Strona główna » Polsko-niemieckie konsultacje w Berlinie

Polsko-niemieckie konsultacje w Berlinie

dodane przez: Marek K
0 ilość komentarzy

Polsko-niemieckie konsultacje międzyrządowe w Berlinie

Pod przewodnictwem premier Beaty Szydło i kanclerz Angeli Merkel, odbyły się w środę XIV polsko-niemieckie konsultacje międzyrządowe. Stronę polską reprezentowało 13 ministrów oraz 5 przedstawicieli kierownictwa resortów na szczeblu sekretarza i podsekretarza stanu. Ze strony niemieckiej uczestniczyło 10 ministrów i 6 sekretarzy stanu. Ponadto spotkali się także obaj koordynatorzy ds. współpracy dwustronnej: sekretarz stanu w MSWiA Jakub Skiba i premier Brandenburgii Dietmar Woidke.

Szefowe rządów spotkały się w Urzędzie Kanclerskim, premier Beata Szydło została powitana z honorami wojskowymi. Równolegle toczyły się rozmowy członków polskiego rządu w niemieckich resortach. Punktem kulminacyjnym konsultacji było posiedzenie plenarne wszystkich uczestników, na którym zreferowano poszczególne spotkania.

W ramach konsultacji ministrowie Waszczykowski i Steinmeier podpisali deklarację z okazji 25-lecia polsko-niemieckiego Traktatu o dobrym sąsiedztwie i przyjaznej współpracy. W dokumencie obie strony odnoszą się do stosunków dwustronnych, a także aktualnych wyzwań dla Unii Europejskiej. Ponadto, w jednej z berlińskich szkół ministrowie zaprezentowali wspólnie pierwszy tom polsko-niemieckiego podręcznika do historii. Inauguracja podręcznika ma, jak wspomniałem, również charakter symboliczny. Wpisuje się w tegoroczne obchody 25-lecia podpisania Traktatu o dobrym sąsiedztwie i przyjaznej współpracy między Polską i Niemcami. Publikacja ta pokazuje, jak szybko udało nam się wspólnym wysiłkiem doprowadzić do normalizacji w relacjach dwustronnych. Jest przejawem dojrzałości i otwartości obydwu krajów oraz gotowości do rozmowy na wszelkie, nawet najbardziej wrażliwe tematy – podkreślił szef polskiego MSZ.

W trakcie konsultacji, działając w imieniu ministra spraw zagranicznych, podsekretarz stanu Joanna Wronecka popisała wspólnie z sekretarzem stanu Federalnego Ministerstwa Współpracy Gospodarczej i Rozwoju Friedrichem Kitscheltem Memorandum o współpracy przy realizacji wspólnego polsko – niemieckiego projektu humanitarnego dotyczącego odbudowy libańskich szkół publicznych, w których uczą się dzieci uchodźców syryjskich oraz najuboższe dzieci libańskie.

Opracowano na podstawie materiału Biura Rzecznika Prasowego Ministerstwa Spraw Zagranicznych

“Wspólne oświadczenie ministrów spraw zagranicznych Rzeczypospolitej Polskiej i Republiki Federalnej Niemiec z okazji 25. rocznicy podpisania Traktatu między Rzecząpospolitą Polską a Republiką Federalną Niemiec o dobrym sąsiedztwie i przyjaznej współpracy” w języku polskim:

http://www.msz.gov.pl/resource/141c17f8-522f-46e7-83dd-61694af3d769:JCR

“Wspólne oświadczenie ministrów spraw zagranicznych Rzeczypospolitej Polskiej i Republiki Federalnej Niemiec z okazji 25. rocznicy podpisania Traktatu między Rzecząpospolitą Polską a Republiką Federalną Niemiec o dobrym sąsiedztwie i przyjaznej współpracy” w języku niemieckim:

http://www.msz.gov.pl/resource/0ffa10c4-70a7-4b80-9060-ac2793cdacde:JCR

 

Źródło: Ambasada RP w Berlinie (berlin.msz.gov.pl)
Fot: własność redakcji

Ciekawe wiadomości