Polsko-Niemieckie Dni Mediów

Z ostatniej chwili

Przeczytaj również

Witamy wszystkich!

Portal powstał, by wspomóc oraz ułatwić poruszanie się w niemieckich realiach. Gdy przybyliśmy do Niemiec napotkaliśmy wiele przeszkód i trudności związanych z życiem codziennym na obcym terenie. Postanowiliśmy stworzyć miejsce, w którym wszyscy mogą zapoznać się z egzystencją w kraju pełnym możliwości jakim są Niemcy. Jest to miejsce, gdzie możecie podzielić się z innymi własnymi doświadczeniami, jak i informacjami, które będą pomocne dla mieszkańców Niemiec. Wiadomości te mogą być również pomocne dla osób mających zamiar odwiedzić jak i osiedlić się w Niemczech. Postaramy się informować na bieżąco o zmianach zachodzących w tym atrakcyjnym kraju. Będziemy szukać nowych możliwości rozwoju naszego wspólnego portalu. Zbieranie informacji, wskazówek oraz innych elementów życia w jednym miejscu pozwoli i ułatwi byt w nowym państwie. Współpracujemy już z wieloma osobami, w tym z Damianem Golcem i Michałem Majewskim autorami zdjęć znajdujących się na stronach portalu.

Zapraszamy wszystkich do współpracy.

Dziękujemy.
zespół Polacy w Niemczech
Polsko-Niemieckie Dni Mediów
Posted by

Polsko-Niemieckie Dni Mediów

Polsko-Niemieckie Dni Mediów

 

Po raz ósmy dziennikarze i eksperci z Polski i Niemiec spotkali się na Polsko-Niemieckich Dniach Mediów, które w tegorocznej edycji odbyły się w dniach 21-22 maja w Szczecinie. Dni Mediów odbywały się pod hasłem „Kryzys na Wschodzie Europy” Co powinny zrobić Polska i Niemcy”. Wręczono także Polsko-Niemiecką Nagrodę Dziennikarską im. T. Mazowieckiego.

Polsko-Niemieckie Dni Mediów w Szczecinie rozpoczęły się od debaty pt. „Nauki z kryzysu wokół Ukrainy. Jak Polska i Niemcy mogą w przyszłości współdziałać na wschodzie Europy?” prowadził Andrzej Gajewski, szef działu „Świat” tygodnika „Gość Niedzielny”. Na podium zasiedli: Viola von Cramon, posłanka do niemieckiego Bundestagu z Partii Zielonych, Paweł Kowal, były poseł do Parlamentu Europejskiego, Moritz Gathmann, dziennikarz „Der Spiegel” oraz Piotr Andrusieczko i Paweł Pieniążek, dziennikarze, którzy relacjonowali wydarzenia na Majdanie, aneksję Krymu i konflikt zbrojny we wschodniej Ukrainie.

Wstęp do dyskusji wygłosili ambasador Jerzy Margański oraz Rolf Nikel, ambasador Niemiec w Warszawie.

Uczestnicy panelu starali się znaleźć odpowiedź na pytania – Co powinny zrobić Polska i Niemcy?

– Czy warto odpowiadać na propagandę Kremla kontrpropagandą? – Czy sankcje są skuteczne? – Z kim rozmawiać, żeby rozwiązać kryzys w Donbasie?

Po debacie odbywały się warsztaty specjalistyczne, obejmujące zagadnienia:

„Zarządzanie mediami w czasach kryzysu”

„Polskie obozy koncentracyjne”

„Rola armii europejskiej w polityce bezpieczeństwa i obrony UE”

„Nowe wyzwania pogranicza”

„Jak nowe media zmieniająwymagania stawiane dziennikarzom”.

Wieczorem 21 maja w „Trafostracji Sztuki” został rozstrzygnięty konkurs o Polsko-Niemiecką Nagrodę Dziennikarską im. Tadeusza Mazowieckiego przyznawaną w kategoriach: prasa, radio, telewizja, dziennikarstwo na pograniczu. Do konkursu zgłoszono w tym roku 164 prace.

Wyróżnienie w kategorii prasa zostało przyznane Magdalenie Grzebałkowskiej za artykuł „Śpiewać, hitlerówy!”, który ukazał się w „Dużym Formacie” „Gazety Wyborczej”. W kategorii radio zwyciężyła praca trzech autorów: Tomasza Sikory, Romana Nucka i Tomáša Kopeckýego pt. „Dowodiczek Osobisticzek, czyli Nowy Realizm Graniczny”, a w kategorii telewizja – reportaż „Mama arbeitet im Westen – Eine Kindheit in Polen” Åse Svenheim Drivenes, wyemitowany w MDR. Wręczono także nagrodę specjalną „Dziennikarstwo na pograniczu”, którą otrzymali Joanna i Krzysztof Skonieczni z Radia Szczecin za reportaż „Mała Polka ze Staffelde”.

Źródło: berlin.msz.gov.pl
Fot: berlin.msz.gov.pl

0 Możliwość komentowania Polsko-Niemieckie Dni Mediów została wyłączona 936 03 czerwca, 2015 News, Wydarzenia 3 czerwca, 2015

Pomagamy

Wirtualne Niemcy to portal poświęcony tematyce Niemiec. Znajdziecie tutaj mnóstwo przydatnych informacji, wszystko to co jest związane z życiem w Niemczech. Praca w Niemczech, Polacy w Niemczech, pomoc w Niemczech to główne zagadnienia, które publikujemy w serwisie.Zapraszamy do lektury!WirtualneNiemcy.pl
Portal Informacyjny dla Polaków w Niemczech
info@wirtualneniemcy.pl
obsługa marketingowa NETRAD | agencja marketingowa

Wszelkie prawa zastrzeżone. Prawa do powielania, używania i publikacji zawartości strony internetowej www.WirtualneNiemcy.pl lub jej części podlegają przepisom ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 04.02.1994 r. (Dz. U. Nr 24, poz. 83 z późn. zm.). Wszystkie znaki towarowe zostały użyte tylko w celach informacyjnych i należą do ich właścicieli.