Z ostatniej chwili

Przeczytaj również

Przelicz waluty

Nasze społeczności

My na Pinterest

...
...
...
...
...
...
...
...
...
...
More Pins »

Reklama

Przyszłość Trójkąta Weimarskiego
Posted by

Przyszłość Trójkąta Weimarskiego

Spotkanie ministrów spraw zagranicznych Trójkąta Weimarskiego w Weimarze

Przyszłość Trójkąta Weimarskiego oraz Unii Europejskiej po referendum w Wielkiej Brytanii, jak również bezpieczeństwo we Wschodnim i Południowym Sąsiedztwie UE były głównymi tematami spotkania ministra Witolda Waszczykowskiego z ministrami Frankiem-Walterem Steinmeierem i Jeanem-Markiem Ayraultem w Weimarze.

Ministrowie spraw zagranicznych Polski, Niemiec i Francji spotkali się w Weimarze w związku z rocznicą 25-lecia powstania Trójkąta Weimarskiego. – Cieszymy się z minionych 25 lat i czekamy na kolejne lata owocnej współpracy – powiedział minister Waszczykowski.

Ministrowie podczas spotkania poruszyli najważniejsze tematy z agendy europejskiej, w tym Brexit i kryzys migracyjny oraz sytuację we Wschodnim i Południowym sąsiedztwie UE, jak również przyszłość Trójkąta Weimarskiego. Jak zaznaczył szef polskiej dyplomacji relacje Unii Europejskiej z Wielką Brytanią powinny pozostać bliskie, gdyż łączy nas podobne spojrzenie na wiele spraw, jak również wspólnota interesów w zakresie bezpieczeństwa i w wymiarze gospodarczym. – Polska jest i będzie w UE, ale chcemy, by ta Unia była lepsza. Instytucje unijne mają pomagać obywatelom, a nie odwrotnie – podkreślił.

Mówiąc o przyszłości Unii Europejskiej minister Witold Waszczykowski zaznaczył, że wizja przyszłości UE to Unia konkurencyjna gospodarczo i solidarna. W ocenie ministra Waszczykowskiego istotą integracji powinny zostać potrzeby suwerennych państw narodowych.

Rocznicowe spotkanie było okazją do podsumowania dotychczasowej aktywności Trójkąta Weimarskiego, jak również refleksji nad przyszłością polsko-niemiecko-francuskiego dialogu. W ocenie ministra Waszczykowskiego Trójkąt Weimarski powinien stać się płaszczyzną współpracy i koordynacji pomiędzy Polską, Francją i Niemcami wobec najważniejszych współczesnych wyzwań w ramach Unii Europejskiej i NATO.

– Chcę, by Trójkąt Weimarski zintensyfikował swoją pracę, np. przez spotkania prezydentów, premierów, ministrów, ekspertów – mówił szef polskiego MSZ.

Ministrowie przyjęli także Wspólne Oświadczenie w sprawie przyszłości Europy, w którym zapowiedzieli intensyfikację współpracy w ramach Trójkąta Weimarskiego. „Biorąc pod uwagę bezprecedensowe wyzwania dla Europy dostrzegamy potrzebę intensyfikacji współpracy i nadania jej nowego impulsu. W tym kontekście postrzegamy planowany na ten rok szczyt szefów państw i rządów naszych krajów” – podkreślono w Deklaracji.

W ramach uroczystości rocznicowych w niedzielę ministrowie wzięli udział w spotkaniu z młodzieżą, podczas którego przedstawiono prezentację polsko-niemiecko-francuskiego obozu młodzieżowego „Europa 2013 – damy radę”. Wieczorem ministrowie wspólnie udali się do Berlina, gdzie w poniedziałek wspólnie otworzą naradę niemieckich ambasadorów.

 

Wspólne Oświadczenie ministrów spraw zagranicznych Trójkąta Weimarskiego: Franka-Waltera Steinmeiera (Niemcy), Jeana-Marca Ayraulta (Francja) oraz Witolda Waszczykowskiego (Polska) w sprawie przyszłości Europy: [https://www.msz.gov.pl/resource/35a0a268-8253-4c32-9004-e5466115af9e:JCR]

 

Źródło: Biuro Rzecznika Prasowego Ministerstwo Spraw Zagranicznych (berlin.msz.gov.pl)
Fot: włansość redakcji

0 0 662 05 września, 2016 News, Polityka Wrzesień 5, 2016

Dodaj komentarz

Reklama

Pogoda

My na Twitterze

Reklama

Nasi fani na Facebooku

Reklama

Witamy wszystkich!

Portal powstał, by wspomóc oraz ułatwić poruszanie się w niemieckich realiach. Gdy przybyliśmy do Niemiec napotkaliśmy wiele przeszkód i trudności związanych z życiem codziennym na obcym terenie. Postanowiliśmy stworzyć miejsce, w którym wszyscy mogą zapoznać się z egzystencją w kraju pełnym możliwości jakim są Niemcy. Jest to miejsce, gdzie możecie podzielić się z innymi własnymi doświadczeniami, jak i informacjami, które będą pomocne dla mieszkańców Niemiec. Wiadomości te mogą być również pomocne dla osób mających zamiar odwiedzić jak i osiedlić się w Niemczech. Postaramy się informować na bieżąco o zmianach zachodzących w tym atrakcyjnym kraju. Będziemy szukać nowych możliwości rozwoju naszego wspólnego portalu. Zbieranie informacji, wskazówek oraz innych elementów życia w jednym miejscu pozwoli i ułatwi byt w nowym państwie. Współpracujemy już z wieloma osobami, w tym z Damianem Golcem i Michałem Majewskim autorami zdjęć znajdujących się na stronach portalu.

Zapraszamy wszystkich do współpracy.

Dziękujemy.
zespół Polacy w Niemczech

Wszelkie prawa zastrzeżone. Prawa do powielania, używania i publikacji zawartości strony internetowej http://www.WirtualneNiemcy.pl lub jej części podlegają przepisom ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 04.02.1994 r. ( Dz. U. Nr 24, poz. 83 z późn. zm.). Wszystkie znaki towarowe zostały użyte tylko w celach informacyjnych i należą do ich właścicieli.