Strona główna » Polski rynek pracy powoli budzi się z zimowego snu

Polski rynek pracy powoli budzi się z zimowego snu

dodane przez: Krzysztof B
0 ilość komentarzy

Przebudzenie na rynku pracy

Prognozy gospodarcze jednoznacznie wskazują na to, że polski rynek pracy powoli budzi się z zimowego snu. Rewolucji jeszcze nie będzie, ale pięcioprocentowy wzrost zatrudnienia w pierwszym kwartale 2015 roku, prognozowany przez Barometr Zatrudnienia ManpowerGroup, najwyraźniej zapowiada poprawę sytuacji. Zmieniają się też przepisy – ozusowanie zleceń z jednej strony może wpłynąć na brak podwyżek, a z drugiej strony może zachęcić pracodawców do zwiększenia ilości podpisywanych umów o pracę oraz oferowanych kandydatom okresów próbnych. Wszystkie te argumenty dążą do jednej konkluzji – nie jesteś zadowolony ze swojej dotychczasowej pracy? Czas rozejrzeć się za lepszą posadą!

Jakie branże spodziewają się ożywienia?

Nie będzie dla nikogo niespodzianką, że wciąż wśród najdynamiczniej rozwijających się branż niepodzielnie króluje IT. Wśród najbardziej poszukiwanych pracowników największą popularnością cieszą się programiści operujący kilkoma językami programowania, architekci systemów IT, project managerowie, testerzy oprogramowania i wdrożeniowcy. W tej branży cenieni są też pracownicy operujący umiejętnościami miękkimi – handlowcy, pracownicy działów wsparcia, a coraz częściej także prawnicy. Starając się o pracę w firmie IT warto jednak pamiętać o tym, żeby wybrać taką firmę, która zaoferuje pracownikowi możliwość rozwoju – udział w szkoleniach, pracę przy zróżnicowanych projektach, a także prężnie działający system motywacyjny. Dlaczego? Pracodawcy już teraz muszą pogodzić się z faktem, że coraz więcej specjalistów zakłada własną działalność bądź pracuje zdalnie dla firm zagranicznych. I że trzeba zadbać o to, by pracownik był ze swojego stanowiska zadowolony.

Podobnie sytuacja wygląda np. w działach handlowych firm oraz na stanowiskach menedżerskich. Już dawno minęły czasy, gdy handlowcowi wystarczył notes, skoroszyt z folderami i telefon. Dziś o skuteczności sprzedaży decyduje przede wszystkim dobrze zorganizowana baza danych o klientach oraz wypracowana sieć kontaktów. Praca w dziale handlowym dużej firmy, z kilkoma setkami kontrahentów, którymi trzeba się opiekować, bez zintegrowanego z magazynem narzędzia klasy CRM? Wysyłanie raportów w arkuszu excelowskim? To nie jest najlepsza posada dla ambitnego handlowca, dlatego warto rozejrzeć się za lepiej zarządzanym przedsiębiorstwem.

Szukanie pracy w dobrej firmie

Od czego zacząć szukanie pracy na lepszym stanowisku, w wiarygodnej i szanującej pracownika firmie? Przede wszystkim trzeba pamiętać o tym, że wymarzonej posady nie znajdziemy ani na słupie ogłoszeniowym, ani w dodatku do lokalnej gazety – a chlubne wyjątki tylko potwierdzają regułę. Podstawą szukania pracy w nowoczesnym świecie jest przeszukiwanie Internetu. Rzecz jasna, nie należy ograniczać się do sporadycznego zerkania na strony z ogłoszeniami. Bez kompletnego, dobrze prowadzonego profilu na takich portalach społecznościowych, jak LinkedIn czy Goldenline, stworzonych specjalnie dla pracodawców i ich przyszłych pracowników oraz po to, by wymieniać między sobą doświadczenia zawodowe, nie ma co marzyć o spektakularnym awansie.

Świetnym przykładem może być tu portal GoWork.pl, który nie tylko gromadzi i udostępnia swoim użytkownikom oferty pracy, ale przede wszystkim umożliwia publikowanie opinii o firmach, stanowiskach i poszczególnych pracodawcach. Można się z niego dowiedzieć, gdzie czeka nas wytężona praca, gwarantująca za to możliwość rozwoju, a gdzie będziemy pracować spokojniej, lecz bez dodatkowej motywacji. Niektóre opinie bywają zaskakujące – złośliwym ex-pracownikom zdarza się np. zwierzać, że pili w pracy wódkę. Albo że obijali się na swoich stanowiskach przez ostatnie kilkanaście lat. Nie mówiąc już o tych firmach, w których stanowiska kierownicze obsadzane są po znajomości – dla nich internauci bywają naprawdę bezlitośni. Za to rzetelni pracodawcy dbający o swój zespół są zazwyczaj nagradzani pozytywnymi komentarzami, które są w stanie skutecznie przyciągnąć najlepszych specjalistów w danej dziedzinie.

Praca do Ciebie nie przyjeżdża? Ty wyjedź do pracy!

Jeszcze dekadę temu Polacy byli dużo bardziej sceptyczni w kwestii przeprowadzki spowodowanej pracą, jednak otwarcie granic wewnątrz UE zmieniło te tendencje. Obecnie jesteśmy dużo bardziej mobilni, przeprowadzamy się całymi rodzinami. Polskich emigrantów, według badań GUS jest już obecnie około 2,2 milionów. Co ciekawe, zmieniają się także trendy dotyczące migracji wewnątrz kraju. Najnowsze badania przeprowadzone przez TNS Polska podają, że aż 83 proc. studentów, którzy wzięli w nich udział, przeprowadzi się do innego miasta w Polsce, jeżeli nie znajdzie zatrudnienia w obecnym miejscu zamieszkania.

Badania dowodzą także, że studenci z mniejszych miast traktują je raczej jako jeden z przystanków na swojej drodze. Wielu z nich już w trakcie studiów zakłada, że przeprowadzi się do większego miasta. Z kolei studiujący w Warszawie stosunkowo rzadko myślą o wyjeździe (aż 25 proc. w ogóle nie bierze pod uwagę takiego rozwiązania). Jeżeli jednak praca w Gdańsku, Toruniu czy Łodzi nie będzie satysfakcjonująca – nawet blisko połowa studentów szybko i bez zbędnych sentymentów pożegna się z dotychczasowym adresem zamieszkania.

Jaki jest więc uniwersalny przepis na zawodowy sukces w 2015 roku? Po pierwsze, poszukuj pracodawców, którzy dadzą Ci szansę rozwoju i zagwarantują mobilizujący system pracy. Po drugie, obserwuj i daj się zobaczyć – szukaj pracy dzięki nowoczesnym narzędziom i nowym mediom, przygotuj profesjonalne profile na LinkedIn czy Goldenline, koniecznie załóż konta na takich portalach jak GoWork i sprawdź, co o pracodawcach mają do powiedzenia ich obecni i byli pracownicy. Po trzecie, precyzuj swoje wymagania raczej ze względu na umiejętności niż lokalizację – zamień frazy typu „praca w Olsztynie” na „praca w HR” czy „praca w IT”. Satysfakcjonujące zatrudnienie to wystarczający powód, by zapuścić korzenie w innym mieście.

Szukanie pracy nie zawsze jest przyjemne i emocjonujące – to już na początku często po prostu ciężka harówka, ale jeżeli zabierzesz się za ten proces z dobrym nastawieniem, to wiosnę możesz przywitać na nowym stanowisku. Rynek pracy w Polsce zaczyna rozkwitać – skorzystaj z tego jak najszybciej!

Źródło: materiały pochodzą ze strony : infowire.pl
fot: freeimages.com

Ciekawe wiadomości