezpieczenia. Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego EKUZ jest dokumentem wymaganym, który może zostać wydany w oddziałach NFZ. To właśnie EKUZ jest podstawą świadczeń lekarski na terenie Niemiec w przypadku nagłych dolegliwości, chorób czy też wypadków. Służba zdrowia w Niemczech zobowiązuje lekarz udzielającego pomocy, by ustalił czy świadczenie jest konieczne. Podejmując decyzję bierze pod uwagę charakter i przewidywany czas pobytu w kraju.

Należy pamiętać, że Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego nie obejmuje świadczeń na wypadek transportu medycznego do Polski czy transportu na wypadek śmierci. W tym przypadku zaleca się wykupienie dodatkowych ubezpieczeń, które pokryją ewentualne koszty. Szczegółowe informacje można znaleźć na stronie http://www.nfz.gov.pl/new/index.php. Korzystając w Niemczech z usług lekarza należy liczyć się z obowiązkiem opłacenia gotówką 10 EUR oraz z opłatą w wysokości 10% kosztów transportu sanitarnego do szpitala na terenie kraju. Cena wizyty lekarskiej to min. 50 €, a doby szpitalnej od 500 €.

Bezpieczeństwo w Niemczech

Bezpieczeństwo w Niemczech jest sprawą stosunkowo prostą, gdyż nie odnotowuje się tutaj wysokiego wskaźnika przestępczości pospolitej. Oczywiście w przypadku, gdzie gromadzi się wiele osób – stadiony, imprezy, lotniska czy centra handlowe – istnieje zagrożenie kieszonkowych kradzieży, dlatego zaleca się zachowanie ostrożności. Osoby poszkodowane, ofiary przestępstw powinny zgłosić zdarzenie na policję (nr 110 lub 112), a także poprosić o kopię sporządzonego protokołu. Pomoc medyczną uzyskać można pod numerem alarmowym 112.

Na podstawie materiałów: Polak za granicą – poradnik (polakzagranica.msz.gov.pl)
Fot: freeimages.com

Ciekawe wiadomości