Z ostatniej chwili

Przeczytaj również

Witamy wszystkich!

Portal powstał, by wspomóc oraz ułatwić poruszanie się w niemieckich realiach. Gdy przybyliśmy do Niemiec napotkaliśmy wiele przeszkód i trudności związanych z życiem codziennym na obcym terenie. Postanowiliśmy stworzyć miejsce, w którym wszyscy mogą zapoznać się z egzystencją w kraju pełnym możliwości jakim są Niemcy. Jest to miejsce, gdzie możecie podzielić się z innymi własnymi doświadczeniami, jak i informacjami, które będą pomocne dla mieszkańców Niemiec. Wiadomości te mogą być również pomocne dla osób mających zamiar odwiedzić jak i osiedlić się w Niemczech. Postaramy się informować na bieżąco o zmianach zachodzących w tym atrakcyjnym kraju. Będziemy szukać nowych możliwości rozwoju naszego wspólnego portalu. Zbieranie informacji, wskazówek oraz innych elementów życia w jednym miejscu pozwoli i ułatwi byt w nowym państwie. Współpracujemy już z wieloma osobami, w tym z Damianem Golcem i Michałem Majewskim autorami zdjęć znajdujących się na stronach portalu.

Zapraszamy wszystkich do współpracy.

Dziękujemy.
zespół Polacy w Niemczech
Monachijska Konferencja Bezpieczeństwa
Posted by

Monachijska Konferencja Bezpieczeństwa

Minister spraw zagranicznych Witold Waszczykowski o przyszłości Europy na Monachijskiej Konferencji Bezpieczeństwa

W pierwszym dniu 53. Monachijskiej Konferencji Bezpieczeństwa szef polskiej dyplomacji wziął udział w dyskusji panelowej na temat przyszłości Europy „The Future of the (European) Union: United or Divided?”.

W sesji moderowanej przez Philippa Stephensa obok szefa polskiego MSZ głos zabrali również prezydent Republiki Litewskiej Dalia Grybauskaité, wiceprzewodniczący Komisji Europejskiej Frans Timmermans i minister finansów Republiki Federalnej Niemiec Wolfgang Schäuble.

– To była decyzja pokazująca, że Brytyjczycy nie mogą znieść sytuacji w Europie. Brexit to dla Polski nie tylko rozwód z Wielką Brytanią, to refleksja nad stanem Unii – powiedział minister Waszczykowski, podkreślając, że Brexit był decyzją przemyślaną i nieprzypadkową. Dodał przy tym, że nie widzi takiej refleksji u wielu polityków w krajach zachodnich. Szef MSZ podkreślił także, że dla Unii istotne powinny być dwie wartości: solidarność i elastyczność. – W Unii prosimy o solidarność nie tylko w kwestii uchodźców, ale również rynku pracy, dostaw gazu i gospodarki – podkreślił minister. Podczas dyskusji szef polskiej dyplomacji zaznaczył także, że Polska nie jest niechętna imigrantom. – W zeszłym roku Polska wydała 1,267 mln wiz dla Ukraińców, co stanowiło połowę wszystkich wiz wydanych im w UE – przypomniał.

Jednocześnie minister Waszczykowski zaproponował, żeby pogłębić integrację europejską. – Jesteśmy otwarci na powołanie centralnego organu, który solidarnie i elastycznie zaspokajałby potrzeby wszystkich państw członkowskich. Problemem jest sposób wyboru takiego organu, gdyż nie istnieją ku temu kryteria – stwierdził minister. Podkreślił również, że Polska przystąpiła do Unii opartej wedle Traktatów na czterech wolnościach. – W takiej Unii chcemy być. Niestety część polityków chciałaby ominąć Traktaty i monitorować państwa Unii poza nimi – powiedział minister, zaznaczając, że Komisja Europejska nie ma instrumentów i prawa, by ingerować w wewnętrzne rozwiązania państw członkowskich UE. – My przestrzegamy trójpodziału władzy, a w każdym państwie model demokracji jest inny – podkreślił szef polskiej dyplomacji.

Podczas sesji minister Waszczykowski zaapelował do przewodniczącego KE Fransa Timmermansa, aby pozwolił Polsce działać w granicach jej prawa. – Proszę nam pozwolić przestrzegać naszej Konstytucji, a nie waszego wyobrażenia o niej – powiedział minister. Zaznaczył jednocześnie, że zalecenie Komisji Weneckiej stwierdzało, iż Polska ma narzędzia, by samodzielnie zakończyć spór o Trybunał Konstytucyjny.

W kontekście gwarancji bezpieczeństwa dla naszego regionu minister Waszczykowski dodał, że przed Szczytem NATO w Warszawie Polska czuła się jak członek Sojuszu drugiej kategorii. – Teraz, kiedy na terenie Polski stacjonują wojska amerykańskie, brytyjskie, jak również niemieckie i litewskie, czujemy się bezpieczniej – zapewnił szef MSZ.

W piątek minister Waszczykowski wysłuchał również wystąpienia prezydenta Andrzeja Dudy w panelowej sesji dyskusyjnej „The Future of the West. Downfall or Comeback”.

Drugiego dnia Konferencji minister Witold Waszczykowski odbył ponadto serię spotkań dwustronnych.

 

Źródło: Biuro Rzecznika Prasowego Ministerstwo Spraw Zagranicznych (berlin.msz.gov.pl)
Fot: D. PIASECKI / MSZ (berlin.msz.gov.pl)

1 Możliwość komentowania Monachijska Konferencja Bezpieczeństwa została wyłączona 851 22 lutego, 2017 News, Polityka, Unia Europejska, Wydarzenia 22 lutego, 2017

Pomagamy

Wirtualne Niemcy to portal poświęcony tematyce Niemiec. Znajdziecie tutaj mnóstwo przydatnych informacji, wszystko to co jest związane z życiem w Niemczech. Praca w Niemczech, Polacy w Niemczech, pomoc w Niemczech to główne zagadnienia, które publikujemy w serwisie.Zapraszamy do lektury!WirtualneNiemcy.pl
Portal Informacyjny dla Polaków w Niemczech
info@wirtualneniemcy.pl
obsługa marketingowa NETRAD | agencja marketingowa

Wszelkie prawa zastrzeżone. Prawa do powielania, używania i publikacji zawartości strony internetowej www.WirtualneNiemcy.pl lub jej części podlegają przepisom ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 04.02.1994 r. (Dz. U. Nr 24, poz. 83 z późn. zm.). Wszystkie znaki towarowe zostały użyte tylko w celach informacyjnych i należą do ich właścicieli.