Projekty, które zostały zrealizowane z funduszy norweskich

Z ostatniej chwili

Przeczytaj również

Przelicz waluty

Nasze społeczności

My na Pinterest

...
...
...
...
...
...
...
...
...
...
More Pins »
  • Wystąpił błąd, co prawdopodobnie oznacza, że kanał nie działa. Spróbuj ponownie później.

Reklama

Projekty, które zostały zrealizowane z funduszy norweskich
Posted by

Projekty, które zostały zrealizowane z funduszy norweskich

Projekt: Kulturowe dziedzictwo

 

Ochrona i konserwacja cieszyńskiego dziedzictwa piśmienniczego

Przedsięwzięcie skupiało się na ochronie oraz zapewnieniu odpowiednich warunków do przechowywania oraz udostępniania zbiorów cieszyńskiego dziedzictwa piśmienniczego. Dziedzictwo to wyróżnia się w skali kraju zarówno swoim pochodzeniem, jak i wyjątkowymi treściami wpisującymi się w historię Polski, Czech, Austrii oraz Niemiec. Dokumentuje również charakteryzującą Śląsk Cieszyński różnorodność religijną i kulturową.

Projekt realizowany był przez pięciu partnerów: Książnicę Cieszyńską (lider), Zakon bonifratrów w Cieszynie, Parafię Ewangelicko-Augsburską w Cieszynie, Muzeum Śląska Cieszyńskiego, Archiwum Państwowe w Katowicach – Oddział w Cieszynie.

Osiągnięcie celu przedsięwzięcia, zdefiniowanego jako ochrona cieszyńskiego dziedzictwa piśmienniczego oraz wprowadzenie zbiorów do obiegu naukowego i kulturalnego, wymagało podjęcia szeregu działań. Wymienić tu w szczególności można:

– stworzenie właściwych warunków do przechowywania posiadanych obiektów (zbiorów bibliotecznych, archiwalnych oraz muzealnych);

– odnowienie najbardziej zniszczonych i zagrożonych,a zarazem najcenniejszych obiektów wchodzących w skład cieszyńskiego dziedzictwa piśmienniczego;

– utworzenie w Kościele Jezusowym Muzeum Protestantyzmu, w którym zostały zgromadzone i odpowiednio wyeksponowane bezcenne zbiory należące do Parafii Ewangelicko-Augsburskiej;

– wprowadzenie zbiorów do obiegu naukowego, kulturalnego i edukacyjnego w dziedzinie wiedzy o Śląsku Cieszyńskim, ale także historii Polski, Austrii, Czech i Niemiec.

Podjęte działania pozwoliły z jednej strony na zachowanie unikatowych zbiorów, z drugiej udostępnią je, również w wersji cyfrowej, szerokiemu gronu odbiorców.

Fot: Zdjęcia przekazane przez beneficjenta
Źródło: Serwis funduszy norweskich i funduszy EOG (eog.gov.pl)

2 0 948 04 czerwca, 2016 Ciekawostki, News Czerwiec 4, 2016

Dodaj komentarz

Reklama

Pogoda

My na Twitterze

Reklama

Nasi fani na Facebooku

Reklama

Witamy wszystkich!

Portal powstał, by wspomóc oraz ułatwić poruszanie się w niemieckich realiach. Gdy przybyliśmy do Niemiec napotkaliśmy wiele przeszkód i trudności związanych z życiem codziennym na obcym terenie. Postanowiliśmy stworzyć miejsce, w którym wszyscy mogą zapoznać się z egzystencją w kraju pełnym możliwości jakim są Niemcy. Jest to miejsce, gdzie możecie podzielić się z innymi własnymi doświadczeniami, jak i informacjami, które będą pomocne dla mieszkańców Niemiec. Wiadomości te mogą być również pomocne dla osób mających zamiar odwiedzić jak i osiedlić się w Niemczech. Postaramy się informować na bieżąco o zmianach zachodzących w tym atrakcyjnym kraju. Będziemy szukać nowych możliwości rozwoju naszego wspólnego portalu. Zbieranie informacji, wskazówek oraz innych elementów życia w jednym miejscu pozwoli i ułatwi byt w nowym państwie. Współpracujemy już z wieloma osobami, w tym z Damianem Golcem i Michałem Majewskim autorami zdjęć znajdujących się na stronach portalu.

Zapraszamy wszystkich do współpracy.

Dziękujemy.
zespół Polacy w Niemczech

Wszelkie prawa zastrzeżone. Prawa do powielania, używania i publikacji zawartości strony internetowej http://www.WirtualneNiemcy.pl lub jej części podlegają przepisom ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 04.02.1994 r. ( Dz. U. Nr 24, poz. 83 z późn. zm.). Wszystkie znaki towarowe zostały użyte tylko w celach informacyjnych i należą do ich właścicieli.