Polsko-Niemieckie Dni Mediów
Po raz ósmy dziennikarze i eksperci z Polski i Niemiec spotkali się na Polsko-Niemieckich Dniach Mediów, które w tegorocznej edycji odbyły się w dniach 21-22 maja w Szczecinie. Dni Mediów odbywały się pod hasłem „Kryzys na Wschodzie Europy” Co powinny zrobić Polska i Niemcy”. Wręczono także Polsko-Niemiecką Nagrodę Dziennikarską im. T. Mazowieckiego.
Polsko-Niemieckie Dni Mediów w Szczecinie rozpoczęły się od debaty pt. „Nauki z kryzysu wokół Ukrainy. Jak Polska i Niemcy mogą w przyszłości współdziałać na wschodzie Europy?” prowadził Andrzej Gajewski, szef działu „Świat” tygodnika „Gość Niedzielny”. Na podium zasiedli: Viola von Cramon, posłanka do niemieckiego Bundestagu z Partii Zielonych, Paweł Kowal, były poseł do Parlamentu Europejskiego, Moritz Gathmann, dziennikarz „Der Spiegel” oraz Piotr Andrusieczko i Paweł Pieniążek, dziennikarze, którzy relacjonowali wydarzenia na Majdanie, aneksję Krymu i konflikt zbrojny we wschodniej Ukrainie.
Wstęp do dyskusji wygłosili ambasador Jerzy Margański oraz Rolf Nikel, ambasador Niemiec w Warszawie.
Uczestnicy panelu starali się znaleźć odpowiedź na pytania – Co powinny zrobić Polska i Niemcy?
– Czy warto odpowiadać na propagandę Kremla kontrpropagandą? – Czy sankcje są skuteczne? – Z kim rozmawiać, żeby rozwiązać kryzys w Donbasie?
Po debacie odbywały się warsztaty specjalistyczne, obejmujące zagadnienia:
„Zarządzanie mediami w czasach kryzysu”
„Polskie obozy koncentracyjne”
„Rola armii europejskiej w polityce bezpieczeństwa i obrony UE”
„Nowe wyzwania pogranicza”
„Jak nowe media zmieniająwymagania stawiane dziennikarzom”.
Wieczorem 21 maja w „Trafostracji Sztuki” został rozstrzygnięty konkurs o Polsko-Niemiecką Nagrodę Dziennikarską im. Tadeusza Mazowieckiego przyznawaną w kategoriach: prasa, radio, telewizja, dziennikarstwo na pograniczu. Do konkursu zgłoszono w tym roku 164 prace.
Wyróżnienie w kategorii prasa zostało przyznane Magdalenie Grzebałkowskiej za artykuł „Śpiewać, hitlerówy!”, który ukazał się w „Dużym Formacie” „Gazety Wyborczej”. W kategorii radio zwyciężyła praca trzech autorów: Tomasza Sikory, Romana Nucka i Tomáša Kopeckýego pt. „Dowodiczek Osobisticzek, czyli Nowy Realizm Graniczny”, a w kategorii telewizja – reportaż „Mama arbeitet im Westen – Eine Kindheit in Polen” Åse Svenheim Drivenes, wyemitowany w MDR. Wręczono także nagrodę specjalną „Dziennikarstwo na pograniczu”, którą otrzymali Joanna i Krzysztof Skonieczni z Radia Szczecin za reportaż „Mała Polka ze Staffelde”.
Źródło: berlin.msz.gov.pl
Fot: berlin.msz.gov.pl