Strona główna » Steuernummer – jak sprawdzić niemiecki numer NIP?

Steuernummer – jak sprawdzić niemiecki numer NIP?

dodane przez: Grzegorz L
0 ilość komentarzy

W każdym kraju obowiązują inne przepisy związane z administracją państwową. W celu usystematyzowanego różnego rodzaju danych o obywatelach urzędnicy przypisują im numery, które ułatwiają zarządzanie państwem oraz przyspieszają załatwianie spraw administracyjnych. Tego typu procedury nie ominęły także Niemiec, gdzie podatnicy oraz wszyscy mieszkańcy kraju posiadają numery identyfikacyjne. Jednym z najważniejszych jest Steuernummer. Jak sprawdzić, czy został on nam nadany? Z artykułu dowiesz się, gdzie szukać Steuernummer oraz kiedy i do czego może się on przydać.

Numer identyfikacji podatkowej w Niemczech

Steuernummer (St.-Nr.) to numer identyfikacji podatkowej, inaczej nazywany odpowiednikiem polskiego NIP. Nadaje się go każdej osobie w Niemczech, która opłaca podatki, nawet jeśli składała deklarację podatkową w tym kraju tylko raz. Niemiecki Urząd Skarbowy (niem. Finanzamt) przypisuje Steuernummer począwszy od lipca 2007 roku wszystkim, którzy mieli w jakikolwiek sposób do czynienia z tamtejszym systemem podatkowym. Ważnym do odnotowania szczegółem jest fakt, że w przypadku małżeństw, obie osoby mają nadawany ten sam numer identyfikacji podatkowej.

Steuernummer – jak sprawdzić?

Najłatwiejszym sposobem na sprawdzenie numeru identyfikacji podatkowej jest znalezienie go w lewym górnym rogu każdego pisma, które otrzymasz od niemieckiego Urzędu Skarbowego. Steuernummer powinien zostać przyznany automatycznie przy załatwianiu jakiejkolwiek sprawy w urzędzie, jednak zdarzają się sytuacje pominięcia tej czynności. Jeśli chcesz, żeby Twojej firmie nadano numer identyfikacji podatkowej, należy podjąć odpowiednie kroki. W pierwszej kolejności upewnij się, że nie posiadasz indywidualnego Steuernummer-u. W takiej sytuacji powinieneś wysłać do odpowiedniego Urzędu Skarbowego pismo z prośbą o jego przydzielenie. Czynności tej można dokonać także osobiście poprzez złożenie wniosku stacjonarnie w Urzędzie odpowiednim ze względu na Twoje miejsce zamieszkania.

Jakie są korzyści posiadania Steuernummer? Dzięki niemu każda osoba pracująca w Niemczech, zyskuje możliwość na sprawne i szybkie przejście przez procedurę rozliczenia podatkowego. Numer identyfikacji podatkowej jest bezwzględnie wymagany podczas składania deklaracji podatkowej. Jest on dla Urzędu źródłem informacji na temat podatnika – na podstawie ciągu cyfr Steuernummer Finanzamt rozpatruje Twoje dokumenty oraz w dalszej kolejności wydaje decyzje dotyczące rozliczenia.

Co oznaczają cyfry numeru identyfikacji podatkowej?

Steuernummer, w zależności od landu, który zamieszkujesz, składa się z 10 lub 11 cyfr. Szyk cyfr w numerze identyfikacyjnym jest nieprzypadkowy – każda liczba ma określone znaczenie.

Oto przykładowy odpowiednik polskiego NIP-u w Niemczech: 11/222(2)/333(3) 4.

Pierwsze dwie cyfry oznaczają w nim kod landu), w którym znajduje się dany urząd, odpowiedni do miejsca nadania numeru, a więc uzależniony od adresu podatnika. Następna część numeru dostarcza szczegółowych informacji o rejonie landu. Kolejne cztery cyfry są natomiast indywidualnym numerem identyfikacyjnym. Ostatnia cyfra zaś to znak kontrolny, przyporządkowywany na podstawie poprzednich cyfr.

Fot: platformarozliczeniowa.eu

Ciekawe wiadomości