Inauguracja w Berlinie klubu motorowego Polonia Racing 5 marca br. miała miejsce oficjalna prezentacja nowego stowarzyszenia założonego przez pasjonatów sportów motorowych polskiego pochodzenia. Patronat nad wydarzeniem przyjął Ambasador RP, który…
Przewodnik
Praca w Berlinie
Praca w Berlinie – co warto wiedzieć Zatrudnienie w Berlinie może różnić się w zależności od branży, sektora i formy zatrudnienia. Berlin to miasto o rozwijającej się i żywej gospodarce,…
Osoba zaszczepiona w Niemczech
Osoba zaszczepiona w Niemczech to taka, u której przed przyjazdem do Niemiec zostały podane wszystkie zalecane dawki szczepień. Obejmuje to dwie dawki szczepionki dwudawkowej, jedną dawkę szczepionki jednodawkowej, które zostały…
Obszary ryzyka w Niemczech
Obszary ryzyka w Niemczech – wszystko na temat testów COVID, obszarów występowania mutacji Obszar wysokiego ryzyka w Niemczech i możliwość wjazdu odbywa się za pomocą negatywnego wyniku testu na wirus…
Pobyt w Niemczech
Pobyt w Niemczech w czasie pandemii COVID Ze względu na obecną sytuację w związku z rozprzestrzenianiem się koronawirusa dostęp do władz i instytucji publicznych jest ograniczony. Niemniej jednak obowiązują przepisy…
Kwarantanna w Niemczech
Obowiązuje kwarantanna w Niemczech, która trwa 10 dni od przyjazdu. Można się z niej zwolnić po otrzymaniu negatywnego wyniku testu PCR lub szybkiego antygenowego. Ważne jest to, że musi od…
Dzieci w Niemczech podczas COVID
Dzieci w Niemczech podczas COVID też mają pewne obowiązki Test COVID w Niemczech obowiązuje niemal wszystkie osoby dorosłe. Test PCR w Niemczech nie dotyczy jednak dzieci do ukończenia 6. roku…
Broń w Niemczech
Broń w Niemczech oraz posiadanie broni, gaz pieprzowy, materiały pirotechniczne Zgodnie z ustawą o broni, musisz posiadać kartę posiadania broni (Waffenbesitzkarte), aby posiadać lub kupić broń w Niemczech oraz licencję…
Kierowcy zawodowi w Niemczech
Kierowcy zawodowi w Niemczech, czyli osoby zajmujące się zawodowo transportem różnego rodzaju towarów, dóbr oraz osób w ruchu międzynarodowym są zwolnione z obowiązku wypełniania formularza lokalizacyjnego, jednak ograniczenia w Niemczech…
Osoba niezaszczepiona w Niemczech
Osoba niezaszczepiona w Niemczech powinna wiedzieć o testach PCR i antygenowych, reżimie sanitarnym, itp Testy przed przyjazdem do Niemiec Reżim sanitarny w Niemczech wymaga wykonania testu przed i po przyjeździe…
Obszar wysokiego ryzyka w Niemczech
Obszar wysokiego ryzyka w Niemczech jest traktowany jako miejsce z dużą ilością zakażonych Wjazd do Niemiec z takiego obszaru jest możliwy po zrobieniu testu. Ze zrobienia testu zwolnione są: osoby do 12 roku życia,…
Przejazd przez Niemcy – COVID
Przejazd przez Niemcy w czasie pandemii COVID Tranzyt przez Niemcy jest możliwy bez negatywnego testu, ale oprócz podróży z obszarów ryzyka. Testy antygenowe mogą być wykonane maksymalnie 48h przed przyjazdem do Niemiec. Natomiast szybkie testy muszą…
Ograniczenia w Niemczech
Jak się zachowywać w Niemczech, czyli stosowne ograniczenia w Niemczech Zakrywania ust i nosa w Niemczech Usta i nos muszą być zakryte we wszystkich środkach transportu publicznego (maseczki w Niemczech),…
COVID w Niemczech
COVID w Niemczech – zasady wjazdu do Niemczech Z powodu pandemii COVID w Niemczech obowiązują ograniczenia wjazdu do Niemiec z wielu krajów. Osoby wchodzące muszą wypełnić cyfrową rejestrację wpisu. W…
Zasady wjazdu do Niemiec
Zasady wjazdu do Niemiec – COVID Z powodu pandemii COVID w Niemczech obowiązują ograniczenia wjazdu do Niemiec z wielu krajów. Osoby wchodzące muszą wypełnić cyfrową rejestrację wpisu. W zależności od…
Steuernummer – jak sprawdzić niemiecki numer NIP?
W każdym kraju obowiązują inne przepisy związane z administracją państwową. W celu usystematyzowanego różnego rodzaju danych o obywatelach urzędnicy przypisują im numery, które ułatwiają zarządzanie państwem oraz przyspieszają załatwianie spraw…
Zatrudnienie w Niemczech a własna firma
Zatrudnienie w Niemczech czy własna działalność gospodarcza? Bez zmian pozostaną przepisy zezwalające obywatelom polskim na założenie firmy, w tym także tzw. samozatrudnienie. Wiążą się z tym określone wymogi, o których…
Jak Polacy mogą uczyć się efektywniej
Żeby uczyć się efektywniej… przestań się starać Zdobywanie nowej wiedzy jest najbardziej efektywne, gdy pozwalamy mózgowi zapomnieć o samym procesie nauki. Badania potwierdzają, że pozytywne nastawienie to klucz do skutecznego…
Segregacja odpadów
ABC segregacji odpadów Większość towarów, które kupujemy w sklepach, jest wykonana z tworzyw, które możemy ponownie wykorzystać. Posegregowane odpady stają się wartościowym surowcem. Odzyskiwanie cennych surowców Prawidłowa segregacja odpadów komunalnych…
Nowy portal edukacyjny IPN
Niemieckie obozy koncentracyjne – nowy portal edukacyjny IPN Nowa witryna edukacyjna Instytutu Pamięci Narodowej przedstawia informacje o obozach zagłady i obozach koncentracyjnych utworzonych przez III Rzeszę Niemiecką na trenach okupowanej…
Dni wolne od pracy w Niemczech w 2017 roku
Dni wolne od pracy w Niemczech w 2017 roku – wykaz: 1 stycznia – Nowy Rok (Neujahrstag) 6 stycznia – Trzech Króli (Heilige Drei Könige) 14 kwietnia – Wielki Piątek…
Pobyt stały dla posiadacza ważnej Karty Polaka
Dla posiadacza ważnej Karty Polaka Niniejsza informacja nie stanowi źródła prawa. Autorzy dołożyli należytej staranności, aby była ona zgodna z obowiązującymi regulacjami prawnymi. Należy jednak pamiętać, że dotyczy ona typowych,…
Ministerstwo Spraw Zagranicznych
Ministerstwo Spraw Zagranicznych – podstawowe informacje Misją Ministerstwa Spraw Zagranicznych jest realizowanie interesów Rzeczypospolitej Polskiej poprzez współpracę w Europie i świecie na rzecz bezpieczeństwa, demokracji i rozwoju. Ministerstwo Spraw Zagranicznych…
Związek Polaków w Niemczech – 94 rocznica rejestracji
94 rocznica rejestracji Związku Polaków w Niemczech Uroczysta Msza Święta w Bazylice Św. Jana w Berlinie. Uroczystą Mszą Świętą w Bazylice Św. Jana w Berlinie, zakończyły się w niedzielę, 4…
Płaca minimalna w Niemczech – fakty i mity
Ustawowo płaca minimalna w Niemczech od dnia 1 stycznia 2015 r. została ustalona na poziomie 8,5 euro za godzinę. Przepisy te obowiązują zarówno niemieckich, jak i zagranicznych pracodawców, którzy zatrudniają…
Szkoły Europejskie
Szkoły Europejskie – wszystko co ważne Rozróżniamy dwa główne typy szkół (typ I i II) prowadzących edukację europejską w państwach członkowskich Unii Europejskiej. Szkoły Europejskie typu I są oficjalnymi instytucjami…
Poszukiwanie pracy w Niemczech
Poszukiwanie pracy w Niemczech – porady Coraz więcej polskich obywateli, szukając pracy w Niemczech decyduje się na skorzystanie z usług pośrednika. W języku potocznym przyjęło się nazywać wszelkie agencje zatrudnienia…
Nadanie statusu uchodźcy – sposób składania wniosku
W jaki sposób złożyć wniosek o nadanie statusu uchodźcy? Osoba, która chce złożyć wniosek do Szefa Urzędu do Spraw Cudzoziemców o nadanie statusu uchodźcy (wnioskodawca) musi zgłosić się do właściwego…
Wjazd do Niemiec
Wjazd do Niemiec dla polaków Wjazd do Niemiec dla obywateli Polski jest możliwy dzięki prawie do swobodnego przepływu osób w ramach Unii Europejskiej i Europejskiego Obszaru Gospodarczego. W przypadku…
Polacy i ich szkolne zakupy
CBOS wyliczył, że przygotowanie jednego dziecka do szkoły pochłania ponad 1,2 tys. złotych. Połowa tej kwoty to zakup podręczników szkolnych, blisko jedna trzecia ubranie i obuwie, a jedna czwarta…
Mentorzy, którzy zaopiekują się zagranicznym studentem z programu Erasmus
Politechnika Warszawska szuka mentorów dla swoich Erasmusów Pomoc w zakwaterowaniu, odnalezieniu się w polskiej rzeczywistości i rozpoczęciu nauki na uczelni, takie zadania będą mieli mentorzy, którzy zaopiekują się zagranicznym…
Dni wolne od pracy w Niemczech w 2016 roku
Dni wolne od pracy w Niemczech w 2016 roku – wykaz: 1 stycznia – Nowy Rok (Neujahrstag) 6 stycznia – Trzech Króli (Heilige Drei Könige) 25 marca – Wielki Piątek…
Służba zdrowia w Niemczech oraz bezpieczeństwo w Niemczech
Służba zdrowia w Niemczech Służba zdrowia w Niemczech nie wymaga szczepień przed wjazdem na teren kraju, gdyż nie występują tutaj zagrożenia sanitarno-epidemiologiczne. Osoby, które objęte są polskim ubezpieczeniem zdrowotnym…
Polskie placówki dyplomatyczne w Niemczech
Polskie placówki dyplomatyczne w Niemczech – wykaz Ambasada Rzeczypospolitej Polskiej w Republice Federalnej Niemiec Ambasador nadzwyczajny i pełnomocny: Jerzy Margański Niemcy, Berlin, Lassenstr. 19-21, 14193 Tel.: +49 1637887676 Tel.:…
Meldunek w Niemczech
Meldunek w Niemczech – formalności Meldunek w Niemczech jest obowiązkiem każdej osoby przybywającej na teren kraju na okres dłuższy niż 90 dni. Wszelkich formalności należy dokonać we właściwym dla miejsca…
Przepisy ruchu drogowego w Niemczech
Ruch drogowy w Niemczech Przepisy ruchu drogowego w Niemczech zezwalają na prowadzenie samochodu na podstawie prawa jazdy wydanego w Polsce. W niektórych przypadkach na pojazdach zarejestrowanych w Polsce umieszcza…
Rodzaje szkół w Polsce
Rodzaje szkół w Polsce. Jaki system edukacji obowiązuje w Polsce? Polski system edukacji podzielony jest na następujące etapy: przedszkole (dla dzieci w wieku 3–5/6 lat); szkoła podstawowa (6 klas;…
Przepisy celne w Niemczech
Przepisy celne w Niemczech – co warto wiedzieć przed przyjazdem Przepisy celne w Niemczech jasno określają ilości towarów jakie można wwieźć na teren kraju. W przypadku wyrobów alkoholowych dozwolone…
Nagroda Naukowa Ambasadora RP w Niemczech wręczona
Nagroda Naukowa Ambasadora RP w Niemczech wręczona po raz ósmy Ambasador RP w Berlinie przyznał nagrody najlepszym pracom magisterskim i doktorskim za rok 2015. Uroczystość odbyła się w Sali…
Polacy na stażach w zagranicznych instytucjach naukowych
14 naukowców skorzysta ze staży w zagranicznych instytucjach 14 młodych badaczy skorzysta ze staży w zagranicznych instytucjach naukowych, podnosząc swoje kwalifikacje m.in. w zarządzaniu badaniami naukowymi. Ich wyjazdy finansuje…
FEEL – citizens of the European Union
Citizens of the European Union The project aims at raising awareness about specific cultural and linguistic characteristics of acceding countries among the present citizens of the European Union and…
Beethoven: polsko-niemiecki program
Rusza polsko-niemiecki program Beethoven Naukowcy prowadzący badania w dziedzinie nauk humanistycznych, społecznych i o sztuce, którzy współpracują z niemieckimi naukowcami mogą starać się o finansowanie wspólnych prac w ramach…
Studia w Niemczech
Studia w Niemczech – wykaz uczelni: Accadis Hochschule Bad Homburg Du Pont-Straße 4 61352 Bad Homburg Tel: +49 (0) 6172 9842-0 AKAD-Privathochschulen Maybachstr. 18-20 70469 Stuttgart Tel: +49 (0)711 814…
Dokumenty po zakończeniu pracy w Niemczech
Jeśli zakończyłeś pracę w Niemczech i planujesz powrót do Polski, skompletuj wszystkie dokumenty, m.in. świadectwa pracy, które poświadczą okresy zatrudnienia i ubezpieczenia, oraz przetłumacz je na język polski. Jeśli byłeś…