Strona główna » Osoba zaszczepiona w Niemczech

Osoba zaszczepiona w Niemczech

by redakcja
0 comment

Osoba zaszczepiona w Niemczech to taka, u której przed przyjazdem do Niemiec zostały podane wszystkie zalecane dawki szczepień. Obejmuje to dwie dawki szczepionki dwudawkowej, jedną dawkę szczepionki jednodawkowej, które zostały dopuszczone do użycia w Unii Europejskiej. Certyfikat COVID w Niemczech z aktualnym kodem QR obowiązuje w formie elektronicznej lub papierowej. Należy pamiętać, że fotografia certyfikatu jak i ulotki szczepienne z terminami szczepienia nie będą uznawane! 

Szczepionka w Niemczech jest zalecana dla osób bez przeciwwskazań lekarskich. Osoby nie w pełni zaszczepione są uważane za osoby niezaszczepione. Obecnie nie są wymagane testy przed przyjazdem i po przyjeździe do Niemiec dla osób zaszczepionych. Paszport covidowy w Niemczech zwalnia podróżnych z odbycia kwarantanny. Taki dokument należy przesłać drogą elektroniczną w formie pdf lub jpg. Każda osoba wjeżdżająca do Niemiec ze strefy ryzyka (niezależnie od tego czy wcześniej przebywała w strefie ryzyka, czy nie) jest zobowiązana do wypełnienia elektronicznego formularza lokalizacyjnego, który znajduje się na stronie internetowej: einreiseanmeldung.de

COVID w Niemczech zmusił rząd do podjęcia radykalnych kroków odnośnie osób przyjezdnych, jednak są pewne grupy osób, w stosunku do których stosowane są wyjątki. Formularza lokalizacyjnego nie muszą wypełniać: osoby w tranzycie lądowy, które przejeżdżają przez Niemcy do 24 godzin (bez noclegu i długich postojów); osoby, które zawodowo zajmują się międzynarodowym transportem drogowym różnych towarów, dóbr osobistych i pasażerów (muszą zachować reżim sanitarny i odpowiednie zasady higieny); osoby z delegacji rządowych przybywające samolotem przez terminale rządowe na lotniskach w Berlinie albo Kolonii/Bonn, ale ich pobyt w Niemczech musi trwać krócej niż 72 godziny; osoby, które zaopatrują się w środki medyczne związane z pandemią SARS-CoV-2 (jeżeli leczenie w swoim kraju nie było możliwe); osoby, których pobyt nie jest dłuższy niż 24 godziny; pracownicy transgraniczni (mieszkają w innym kraju, natomiast minimum raz w tygodniu przekraczają granicę niemiecką w celu podjęcia pracy); osoby, które przebywają w Niemczech lub w obszarze wysokiego ryzyka do 72 godzin i zachowują reżim sanitarny (osoby odwiedzające najbliższą rodzinę np. rodzice-dziecko, partnerzy, pomoc przy osobach chorych oraz członkowie korpusu dyplomatycznego i konsularnego, parlamentarzystów i przedstawicieli rządu). Osoba zaszczepiona w Niemczech posiada wyznaczone obowiązki, lecz z czasem to nie jest aż tak bardzo uciążliwe.

Należy pamiętać, że szczepienia w Niemczech nie zwalniają w pełni z wypełnienia formularza lokalizacyjnego!

Na podstawie materiałów: Ministerstwo Spraw Zagranicznych – gov.pl 
Fot: Raghavendra V. Konkathi | unsplash.com/@rangokonk

You may also like