Poszukiwanie pracy - networking

Z ostatniej chwili

Przeczytaj również

Witamy wszystkich!

Portal powstał, by wspomóc oraz ułatwić poruszanie się w niemieckich realiach. Gdy przybyliśmy do Niemiec napotkaliśmy wiele przeszkód i trudności związanych z życiem codziennym na obcym terenie. Postanowiliśmy stworzyć miejsce, w którym wszyscy mogą zapoznać się z egzystencją w kraju pełnym możliwości jakim są Niemcy. Jest to miejsce, gdzie możecie podzielić się z innymi własnymi doświadczeniami, jak i informacjami, które będą pomocne dla mieszkańców Niemiec. Wiadomości te mogą być również pomocne dla osób mających zamiar odwiedzić jak i osiedlić się w Niemczech. Postaramy się informować na bieżąco o zmianach zachodzących w tym atrakcyjnym kraju. Będziemy szukać nowych możliwości rozwoju naszego wspólnego portalu. Zbieranie informacji, wskazówek oraz innych elementów życia w jednym miejscu pozwoli i ułatwi byt w nowym państwie. Współpracujemy już z wieloma osobami, w tym z Damianem Golcem i Michałem Majewskim autorami zdjęć znajdujących się na stronach portalu.

Zapraszamy wszystkich do współpracy.

Dziękujemy.
zespół Polacy w Niemczech
Poszukiwanie pracy – networking
Posted by

Poszukiwanie pracy – networking

Networking a poszukiwanie pracy – raport Zielonej Linii

Budowa sieci wartościowych kontaktów jest jednym z najskuteczniejszych narzędzi w procesie poszukiwania pracy – takie wnioski można wysnuć z badania, jakie przeprowadzili w styczniu 2014 r. konsultanci Zielonej Linii.

Przez wiele lat był w Polsce niedoceniany i kojarzony przede wszystkim pejoratywnie, z „pracą po znajomości”. Tymczasem networking w procesie poszukiwania pracy jest niezwykle ważny i potrzebny. Pozwala znacznie skrócić proces rekrutacji, zmniejszyć jej koszt, a w efekcie pozyskać wartościowych pracowników.

Jak Polacy odbierają zjawisko networkingu?

Potrafimy dostrzec rolę budowy sieci wartościowych kontaktów, natomiast nie wszyscy dokładnie rozumieją i znają słowo „networking”.

Większość osób biorących udział w telefonicznym badaniu Zielonej Linii, aż 46 proc., stwierdziła, że nie wie, co oznacza pojęcie „networking”. 31 proc. ankietowanych spotkało się z tym pojęciem, a 23 proc. respondentów zadeklarowało, że dotychczas nie spotkało się z networkingiem. Jak wynika z odpowiedzi uczestników badania, obco brzmiące słowo nie budzi oczywistych skojarzeń z nawiązywaniem kontaktów.

Czy warto informować znajomych o tym, że szukamy pracy?

Biorąc pod uwagę istotę networkingu – z całą pewnością należy to robić. Potwierdzają to także wyniki badań ankiety przeprowadzonej przez konsultantów Zielonej Linii.

Zdaniem większości, bo aż 91 proc. ankietowanych, jest to dobry pomysł. Przeciwnego zdania było zaledwie 2 proc. uczestników badania, natomiast 7 proc. nie ma opinii w tym temacie. Przeważająca liczba respondentów ma świadomość, że warto informować znajomych o tym, że szukamy pracy. Należy przy tym zaznaczy, że nie wszyscy ankietowani chętnie i często dzielą się informacją o braku zatrudnienia ze znajomymi, czego przyczyny bywają zróżnicowane. Jedną z nich jest niechęć do dzielenia się nieprzychylnymi informacjami o braku pracy z innymi.

Networking czy „praca po znajomości”?

W ramach badania, konsultanci Zielonej Linii zapytali uczestników badania także o to, dlaczego praca znaleziona dzięki wsparciu innych osób budzi negatywne skojarzenia.

Niemal połowa ankietowanych (45 proc.) stwierdziła, że ich zdaniem praca znaleziona dzięki wsparciu innych osób nie budzi negatywnych skojarzeń. Zdaniem 36 proc. respondentów istnieje stereotyp, że osoby z polecenia to zwykle ci, którzy nic nie potrafią i zabierają stanowisko wykwalifikowanym pracownikom. Według 15 proc. osób biorących udział w badaniu, praca znaleziona dzięki wsparciu innych osób budzi negatywne skojarzenia z innych powodów. Jakie to powody? O tym można przeczytać w pełnej wersji raportu, która jest dostępna w aktualnościach, na stronie internetowej Zielonej Linii.

Więcej praktycznych artykułów i najnowszych wiadomości z rynku pracy można znaleźć na: https://www.facebook.com/zielonalinia19524.

poszukiwanie-pracy-networkingJoanna Niemyjska (Zielona Linia 19524, Centrum Informacyjno-Konsultacyjne Służb Zatrudnienia)

 

 

 

Polecamy artykuły:

Legalna praca w Niemczech
Program stypendialny dla polskich managerów
– Pobyt w Niemczech
– Poszukiwanie pracy w Niemczech

1 Możliwość komentowania Poszukiwanie pracy – networking została wyłączona 2276 03 marca, 2014 News, Praca 3 marca, 2014

Pomagamy

Wirtualne Niemcy to portal poświęcony tematyce Niemiec. Znajdziecie tutaj mnóstwo przydatnych informacji, wszystko to co jest związane z życiem w Niemczech. Praca w Niemczech, Polacy w Niemczech, pomoc w Niemczech to główne zagadnienia, które publikujemy w serwisie.Zapraszamy do lektury!WirtualneNiemcy.pl
Portal Informacyjny dla Polaków w Niemczech
info@wirtualneniemcy.pl
obsługa marketingowa NETRAD | agencja marketingowa

Wszelkie prawa zastrzeżone. Prawa do powielania, używania i publikacji zawartości strony internetowej www.WirtualneNiemcy.pl lub jej części podlegają przepisom ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 04.02.1994 r. (Dz. U. Nr 24, poz. 83 z późn. zm.). Wszystkie znaki towarowe zostały użyte tylko w celach informacyjnych i należą do ich właścicieli.