Strona główna » Jak zamknąć Gewerbe przez internet?

Jak zamknąć Gewerbe przez internet?

by Grzegorz L
0 comment

Członkostwo w Unii Europejskiej pozwala Polakom na swobodne prowadzenie działalności gospodarczej granicami kraju, dlatego coraz częściej można spotkać polskie firmy na terenie UE. Jedną z najczęściej wybieranych lokalizacji na prowadzenie firmy są Niemcy, natomiast jeśli chodzi o formę prawną rejestrowania biznesu, Polacy decydują się najchętniej na jednoosobową działalności gospodarczej, czyli Gewerbe. W poniższym wpisie podpowiadamy, w jaki sposób zakończyć działanie firmy oraz w jaki sposób zrobić to zdalnie przy użyciu Internetu.

Gewerbe w Niemczech – kiedy trzeba ją zamknąć?

Zgodnie z niemiecką Ustawą o Prowadzeniu Działalności (niem. Gewerbeordnung) każda osoba, która jest właścicielem Gewerbe, jest zobowiązana do informowania urzędu o wszelkich zmianach dotyczących firmy. Przepis ten dotyczy również zaprzestania prowadzenia działalności w Niemczech, co wiąże się z koniecznością jej wyrejestrowania. W razie niedopełnienia tej formalności niemieckie instytucje i urzędy nadal będą wysyłały pisma przypominające o zbliżających się terminach różnych obowiązków, jakie ciążą na przedsiębiorcy, np. składaniu corocznych meldunków do BG – BAU (stowarzyszenie branżowe branży budowlanej), zeznań podatkowych do urzędu skarbowego, czy płacenie składek do izby rzemieślniczej. W przypadku braku odpowiedzi na tego rodzaju pisma, właściciel firmy naraża się na problemy, które mogą wystąpić w przyszłości.

W jaki sposób można zamknąć Gewerbe?

Wyrejestrowanie działalności gospodarczej w Niemczech polega na zawiadomieniu właściwego urzędu niemieckiego (Gewerbeamt) o zaprzestaniu prowadzenia działalności. Urząd wysyła do podatnika w odpowiedzi zwrotnej informację o konieczności uiszczenia opłaty urzędowej, a po dopełnieniu tego obowiązku, klient otrzymuje potwierdzenie wyrejestrowania działalności gospodarczej (Gewerbe Abmeldung).

Warto nadmienić, że zamykanie Gewerbe jest powszechną procedurą i każdego roku w Niemczech zamykają ponad pół miliona tego typu działalności. Najczęściej czynności tej dokonuje się stacjonarnie w urzędzie ds. gospodarki (niem. Gewerbeamt). Jednak Gewerbe można wyrejestrować także przez internet. Ze strony www urzędu należy pobierać formularz i wysłać go pocztą do Niemiec. W ten sposób zyskujemy możliwość zamknięcia firmy zdalnie z Polski. Definitywne zamknięcie Gewerbe następuje wraz z dniem, w którym formularz wymeldowania zostanie podpisany przez urząd.

Ważną informacją dla przedsiębiorców jest możliwość zmiany daty wymeldowania Gewerbe, aby różniła się od daty dostarczenia formularza do urzędu. Ponadto, urząd ds. gospodarki ma obowiązek poinformować Urząd Skarbowy o wyrejestrowaniu firmy, dlatego przedsiębiorca nie musi o tym pamiętać.

Jakie dokumenty są potrzebne do zamknięcia Gewerbe?

W celu zamknięcie Gewerbe należy wypełnić przeznaczony do tego wniosek, który można odnaleźć na stronie urzędu we wzorach pism do pobrania, wystarczy w wyszukiwarce na stronie wpisać frazę „Gewerbeabmeldung”. We wniosku należy podać informacje dotyczące firmy, w większości będą się one pokrywały z tymi, które trzeba było podać przy rejestracji Gewerbe.

Fot: polskiebiuro24.de

You may also like