Dla Polski najistotniejsze teraz będą dane makroekonomiczne z Niemiec

Z ostatniej chwili

Przeczytaj również

Nasze społeczności

Reklama

Przelicz waluty

My na Pinterest

...
...
...
...
...
...
...
...
...
...
More Pins »

Reklama

Dla Polski najistotniejsze teraz będą dane makroekonomiczne z Niemiec
Posted by

Dla Polski najistotniejsze teraz będą dane makroekonomiczne z Niemiec

Elżbieta Mączyńska (Polskie Towarzystwo Ekonomiczne): Polska ma szansę na 3-proc. wzrost gospodarczy w tym i przyszłym roku

Prognozy rządu i międzynarodowych instytucji zakładają około 3,5-proc. wzrost gospodarczy w bieżącym i przyszłym roku. Niepewna sytuacja międzynarodowa zarówno w gospodarce, jak i polityce może jednak sprawić, że wszystkie obecne prognozy okażą się przeszacowane. Zdaniem prof. Elżbiety Mączyńskiej, prezes Polskiego Towarzystwa Ekonomicznego, bardziej prawdopodobne jest tempo 3-proc.

– Polska jest krajem o ogromnych i wciąż jeszcze niewykorzystanych możliwościach, ale światowe zagrożenia oczywiście w pełni dotyczą także naszego kraju – tłumaczy w rozmowie z agencją informacyjną Newseria Inwestor prof. Elżbieta Mączyńska, prezes Polskiego Towarzystwa Ekonomicznego. – I teraz potrzeba bardzo mądrej polityki, nastawionej na inkluzję, czyli maksymalne włączanie wszystkich zasobów ludzkich i materialnych, żeby następował wzrost – dodaje.

Jak podkreśla Elżbieta Mączyńska, jeśli nie nastąpią nieoczekiwane wydarzenia, to w 2015 roku polskie PKB urośnie około o 3 proc.

To dość ostrożne prognozy, gdyż w założeniach do przyszłorocznego budżetu opublikowanych w czerwcu przewidywany jest wzrost gospodarczy za 2015 rok na poziomie 3,4 proc., a na przyszły rok – 3,8 proc. Z kolei Międzynarodowy Fundusz Walutowy zakłada w obydwu latach wzrost dla Polski na poziomie 3,5 proc.

Oczy polityków i ekonomistów wciąż jednak są zwrócone w stronę Chin. Jeśli w dalszym ciągu tamtejsza gospodarka będzie hamować, to z pewnością odbije się to na ekonomii europejskich krajów. Dla Polski najistotniejsze w tym wypadku będą dane makroekonomiczne z Niemiec, gdzie trafia ponad 27 proc. eksportu znad Wisły.

To właśnie dane z niemieckiej gospodarki były w ostatnich tygodniach wyjątkowo niepokojące. Na początku października opublikowano dane za sierpień, w którym zamówienia na towary produkowane w Niemczech zmniejszyły się o 1,8 proc. w porównaniu z lipcem. Produkcja przemysłowa spadła o 1,2 proc., eksport natomiast skurczył się o 5,2 proc, czyli najwięcej od 2009 roku. Ceny producentów we wrześniu spadły mocniej niż oczekiwano. Pogorszyły się też nastroje wśród analityków i inwestorów instytucjonalnych. Obrazujący je indeks ZEW spadł w październiku do poziomu 1,9 z przeszło 12 we wrześniu (prognoza 6).

Oprócz zewnętrznej sytuacji gospodarczej wpływ na PKB Polski w 2016 roku mogą mieć również nieoczekiwane zjawiska polityczne i społeczne.

– Jest wiele zagrożeń i znaków zapytania, na przykład imigracyjnych i demograficznych. Sytuacja nie jest również najlepsza pod względem bezpieczeństwa międzynarodowego, dlatego trudno o stanowczą odpowiedź – uważa prof. Elżbieta Mączyńska. – Myślę jednak, że wciąż mamy szansę na ten około trzyprocentowy wzrost PKB w przyszłym roku – dodaje.

Źródło: materiały pochodzą ze strony agencji informacyjnej Newseria Inwestor
Fot: inwestor.newseria.pl

3 0 723 23 października, 2015 Biznes, News 23 października, 2015

Dodaj komentarz

Reklama

Pogoda

My na Twitterze

Nasi fani na Facebooku

Reklama

Witamy wszystkich!

Portal powstał, by wspomóc oraz ułatwić poruszanie się w niemieckich realiach. Gdy przybyliśmy do Niemiec napotkaliśmy wiele przeszkód i trudności związanych z życiem codziennym na obcym terenie. Postanowiliśmy stworzyć miejsce, w którym wszyscy mogą zapoznać się z egzystencją w kraju pełnym możliwości jakim są Niemcy. Jest to miejsce, gdzie możecie podzielić się z innymi własnymi doświadczeniami, jak i informacjami, które będą pomocne dla mieszkańców Niemiec. Wiadomości te mogą być również pomocne dla osób mających zamiar odwiedzić jak i osiedlić się w Niemczech. Postaramy się informować na bieżąco o zmianach zachodzących w tym atrakcyjnym kraju. Będziemy szukać nowych możliwości rozwoju naszego wspólnego portalu. Zbieranie informacji, wskazówek oraz innych elementów życia w jednym miejscu pozwoli i ułatwi byt w nowym państwie. Współpracujemy już z wieloma osobami, w tym z Damianem Golcem i Michałem Majewskim autorami zdjęć znajdujących się na stronach portalu.

Zapraszamy wszystkich do współpracy.

Dziękujemy.
zespół Polacy w Niemczech

Wszelkie prawa zastrzeżone. Prawa do powielania, używania i publikacji zawartości strony internetowej http://www.WirtualneNiemcy.pl lub jej części podlegają przepisom ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 04.02.1994 r. ( Dz. U. Nr 24, poz. 83 z późn. zm.). Wszystkie znaki towarowe zostały użyte tylko w celach informacyjnych i należą do ich właścicieli.