Konsultacje polityczne w Berlinie

Z ostatniej chwili

Przeczytaj również

Przelicz waluty

Nasze społeczności

My na Pinterest

...
...
...
...
...
...
...
...
...
...
More Pins »

Reklama

Konsultacje polityczne w Berlinie
Posted by

Konsultacje polityczne w Berlinie

Sytuacja Polaków w Niemczech była głównym tematem spotkania polskiej delegacji z ministrem spraw wewnętrznych Thomasem de Maiziere w czwartek w stolicy Niemiec. Polskiej delegacji przewodniczył minister administracji i cyfryzacji Andrzej Halicki. W spotkaniach udział wzięła podsekretarz stanu w MSZ Henryka Mościcka-Dendys.
Polska i Niemcy kontynuują dialog w formule Okrągłego Stołu, którego celem jest wyrównanie dysproporcji w zakresie praw przysługujących polskiej społeczności w RFN i mniejszości niemieckiej w Polsce.

W najbliższym czasie realizacją postanowień “Wspólnego Oświadczenia Okrągłego Stołu z czerwca 2011 r.” zajmą się grupy robocze z udziałem ekspertów i strony społecznej. Przygotują one kolejne plenarne posiedzenie Okrągłego Stołu zaplanowane na 2016 rok.

W trakcie pobytu w Berlinie wiceminister Henryka Mościcka-Dendys wspomniała o przygotowaniach do obchodów 25.lecia polsko-niemieckiego Traktatu o dobrym sąsiedztwie i przyjaznej współpracy, które również odbędą się w przyszłym roku. – Liczymy, że do tego momentu uda się osiągnąć kolejne postępy – stwierdziła podsekretarz stanu.

W trakcie spotkania ministrowie skupili się na omówieniu kwestii nauczaniu języka polskiego, jako języka kraju pochodzenia w Niemczech. Minister Halicki zaznaczył, że dla polskiej strony jest to priorytetem. Polska delegacja przedstawiła ponadto swoje oczekiwania dotyczące zarówno nauczania w systemie szkół publicznych, jak i zajęć prowadzonych przez organizacje polonijne.

Kolejnym istotnym tematem rozmów był remont Domu Polskiego w Bochum, siedziby Centrum Dokumentacji Historii i Kultury Polaków w Niemczech oraz Związku Polaków w Niemczech, który ma zostać sfinansowany z budżetu federalnego i landu Nadrenii Północnej-Westfalii. Według informacji strony niemieckiej prace modernizacyjne powinny rozpocząć się w przyszłym roku. Odpowiednie środki zostały zarezerwowane w projekcie budżetu federalnego, który ma zostać przyjęty przez Bundestag po wakacyjnej przerwie.

Źródło: materiały pochodzą ze strony msz.gov.pl

Fot: freeimage.com

0 0 828 08 lipca, 2015 News, Polityka Lipiec 8, 2015

Dodaj komentarz

Reklama

Pogoda

My na Twitterze

Reklama

Nasi fani na Facebooku

Reklama

Witamy wszystkich!

Portal powstał, by wspomóc oraz ułatwić poruszanie się w niemieckich realiach. Gdy przybyliśmy do Niemiec napotkaliśmy wiele przeszkód i trudności związanych z życiem codziennym na obcym terenie. Postanowiliśmy stworzyć miejsce, w którym wszyscy mogą zapoznać się z egzystencją w kraju pełnym możliwości jakim są Niemcy. Jest to miejsce, gdzie możecie podzielić się z innymi własnymi doświadczeniami, jak i informacjami, które będą pomocne dla mieszkańców Niemiec. Wiadomości te mogą być również pomocne dla osób mających zamiar odwiedzić jak i osiedlić się w Niemczech. Postaramy się informować na bieżąco o zmianach zachodzących w tym atrakcyjnym kraju. Będziemy szukać nowych możliwości rozwoju naszego wspólnego portalu. Zbieranie informacji, wskazówek oraz innych elementów życia w jednym miejscu pozwoli i ułatwi byt w nowym państwie. Współpracujemy już z wieloma osobami, w tym z Damianem Golcem i Michałem Majewskim autorami zdjęć znajdujących się na stronach portalu.

Zapraszamy wszystkich do współpracy.

Dziękujemy.
zespół Polacy w Niemczech

Wszelkie prawa zastrzeżone. Prawa do powielania, używania i publikacji zawartości strony internetowej http://www.WirtualneNiemcy.pl lub jej części podlegają przepisom ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 04.02.1994 r. ( Dz. U. Nr 24, poz. 83 z późn. zm.). Wszystkie znaki towarowe zostały użyte tylko w celach informacyjnych i należą do ich właścicieli.