Strona główna » Nie będzie zmian w płacy minimalnej w Niemczech

Nie będzie zmian w płacy minimalnej w Niemczech

dodane przez: Agnieszka L
0 ilość komentarzy

Żadnych zmian w płacy minimalnej w Niemczech

 

Podczas kwietniowego szczytu koalicji rządzącej minister pracy Andrea Nahles (SPD) przedstawiła dokument „Bestandsaufnahme Einführung des allgemeinen Mindestlohnes in Deutschland Frühjahr 2015” podsumowujący pierwsze sto dni obowiązywania ustawy o płacy minimalnej w wysokości 8,50 EUR.

Z opublikowanych danych wynika, że dotychczasowe obawy ekonomistów dotyczące licznych zwolnień z powodu zwiększenia kosztów pracy, nie sprawdziły się. Podobnie prognozowany wzrost cen, głównie w branży usługowej, również nie był taki bolesny dla konsumentów. Wprowadzenie płacy minimalnej zostało określone przez minister jako wzorowy model, który nie wymaga żadnych zmian.

Przedstawiciele partii koalicyjnych podczas dyskusji zarzucili minister, że ustawa wprowadza nadmierną biurokrację wynikającą z obowiązku dokumentowania przez przedsiębiorców czasu pracy, w tym działalność w ramach tzw. mini-job. Jednak wniosek o zmniejszenie pułapu wynagrodzenia, przy którym prowadzona jest ewidencja z 2958 EUR do 1900 EUR, został odrzucony. Minister nie dostrzegła dodatkowych problemów w prowadzeniu dokumentacji, a zmianę limitu finansowego i wykluczenie kontroli pracowników na niepełnych etatach uznała za zagrożenie dla właściwego funkcjonowania ustawy. Jedynie propozycja doprecyzowania warunków działalność na zasadzie wolontariatu została skierowana do dalszego wyjaśnienia. Kolejnych konsultacji w sprawie płacy minimalnej partia SPD nie przewiduje.

Wciąż pozostaje nie rozwiązana kwestia płacy minimalnej dla kierowców przy przewozach tranzytowych przez Niemcy, która wywołała ogromne kontrowersje również w Polsce. Problem został m.in. poruszony podczas ostatnich polsko-niemieckich konsultacji międzyrządowych z udziałem premier Ewy Kopacz i kanclerz Angeli Merkel, a ministrowie Władysław Kosiniak-Kamysz i Andrea Nahles zapowiedzieli dalszą roboczą współpracę. Przeciwko niemieckim regulacjom zaprotestowało 17 państw Wspólnoty i sprawa została skierowana do Komisji Europejskiej, ponieważ przepisy łamią zasady obowiązujące na jednolitym rynku. Od końca stycznia przepisy dotyczące płacy minimalnej dla zagranicznych kierowców zostały zawieszone, a postępowanie o naruszenie unijnego prawa przewidziane na połowę maja zostało przesunięte na dalszy termin.

 

Źródło: berlin.trade.gov.pl
Fot: freeimages.com

Ciekawe wiadomości