Lepsza przyszłość w Niemczech

Z ostatniej chwili

Przeczytaj również

Witamy wszystkich!

Portal powstał, by wspomóc oraz ułatwić poruszanie się w niemieckich realiach. Gdy przybyliśmy do Niemiec napotkaliśmy wiele przeszkód i trudności związanych z życiem codziennym na obcym terenie. Postanowiliśmy stworzyć miejsce, w którym wszyscy mogą zapoznać się z egzystencją w kraju pełnym możliwości jakim są Niemcy. Jest to miejsce, gdzie możecie podzielić się z innymi własnymi doświadczeniami, jak i informacjami, które będą pomocne dla mieszkańców Niemiec. Wiadomości te mogą być również pomocne dla osób mających zamiar odwiedzić jak i osiedlić się w Niemczech. Postaramy się informować na bieżąco o zmianach zachodzących w tym atrakcyjnym kraju. Będziemy szukać nowych możliwości rozwoju naszego wspólnego portalu. Zbieranie informacji, wskazówek oraz innych elementów życia w jednym miejscu pozwoli i ułatwi byt w nowym państwie. Współpracujemy już z wieloma osobami, w tym z Damianem Golcem i Michałem Majewskim autorami zdjęć znajdujących się na stronach portalu.

Zapraszamy wszystkich do współpracy.

Dziękujemy.
zespół Polacy w Niemczech
Lepsza przyszłość w Niemczech
Posted by

Lepsza przyszłość w Niemczech

Lepsza przyszłość w Niemczech skusiła już ponad 100 młodych Polaków

16 czerwca, w przeddzień obchodów ćwierćwiecza podpisania tzw. polsko-niemieckiego traktatu o dobrym sąsiedztwie, 25 osób z Polski zawarło z niemieckimi pracodawcami umowę o kształcenie zawodowe. Jako uczestnicy programu edukacyjnego „Główka pracuje – Cleveres Köpfchen” łącznie tworzą już ponad stuosobową grupę, którą skusiła praktyczna szkoła w Niemczech.

Za trzy lata, gdy skończą naukę, czyli Ausbildung, zostaną technologami papieru, pielęgniarzami, izolatorami, pracownikami banku i restauracji, kucharzami, hotelarzami oraz logistykami. Uroczystość podpisania umów, która odbyła się już po raz czwarty, przypieczętowała ich życiowe decyzje i podkreśliła międzyregionalne działania.

– Nikt lepiej nie wypełnia traktatu o dobrym sąsiedztwie jak właśnie wy – polska młodzież, wasi rodzice oraz niemieckie firmy i urzędy– mówił dr Stefan Rudolph, sekretarz stanu w Ministerstwie Gospodarki, Budownictwa i Turystyki w landzie Mecklenburg-Vorpommern. – Jesteście ambasadorami transgranicznej współpracy.

Choć głównym obszarem działalności programu jest województwo zachodniopomorskie, to zgłoszenia napływają z całej Polski.

– W tym roku mamy uczestników z Rudy Śląskiej, Siedlec, Kalisza, czy choćby Wilczyna koło Konina – wymienia Bożena Witt, przedstawicielka Urzędu Pracy w Pasewalku, który jest inicjatorem przedsięwzięcia. Z ostatniej z wymienionych miejscowości pochodzi setny uczestnik „Główka pracuje” – Mateusz Szczepański, przyszły specjalista w handlu hurtowym i zagranicznym. Jak sam mówi, do udziału w programie zachęciły go lepsze perspektywy na przyszłość.
– Jeśli chcesz się kształcić, coś w życiu osiągnąć, to Niemcy dają większe możliwości – wyjaśniał.

Opinię Mateusza potwierdza Kathrin Roeder z SchlossHotel Flesensee. Hotel w tym roku zatrudnił dwóch absolwentów programu i przyjął do przyuczenia kolejnych pięcioro.

– Uznajcie te trzy lata za prezent i zróbcie wszystko, aby sobie dobrze radzić – mówiła do uczniów. – Codziennie będziecie zdobywać kolejne stopnie dojrzałości zawodowej. Możecie być z tego dumni.

Program edukacyjny „Główka pracuje – Cleveres Köpfchen” jest adresowany do osób zainteresowanych nauką zawodu i pracą w Niemczech. To inicjatywa Urzędu Pracy w Pasewalku, która umożliwia zdobycie wykształcenia oraz pracy na terenie Niemiec. Wszyscy uczniowie biorący udział w programie już w trakcie nauki otrzymują wynagrodzenie i są włączeni w system ubezpieczeń społecznych. Od 2012 roku, dzięki programowi „Główka pracuje”, już ponad 100 osób z Polski skorzystało z możliwości zdobycia wykształcenia w Niemczech.

 
Źródło: Biuro prasowe whitepress.pl (biuroprasowe.pl)
Fot: biuroprasowe.pl

2 Możliwość komentowania Lepsza przyszłość w Niemczech została wyłączona 1164 10 sierpnia, 2016 Nauka i Badania, News, Praca 10 sierpnia, 2016

Pomagamy

Wirtualne Niemcy to portal poświęcony tematyce Niemiec. Znajdziecie tutaj mnóstwo przydatnych informacji, wszystko to co jest związane z życiem w Niemczech. Praca w Niemczech, Polacy w Niemczech, pomoc w Niemczech to główne zagadnienia, które publikujemy w serwisie.Zapraszamy do lektury!WirtualneNiemcy.pl
Portal Informacyjny dla Polaków w Niemczech
info@wirtualneniemcy.pl
obsługa marketingowa NETRAD | agencja marketingowa

Wszelkie prawa zastrzeżone. Prawa do powielania, używania i publikacji zawartości strony internetowej www.WirtualneNiemcy.pl lub jej części podlegają przepisom ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 04.02.1994 r. (Dz. U. Nr 24, poz. 83 z późn. zm.). Wszystkie znaki towarowe zostały użyte tylko w celach informacyjnych i należą do ich właścicieli.