Strona główna » Spotkanie szefów polskiej i niemieckiej dyplomacji w Polsce

Spotkanie szefów polskiej i niemieckiej dyplomacji w Polsce

dodane przez: Agnieszka L
0 ilość komentarzy

Spotkanie szefów dyplomacji

 

– Polska i Niemcy ponoszą wspólną odpowiedzialność za losy integracji europejskiej, opartej na zasadach solidarności i współpracy – podkreślili ministrowie spraw zagranicznych Polski i Niemiec – Grzegorz Schetyna i Frank-Walter Steinmeier, którzy spotkali się w Warszawie 27 kwietnia w ramach XIII. polsko-niemieckich konsultacji międzyrządowych.

Ministrowie podkreślili, że wysiłki na rzecz znalezienia trwałego, pokojowego rozwiązania konfliktu ukraińsko-rosyjskiego trzeba kontynuować. Dodali, że zbliżający się szczyt Partnerstwa Wschodniego w Rydze (21-22 maja 2015 r.) powinien potwierdzić determinację UE w dalszym wspieraniu demokratycznej transformacji w Europie Wschodniej.

Tematem rozmowy były też czwartkowe decyzje Rady Europejskiej, mające na celu rozwiązanie problemu nielegalnych migracji w Południowym Sąsiedztwie UE oraz poprawę sytuacji bezpieczeństwa w tym regionie.

Mówiąc o kwestiach bezpieczeństwa ministrowie zaznaczyli, że kolejny szczyt NATO w Warszawie w 2016 roku powinien wyznaczać kierunki dalszej adaptacji Sojuszu do nowych zagrożeń i wyzwań. – Ważne, aby do szczytu w Warszawie konsekwentnie wdrażane były decyzje przyjęte podczas szczytu NATO w Newport. Niemcy są dla nas także w tym zakresie kluczowym partnerem – dodał minister Schetyna.

Ministrowie przypomnieli, że w roku 2016 obchodzić będziemy 25-lecie Traktatu o dobrym sąsiedztwie i przyjaznej współpracy. – Obchody tej okrągłej rocznicy powinny być okazją do zamknięcia spraw otwartych w stosunkach polsko-niemieckich – dodał szef polskiej dyplomacji.

W poniedziałek ministrowie wzięli także udział w otwarciu nowej siedziby Polsko-Niemieckiej Szkoły Spotkań i Dialogu im. W. Brandta w Warszawie. Budowa jej nowego gmachu w Wilanowie została sfinansowana przez Republikę Federalną Niemiec. – Ufam, że będzie to miejsce kształtowania młodych ludzi, którzy pamiętając o trudnej polsko-niemieckiej historii będą budować mosty w zjednoczonej Europie. Nie sposób nie wspomnieć w tym miejscu o wielkim Polaku, Władysławie Bartoszewskim, który w dziele zbliżenia polsko-niemieckiego wraz z Willym Brandtem, zapisał świetną kartę w europejskiej historii – podkreślił podczas otwarcia szef polskiej dyplomacji.

Źródło: msz.gov.pl
Fot: freeimages.com

Ciekawe wiadomości