Strona główna » Przyszłość Trójkąta Weimarskiego

Przyszłość Trójkąta Weimarskiego

dodane przez: Grzegorz L
0 ilość komentarzy

Spotkanie ministrów spraw zagranicznych Trójkąta Weimarskiego w Weimarze

Przyszłość Trójkąta Weimarskiego oraz Unii Europejskiej po referendum w Wielkiej Brytanii, jak również bezpieczeństwo we Wschodnim i Południowym Sąsiedztwie UE były głównymi tematami spotkania ministra Witolda Waszczykowskiego z ministrami Frankiem-Walterem Steinmeierem i Jeanem-Markiem Ayraultem w Weimarze.

Ministrowie spraw zagranicznych Polski, Niemiec i Francji spotkali się w Weimarze w związku z rocznicą 25-lecia powstania Trójkąta Weimarskiego. – Cieszymy się z minionych 25 lat i czekamy na kolejne lata owocnej współpracy – powiedział minister Waszczykowski.

Ministrowie podczas spotkania poruszyli najważniejsze tematy z agendy europejskiej, w tym Brexit i kryzys migracyjny oraz sytuację we Wschodnim i Południowym sąsiedztwie UE, jak również przyszłość Trójkąta Weimarskiego. Jak zaznaczył szef polskiej dyplomacji relacje Unii Europejskiej z Wielką Brytanią powinny pozostać bliskie, gdyż łączy nas podobne spojrzenie na wiele spraw, jak również wspólnota interesów w zakresie bezpieczeństwa i w wymiarze gospodarczym. – Polska jest i będzie w UE, ale chcemy, by ta Unia była lepsza. Instytucje unijne mają pomagać obywatelom, a nie odwrotnie – podkreślił.

Mówiąc o przyszłości Unii Europejskiej minister Witold Waszczykowski zaznaczył, że wizja przyszłości UE to Unia konkurencyjna gospodarczo i solidarna. W ocenie ministra Waszczykowskiego istotą integracji powinny zostać potrzeby suwerennych państw narodowych.

Rocznicowe spotkanie było okazją do podsumowania dotychczasowej aktywności Trójkąta Weimarskiego, jak również refleksji nad przyszłością polsko-niemiecko-francuskiego dialogu. W ocenie ministra Waszczykowskiego Trójkąt Weimarski powinien stać się płaszczyzną współpracy i koordynacji pomiędzy Polską, Francją i Niemcami wobec najważniejszych współczesnych wyzwań w ramach Unii Europejskiej i NATO.

– Chcę, by Trójkąt Weimarski zintensyfikował swoją pracę, np. przez spotkania prezydentów, premierów, ministrów, ekspertów – mówił szef polskiego MSZ.

Ministrowie przyjęli także Wspólne Oświadczenie w sprawie przyszłości Europy, w którym zapowiedzieli intensyfikację współpracy w ramach Trójkąta Weimarskiego. „Biorąc pod uwagę bezprecedensowe wyzwania dla Europy dostrzegamy potrzebę intensyfikacji współpracy i nadania jej nowego impulsu. W tym kontekście postrzegamy planowany na ten rok szczyt szefów państw i rządów naszych krajów” – podkreślono w Deklaracji.

W ramach uroczystości rocznicowych w niedzielę ministrowie wzięli udział w spotkaniu z młodzieżą, podczas którego przedstawiono prezentację polsko-niemiecko-francuskiego obozu młodzieżowego „Europa 2013 – damy radę”. Wieczorem ministrowie wspólnie udali się do Berlina, gdzie w poniedziałek wspólnie otworzą naradę niemieckich ambasadorów.

 

Wspólne Oświadczenie ministrów spraw zagranicznych Trójkąta Weimarskiego: Franka-Waltera Steinmeiera (Niemcy), Jeana-Marca Ayraulta (Francja) oraz Witolda Waszczykowskiego (Polska) w sprawie przyszłości Europy: [https://www.msz.gov.pl/resource/35a0a268-8253-4c32-9004-e5466115af9e:JCR]

 

Źródło: Biuro Rzecznika Prasowego Ministerstwo Spraw Zagranicznych (berlin.msz.gov.pl)
Fot: włansość redakcji

Ciekawe wiadomości