Minister spraw zagranicznych Witold Waszczykowski o przyszłości Europy na Monachijskiej Konferencji Bezpieczeństwa
W pierwszym dniu 53. Monachijskiej Konferencji Bezpieczeństwa szef polskiej dyplomacji wziął udział w dyskusji panelowej na temat przyszłości Europy „The Future of the (European) Union: United or Divided?”.
W sesji moderowanej przez Philippa Stephensa obok szefa polskiego MSZ głos zabrali również prezydent Republiki Litewskiej Dalia Grybauskaité, wiceprzewodniczący Komisji Europejskiej Frans Timmermans i minister finansów Republiki Federalnej Niemiec Wolfgang Schäuble.
– To była decyzja pokazująca, że Brytyjczycy nie mogą znieść sytuacji w Europie. Brexit to dla Polski nie tylko rozwód z Wielką Brytanią, to refleksja nad stanem Unii – powiedział minister Waszczykowski, podkreślając, że Brexit był decyzją przemyślaną i nieprzypadkową. Dodał przy tym, że nie widzi takiej refleksji u wielu polityków w krajach zachodnich. Szef MSZ podkreślił także, że dla Unii istotne powinny być dwie wartości: solidarność i elastyczność. – W Unii prosimy o solidarność nie tylko w kwestii uchodźców, ale również rynku pracy, dostaw gazu i gospodarki – podkreślił minister. Podczas dyskusji szef polskiej dyplomacji zaznaczył także, że Polska nie jest niechętna imigrantom. – W zeszłym roku Polska wydała 1,267 mln wiz dla Ukraińców, co stanowiło połowę wszystkich wiz wydanych im w UE – przypomniał.
Jednocześnie minister Waszczykowski zaproponował, żeby pogłębić integrację europejską. – Jesteśmy otwarci na powołanie centralnego organu, który solidarnie i elastycznie zaspokajałby potrzeby wszystkich państw członkowskich. Problemem jest sposób wyboru takiego organu, gdyż nie istnieją ku temu kryteria – stwierdził minister. Podkreślił również, że Polska przystąpiła do Unii opartej wedle Traktatów na czterech wolnościach. – W takiej Unii chcemy być. Niestety część polityków chciałaby ominąć Traktaty i monitorować państwa Unii poza nimi – powiedział minister, zaznaczając, że Komisja Europejska nie ma instrumentów i prawa, by ingerować w wewnętrzne rozwiązania państw członkowskich UE. – My przestrzegamy trójpodziału władzy, a w każdym państwie model demokracji jest inny – podkreślił szef polskiej dyplomacji.
Podczas sesji minister Waszczykowski zaapelował do przewodniczącego KE Fransa Timmermansa, aby pozwolił Polsce działać w granicach jej prawa. – Proszę nam pozwolić przestrzegać naszej Konstytucji, a nie waszego wyobrażenia o niej – powiedział minister. Zaznaczył jednocześnie, że zalecenie Komisji Weneckiej stwierdzało, iż Polska ma narzędzia, by samodzielnie zakończyć spór o Trybunał Konstytucyjny.
W kontekście gwarancji bezpieczeństwa dla naszego regionu minister Waszczykowski dodał, że przed Szczytem NATO w Warszawie Polska czuła się jak członek Sojuszu drugiej kategorii. – Teraz, kiedy na terenie Polski stacjonują wojska amerykańskie, brytyjskie, jak również niemieckie i litewskie, czujemy się bezpieczniej – zapewnił szef MSZ.
W piątek minister Waszczykowski wysłuchał również wystąpienia prezydenta Andrzeja Dudy w panelowej sesji dyskusyjnej „The Future of the West. Downfall or Comeback”.
Drugiego dnia Konferencji minister Witold Waszczykowski odbył ponadto serię spotkań dwustronnych.
Źródło: Biuro Rzecznika Prasowego Ministerstwo Spraw Zagranicznych (berlin.msz.gov.pl)
Fot: D. PIASECKI / MSZ (berlin.msz.gov.pl)