Strona główna » Przejazd przez Niemcy – COVID

Przejazd przez Niemcy – COVID

dodane przez: Grzegorz L
0 ilość komentarzy

Przejazd przez Niemcy w czasie pandemii COVID

Tranzyt przez Niemcy jest możliwy bez negatywnego testu, ale oprócz podróży z obszarów ryzyka. Testy antygenowe mogą być wykonane maksymalnie 48h przed przyjazdem do Niemiec. Natomiast szybkie testy muszą spełnić wymagania Światowej Organizacji Zdrowia, muszą mieć czułość większą lub równą  80%, a swoistość większą lub równą 97%. Wynik testu musi być w określonych językach takich jak: niemiecki, angielski, francuski, hiszpański albo włoskim. Testy robione w Polsce będą uznane, jeśli zostaną przetłumaczone na któryś z tych języków. Czas liczy się od godziny pobrania próbki, a nie otrzymania wyniku testu. Przejazd przez Niemcy bez wykonywania testu jest możliwy dla dzieci do 12 roku życia, osób zaszczepionych (14 dni od podania ostatniej dawki szczepionki dopuszczonej w UE), ozdrowieńców (28 dni-6 miesięcy po chorobie). 

Podróż przez Niemcy bez wykonywania testu jest też możliwa dla osób zawodowo przewożących osoby lub towary, podróżujących drogą lądową do 24h oraz przesiadających się na niemieckim lotnisku na kolejny lot. Tranzyt powinien odbywać się bez noclegów  oraz zbędnych postojów. Można się zatrzymać na stacji benzynowej oraz na autostradzie. Osoby zaszczepione mogą korzystać z unijnego certyfikatu COVID-19. Szczepionka w Niemczech oraz na całym świecie uprawnia do uzyskania takiego certyfikatu. Polska nie jest obszarem ryzyka, w związku z tym nie zależy spodziewać się nieprzyjemności z COVID w Niemczech

Test w Niemczech

W przypadku, gdy podróżujemy do Niemiec z obszaru zagrożonego ryzykiem, należy zapoznać się z kilkoma informacjami. Od 1 sierpnia 2021 roku wyróżniane są dwa obszary ryzyka: obszar występowania wysokiego ryzyka oraz obszar mutacji. Lista obszarów zagrożonych ryzykiem jest publikowana na stronie internetowej Instytutu Roberta Kocha w języku niemieckim oraz angielskim. Jeśli podróżujesz z obszaru wysokiego ryzyka tranzytem przez Niemcy, to musisz wykonać test. Te testy w Niemczech są dokładnie sprawdzane. Z testu zwolnione są dzieci do 12 roku życia, osoby zaszczepione, ozdrowieńcy (28 dni- 6 miesięcy po chorobie), osoby zawodowo przewożące osoby lub towary oraz osoby przesiadające się na niemieckim lotnisku.

Na podstawie materiałów: Ministerstwo Spraw Zagranicznych – gov.pl
Fot: Nick Fewings | unsplash.com/@jannerboy62

Ciekawe wiadomości