Strona główna » Konsultacje polityczne w Berlinie

Konsultacje polityczne w Berlinie

dodane przez: Dominik S
0 ilość komentarzy

Sytuacja Polaków w Niemczech była głównym tematem spotkania polskiej delegacji z ministrem spraw wewnętrznych Thomasem de Maiziere w czwartek w stolicy Niemiec. Polskiej delegacji przewodniczył minister administracji i cyfryzacji Andrzej Halicki. W spotkaniach udział wzięła podsekretarz stanu w MSZ Henryka Mościcka-Dendys.
Polska i Niemcy kontynuują dialog w formule Okrągłego Stołu, którego celem jest wyrównanie dysproporcji w zakresie praw przysługujących polskiej społeczności w RFN i mniejszości niemieckiej w Polsce.

W najbliższym czasie realizacją postanowień “Wspólnego Oświadczenia Okrągłego Stołu z czerwca 2011 r.” zajmą się grupy robocze z udziałem ekspertów i strony społecznej. Przygotują one kolejne plenarne posiedzenie Okrągłego Stołu zaplanowane na 2016 rok.

W trakcie pobytu w Berlinie wiceminister Henryka Mościcka-Dendys wspomniała o przygotowaniach do obchodów 25.lecia polsko-niemieckiego Traktatu o dobrym sąsiedztwie i przyjaznej współpracy, które również odbędą się w przyszłym roku. – Liczymy, że do tego momentu uda się osiągnąć kolejne postępy – stwierdziła podsekretarz stanu.

W trakcie spotkania ministrowie skupili się na omówieniu kwestii nauczaniu języka polskiego, jako języka kraju pochodzenia w Niemczech. Minister Halicki zaznaczył, że dla polskiej strony jest to priorytetem. Polska delegacja przedstawiła ponadto swoje oczekiwania dotyczące zarówno nauczania w systemie szkół publicznych, jak i zajęć prowadzonych przez organizacje polonijne.

Kolejnym istotnym tematem rozmów był remont Domu Polskiego w Bochum, siedziby Centrum Dokumentacji Historii i Kultury Polaków w Niemczech oraz Związku Polaków w Niemczech, który ma zostać sfinansowany z budżetu federalnego i landu Nadrenii Północnej-Westfalii. Według informacji strony niemieckiej prace modernizacyjne powinny rozpocząć się w przyszłym roku. Odpowiednie środki zostały zarezerwowane w projekcie budżetu federalnego, który ma zostać przyjęty przez Bundestag po wakacyjnej przerwie.

Źródło: materiały pochodzą ze strony msz.gov.pl

Fot: freeimage.com

Ciekawe wiadomości