Strona główna » Ministrowie Polski i Niemiec spotkali się w Warszawie

Ministrowie Polski i Niemiec spotkali się w Warszawie

by Grzegorz L
0 comment

Ministrowie spraw zagranicznych Polski i Niemiec spotkali się w Warszawie

– Rozmawiamy o sytuacji w Europie, o tym jak naprawić Unię Europejską i jak wyjść z kryzysów. Z naszej strony wychodzi apel o jedność Europy. Chętnie nadal widzielibyśmy UE w formule 28 – mówił minister Witold Waszczykowski podczas wspólnej konferencji prasowej z ministrem spraw zagranicznych Niemiec Sigmarem Gabrielem.

Ministrowie Witold Waszczykowski i Sigmar Gabriel rozmawiali dziś o najważniejszych kwestiach z agendy europejskiej, w szczególności reformie Unii Europejskiej, Brexicie, polityce klimatycznej i energetycznej, Wspólnej Polityce Bezpieczeństwa i Obrony oraz polityce migracyjnej. – Trochę nas niepokoi, że w ostatnim czasie apele o inną Europę, o Europę różnych prędkości, wychodzą raczej ze strony naszych partnerów zachodnich. To nie jest dobre rozwiązanie dla Europy. To jest rozwiązanie, które może prowadzić do dalszych kryzysów, pogłębiania różnic w Europie – powiedział minister Witold Waszczykowski. Szef niemieckiej dyplomacji podkreślił, że „naszym wspólnym zadaniem jest, żebyśmy trzymali tę Europę razem”. – Oczywiście znana mi jest ta debata o różnych prędkościach i wszyscy wiemy, że już dzisiaj mamy różne prędkości. Nie wszyscy uczestniczą w strefie euro. Przyznaję, że wolałbym, żeby Polska była już członkiem strefy euro i mam nadzieję, że tak się stanie – dodał minister Gabriel.

W kontekście współpracy europejskiej ministrowie zgodzili się, co do potrzeby wzmocnienia współpracy w formule Trójkąta Weimarskiego z udziałem Polski, Niemiec i Francji. – W Weimarze w ubiegłym roku świętowaliśmy 25–lecie Trójkąta Weimarskiego. Polska jest zainteresowana rozwojem tego ważnego instrumentu integracji europejskiej. Trójkąt Weimarski ma poważny potencjał gospodarczy. Obecnie Trójkąt funkcjonuje na innych szczeblach, spotykają się przedstawiciele innych resortów, eksperci. Mamy nadzieję, że po wyborach we Francji nowe władze francuskie powrócą do współpracy w ramach Trójkąta Weimarskiego – zaznaczył szef polskiego MSZ.

Szefowie polskiej i niemieckiej dyplomacji omówili ponadto stan implementacji postanowień Szczytu NATO w Warszawie, rozwój sytuacji we wschodnim sąsiedztwie, a także perspektywy rozwiązania konfliktu w Donbasie oraz przyszłej współpracy z Rosją. Odnieśli się również do planowanego na listopad szczytu Partnerstwa Wschodniego oraz współpracy w ramach OBWE.

Rozmawiając o stosunkach dwustronnych ministrowie zwrócili uwagę na kwestię praw i przywilejów polskiej społeczności w Niemczech. Minister Waszczykowski podziękował za dotychczasowe pozytywne sygnały i gesty strony niemieckiej wobec Polonii, wyrażając nadzieję na ustanowienie przez rząd niemiecki mechanizmów wsparcia dla upowszechnienia nauczania języka polskiego w Niemczech.

Była to pierwsza wizyta ministra Gabriela w Polsce po objęciu stanowiska szefa ministerstwa spraw zagranicznych.

 

Źródło: Biuro Rzecznika Prasowego Ministerstwo Spraw Zagranicznych (msz.gov.pl) ‎
Fot: S. INDRA/MSZ (msz.gov.pl)

You may also like