Z ostatniej chwili

Przeczytaj również

No related posts were found
Witamy wszystkich!

Portal powstał, by wspomóc oraz ułatwić poruszanie się w niemieckich realiach. Gdy przybyliśmy do Niemiec napotkaliśmy wiele przeszkód i trudności związanych z życiem codziennym na obcym terenie. Postanowiliśmy stworzyć miejsce, w którym wszyscy mogą zapoznać się z egzystencją w kraju pełnym możliwości jakim są Niemcy. Jest to miejsce, gdzie możecie podzielić się z innymi własnymi doświadczeniami, jak i informacjami, które będą pomocne dla mieszkańców Niemiec. Wiadomości te mogą być również pomocne dla osób mających zamiar odwiedzić jak i osiedlić się w Niemczech. Postaramy się informować na bieżąco o zmianach zachodzących w tym atrakcyjnym kraju. Będziemy szukać nowych możliwości rozwoju naszego wspólnego portalu. Zbieranie informacji, wskazówek oraz innych elementów życia w jednym miejscu pozwoli i ułatwi byt w nowym państwie. Współpracujemy już z wieloma osobami, w tym z Damianem Golcem i Michałem Majewskim autorami zdjęć znajdujących się na stronach portalu.

Zapraszamy wszystkich do współpracy.

Dziękujemy.
zespół Polacy w Niemczech
Jak zamknąć Gewerbe przez internet?
Posted by

Jak zamknąć Gewerbe przez internet?

Członkostwo w Unii Europejskiej pozwala Polakom na swobodne prowadzenie działalności gospodarczej granicami kraju, dlatego coraz częściej można spotkać polskie firmy na terenie UE. Jedną z najczęściej wybieranych lokalizacji na prowadzenie firmy są Niemcy, natomiast jeśli chodzi o formę prawną rejestrowania biznesu, Polacy decydują się najchętniej na jednoosobową działalności gospodarczej, czyli Gewerbe. W poniższym wpisie podpowiadamy, w jaki sposób zakończyć działanie firmy oraz w jaki sposób zrobić to zdalnie przy użyciu Internetu.

Gewerbe w Niemczech – kiedy trzeba ją zamknąć?

Zgodnie z niemiecką Ustawą o Prowadzeniu Działalności (niem. Gewerbeordnung) każda osoba, która jest właścicielem Gewerbe, jest zobowiązana do informowania urzędu o wszelkich zmianach dotyczących firmy. Przepis ten dotyczy również zaprzestania prowadzenia działalności w Niemczech, co wiąże się z koniecznością jej wyrejestrowania. W razie niedopełnienia tej formalności niemieckie instytucje i urzędy nadal będą wysyłały pisma przypominające o zbliżających się terminach różnych obowiązków, jakie ciążą na przedsiębiorcy, np. składaniu corocznych meldunków do BG – BAU (stowarzyszenie branżowe branży budowlanej), zeznań podatkowych do urzędu skarbowego, czy płacenie składek do izby rzemieślniczej. W przypadku braku odpowiedzi na tego rodzaju pisma, właściciel firmy naraża się na problemy, które mogą wystąpić w przyszłości.

W jaki sposób można zamknąć Gewerbe?

Wyrejestrowanie działalności gospodarczej w Niemczech polega na zawiadomieniu właściwego urzędu niemieckiego (Gewerbeamt) o zaprzestaniu prowadzenia działalności. Urząd wysyła do podatnika w odpowiedzi zwrotnej informację o konieczności uiszczenia opłaty urzędowej, a po dopełnieniu tego obowiązku, klient otrzymuje potwierdzenie wyrejestrowania działalności gospodarczej (Gewerbe Abmeldung).

Warto nadmienić, że zamykanie Gewerbe jest powszechną procedurą i każdego roku w Niemczech zamykają ponad pół miliona tego typu działalności. Najczęściej czynności tej dokonuje się stacjonarnie w urzędzie ds. gospodarki (niem. Gewerbeamt). Jednak Gewerbe można wyrejestrować także przez internet. Ze strony www urzędu należy pobierać formularz i wysłać go pocztą do Niemiec. W ten sposób zyskujemy możliwość zamknięcia firmy zdalnie z Polski. Definitywne zamknięcie Gewerbe następuje wraz z dniem, w którym formularz wymeldowania zostanie podpisany przez urząd.

Ważną informacją dla przedsiębiorców jest możliwość zmiany daty wymeldowania Gewerbe, aby różniła się od daty dostarczenia formularza do urzędu. Ponadto, urząd ds. gospodarki ma obowiązek poinformować Urząd Skarbowy o wyrejestrowaniu firmy, dlatego przedsiębiorca nie musi o tym pamiętać.

Jakie dokumenty są potrzebne do zamknięcia Gewerbe?

W celu zamknięcie Gewerbe należy wypełnić przeznaczony do tego wniosek, który można odnaleźć na stronie urzędu we wzorach pism do pobrania, wystarczy w wyszukiwarce na stronie wpisać frazę „Gewerbeabmeldung”. We wniosku należy podać informacje dotyczące firmy, w większości będą się one pokrywały z tymi, które trzeba było podać przy rejestracji Gewerbe.

Fot: polskiebiuro24.de

5 Możliwość komentowania Jak zamknąć Gewerbe przez internet? została wyłączona 317 07 października, 2021 Biznes, News 7 października, 2021

Pomagamy

Wirtualne Niemcy to portal poświęcony tematyce Niemiec. Znajdziecie tutaj mnóstwo przydatnych informacji, wszystko to co jest związane z życiem w Niemczech. Praca w Niemczech, Polacy w Niemczech, pomoc w Niemczech to główne zagadnienia, które publikujemy w serwisie.Zapraszamy do lektury!WirtualneNiemcy.pl
Portal Informacyjny dla Polaków w Niemczech
info@wirtualneniemcy.pl
obsługa marketingowa NETRAD | agencja marketingowa

Wszelkie prawa zastrzeżone. Prawa do powielania, używania i publikacji zawartości strony internetowej www.WirtualneNiemcy.pl lub jej części podlegają przepisom ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 04.02.1994 r. (Dz. U. Nr 24, poz. 83 z późn. zm.). Wszystkie znaki towarowe zostały użyte tylko w celach informacyjnych i należą do ich właścicieli.