Z ostatniej chwili

Przeczytaj również

No related posts were found
Witamy wszystkich!

Portal powstał, by wspomóc oraz ułatwić poruszanie się w niemieckich realiach. Gdy przybyliśmy do Niemiec napotkaliśmy wiele przeszkód i trudności związanych z życiem codziennym na obcym terenie. Postanowiliśmy stworzyć miejsce, w którym wszyscy mogą zapoznać się z egzystencją w kraju pełnym możliwości jakim są Niemcy. Jest to miejsce, gdzie możecie podzielić się z innymi własnymi doświadczeniami, jak i informacjami, które będą pomocne dla mieszkańców Niemiec. Wiadomości te mogą być również pomocne dla osób mających zamiar odwiedzić jak i osiedlić się w Niemczech. Postaramy się informować na bieżąco o zmianach zachodzących w tym atrakcyjnym kraju. Będziemy szukać nowych możliwości rozwoju naszego wspólnego portalu. Zbieranie informacji, wskazówek oraz innych elementów życia w jednym miejscu pozwoli i ułatwi byt w nowym państwie. Współpracujemy już z wieloma osobami, w tym z Damianem Golcem i Michałem Majewskim autorami zdjęć znajdujących się na stronach portalu.

Zapraszamy wszystkich do współpracy.

Dziękujemy.
zespół Polacy w Niemczech
Steuernummer – jak sprawdzić niemiecki numer NIP?
Posted by

Steuernummer – jak sprawdzić niemiecki numer NIP?

W każdym kraju obowiązują inne przepisy związane z administracją państwową. W celu usystematyzowanego różnego rodzaju danych o obywatelach urzędnicy przypisują im numery, które ułatwiają zarządzanie państwem oraz przyspieszają załatwianie spraw administracyjnych. Tego typu procedury nie ominęły także Niemiec, gdzie podatnicy oraz wszyscy mieszkańcy kraju posiadają numery identyfikacyjne. Jednym z najważniejszych jest Steuernummer. Jak sprawdzić, czy został on nam nadany? Z artykułu dowiesz się, gdzie szukać Steuernummer oraz kiedy i do czego może się on przydać.

Numer identyfikacji podatkowej w Niemczech

Steuernummer (St.-Nr.) to numer identyfikacji podatkowej, inaczej nazywany odpowiednikiem polskiego NIP. Nadaje się go każdej osobie w Niemczech, która opłaca podatki, nawet jeśli składała deklarację podatkową w tym kraju tylko raz. Niemiecki Urząd Skarbowy (niem. Finanzamt) przypisuje Steuernummer począwszy od lipca 2007 roku wszystkim, którzy mieli w jakikolwiek sposób do czynienia z tamtejszym systemem podatkowym. Ważnym do odnotowania szczegółem jest fakt, że w przypadku małżeństw, obie osoby mają nadawany ten sam numer identyfikacji podatkowej.

Steuernummer – jak sprawdzić?

Najłatwiejszym sposobem na sprawdzenie numeru identyfikacji podatkowej jest znalezienie go w lewym górnym rogu każdego pisma, które otrzymasz od niemieckiego Urzędu Skarbowego. Steuernummer powinien zostać przyznany automatycznie przy załatwianiu jakiejkolwiek sprawy w urzędzie, jednak zdarzają się sytuacje pominięcia tej czynności. Jeśli chcesz, żeby Twojej firmie nadano numer identyfikacji podatkowej, należy podjąć odpowiednie kroki. W pierwszej kolejności upewnij się, że nie posiadasz indywidualnego Steuernummer-u. W takiej sytuacji powinieneś wysłać do odpowiedniego Urzędu Skarbowego pismo z prośbą o jego przydzielenie. Czynności tej można dokonać także osobiście poprzez złożenie wniosku stacjonarnie w Urzędzie odpowiednim ze względu na Twoje miejsce zamieszkania.

Jakie są korzyści posiadania Steuernummer? Dzięki niemu każda osoba pracująca w Niemczech, zyskuje możliwość na sprawne i szybkie przejście przez procedurę rozliczenia podatkowego. Numer identyfikacji podatkowej jest bezwzględnie wymagany podczas składania deklaracji podatkowej. Jest on dla Urzędu źródłem informacji na temat podatnika – na podstawie ciągu cyfr Steuernummer Finanzamt rozpatruje Twoje dokumenty oraz w dalszej kolejności wydaje decyzje dotyczące rozliczenia.

Co oznaczają cyfry numeru identyfikacji podatkowej?

Steuernummer, w zależności od landu, który zamieszkujesz, składa się z 10 lub 11 cyfr. Szyk cyfr w numerze identyfikacyjnym jest nieprzypadkowy – każda liczba ma określone znaczenie.

Oto przykładowy odpowiednik polskiego NIP-u w Niemczech: 11/222(2)/333(3) 4.

Pierwsze dwie cyfry oznaczają w nim kod landu), w którym znajduje się dany urząd, odpowiedni do miejsca nadania numeru, a więc uzależniony od adresu podatnika. Następna część numeru dostarcza szczegółowych informacji o rejonie landu. Kolejne cztery cyfry są natomiast indywidualnym numerem identyfikacyjnym. Ostatnia cyfra zaś to znak kontrolny, przyporządkowywany na podstawie poprzednich cyfr.

Fot: platformarozliczeniowa.eu

4 Możliwość komentowania Steuernummer – jak sprawdzić niemiecki numer NIP? została wyłączona 714 07 października, 2021 Biznes, Firma / życie zawodowe, News, Przewodnik 7 października, 2021

Pomagamy

Wirtualne Niemcy to portal poświęcony tematyce Niemiec. Znajdziecie tutaj mnóstwo przydatnych informacji, wszystko to co jest związane z życiem w Niemczech. Praca w Niemczech, Polacy w Niemczech, pomoc w Niemczech to główne zagadnienia, które publikujemy w serwisie.Zapraszamy do lektury!WirtualneNiemcy.pl
Portal Informacyjny dla Polaków w Niemczech
info@wirtualneniemcy.pl
obsługa marketingowa NETRAD | agencja marketingowa

Wszelkie prawa zastrzeżone. Prawa do powielania, używania i publikacji zawartości strony internetowej www.WirtualneNiemcy.pl lub jej części podlegają przepisom ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 04.02.1994 r. (Dz. U. Nr 24, poz. 83 z późn. zm.). Wszystkie znaki towarowe zostały użyte tylko w celach informacyjnych i należą do ich właścicieli.