Płaca minimalna w Niemczech - fakty i mity

Z ostatniej chwili

Przeczytaj również

Witamy wszystkich!

Portal powstał, by wspomóc oraz ułatwić poruszanie się w niemieckich realiach. Gdy przybyliśmy do Niemiec napotkaliśmy wiele przeszkód i trudności związanych z życiem codziennym na obcym terenie. Postanowiliśmy stworzyć miejsce, w którym wszyscy mogą zapoznać się z egzystencją w kraju pełnym możliwości jakim są Niemcy. Jest to miejsce, gdzie możecie podzielić się z innymi własnymi doświadczeniami, jak i informacjami, które będą pomocne dla mieszkańców Niemiec. Wiadomości te mogą być również pomocne dla osób mających zamiar odwiedzić jak i osiedlić się w Niemczech. Postaramy się informować na bieżąco o zmianach zachodzących w tym atrakcyjnym kraju. Będziemy szukać nowych możliwości rozwoju naszego wspólnego portalu. Zbieranie informacji, wskazówek oraz innych elementów życia w jednym miejscu pozwoli i ułatwi byt w nowym państwie. Współpracujemy już z wieloma osobami, w tym z Damianem Golcem i Michałem Majewskim autorami zdjęć znajdujących się na stronach portalu.

Zapraszamy wszystkich do współpracy.

Dziękujemy.
zespół Polacy w Niemczech
Płaca minimalna w Niemczech – fakty i mity
Posted by

Płaca minimalna w Niemczech – fakty i mity

Ustawowo płaca minimalna w Niemczech od dnia 1 stycznia 2015 r. została ustalona na poziomie 8,5 euro za godzinę. Przepisy te obowiązują zarówno niemieckich, jak i zagranicznych pracodawców, którzy zatrudniają pracowników na terenie Niemiec.

W praktyce oznacza to, że nie ważne jaka praca Niemcy i zagraniczne koncerny muszą zapłacić swoim pracownikom co najmniej 8,50 euro za godzinę.

Podobna praktyka ma dotyczyć staży. Wyjątki od ogólnej zasady, minimum 8,5 euro, dotyczą tzw. płac branżowych, które mają pierwszeństwo przed ustawą o płacy minimalnej, nawet gdy ich stawka była niższa niż wspomniane 8,5 euro. Wszystkie stawki minimalne mają być zrównane od 1 stycznia 2017 r. Ustawa o płacy minimalnej uwzględnia jednak pewne wyjątki. 8,5 euro za godzinę nie przysługuje młodzieży, która nie ukończyła 18 lat i nie ukończyła nauki zawodowej. Na tę kwotę nie mogą także liczyć długotrwali bezrobotni zarejestrowani w niemieckiej Federalnej Agencji Pracy. Są to osoby, które przez co najmniej 12 miesięcy bezpośrednio przed rozpoczęciem zatrudnienia pozostawali bezrobotni. Takim pracownikom przez pierwsze 6 miesięcy może być wypłacane wynagrodzenie niższe niż krajowa płaca minimalna. Bezrobotnym zarejestrowanym za granicą, w ojczystym kraju, przysługuje płaca minimalna od pierwszego dnia zatrudnienia na terenie Niemiec. Także określone grupy praktykantów stanowią wyjątek w ramach ustawy o krajowej płacy minimalnej.

Pałaca minimalna obowiązuje także pracowników sezonowych zatrudnionych w rolnictwie, sadownictwie czy restauracjach. Dodatkowym faktem wartym odnotowania jest, że osoby wykonujące pracę okazyjną, a nie zawodowo, są zwolnione z opłacania składek na ubezpieczenie społeczne w Niemczech. O zwolnieniu z opłat decyduje także fakt czy dana osoba jest zatrudniona w rodzinnym kraju. Jeśli przebywa na bezrobociu musi się liczyć z koniecznością odprowadzania składek społecznych. Także roznosicielom gazet również stopniowo podnoszono opłatę za godzinę pracy tak, by od 2017 r. wynosiła ona 8,5 euro.

Fot: praca.eu

6 Możliwość komentowania Płaca minimalna w Niemczech – fakty i mity została wyłączona 1268 19 października, 2016 News, Praca, Praca i pobyt, Przewodnik 19 października, 2016

Pomagamy

Wirtualne Niemcy to portal poświęcony tematyce Niemiec. Znajdziecie tutaj mnóstwo przydatnych informacji, wszystko to co jest związane z życiem w Niemczech. Praca w Niemczech, Polacy w Niemczech, pomoc w Niemczech to główne zagadnienia, które publikujemy w serwisie.Zapraszamy do lektury!WirtualneNiemcy.pl
Portal Informacyjny dla Polaków w Niemczech
info@wirtualneniemcy.pl
obsługa marketingowa NETRAD | agencja marketingowa

Wszelkie prawa zastrzeżone. Prawa do powielania, używania i publikacji zawartości strony internetowej www.WirtualneNiemcy.pl lub jej części podlegają przepisom ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 04.02.1994 r. (Dz. U. Nr 24, poz. 83 z późn. zm.). Wszystkie znaki towarowe zostały użyte tylko w celach informacyjnych i należą do ich właścicieli.