Strona główna » Recital klawesynowy Władysława Kłosiewicza w Hotelu Adlon

Recital klawesynowy Władysława Kłosiewicza w Hotelu Adlon

dodane przez: Agnieszka L
0 ilość komentarzy

Cembalo – Repertuar francuskiego, włoskiego oraz niemieckiego baroku w Salonie InMitte

 

Wieczorną porą 1 grudnia odbył się recital klawesynowy Władysława Kłosiewicza w cyklu spotkań Salon InMitte zainicjowanego przez Ambasadora dr. Jerzego Margańskiego w Hotelu Adlon.

Władysław Kłosiewicz w 1979 ukończył z wyróżnieniem Akademię Muzyczną w Warszawie w klasie klawesynu Julitty Ślendzińskiej. Studiował także w Accademia Musicale Chigiana w Sienie (dyplom honorowy w 1978) pod kierunkiem Ruggero Gerlina, którego następnie (do 1983) był prywatnym uczniem w Paryżu.

Jest laureatem głównych nagród w kategorii interpretacji, realizacji basso continuo i wykonawstwa współczesnych utworów klawesynowych na międzynarodowych konkursach klawesynowych w Paryżu (1981) i Dijon (1983). W 1984 otrzymał I nagrodę (II i III nie przyznano) na Międzynarodowym Konkursie ARD w Monachium. Muzyk specjalizuje się w wykonawstwie muzyki dawnej – jest doskonałym interpretatorem utworów Johanna Jacoba Frobergera i muzyki klawesynistów francuskich. Wśród jego najważniejszych nagrań są wszystkie dzieła François Couperina, Jeana Philippe’a Rameau, partity i Wariacje Goldbergowskie Johanna Sebastiana Bacha, sonaty Domenico Scarlattiego, utwory Frobergera i Louisa Couperina.

Władysław Kłosiewicz od 1978 współpracował z Polską Orkiestrą Kameralną, w 1984 założył (wspólnie z Andrzejem Mysińskim) zespół Concerto Avenna, w którym w latach 1984-85 pełnił funkcję kierownika artystycznego. Współpracuje również z Warszawską Operą Kameralną – jest autorem opracowania i kierownikiem artystycznym pierwszej polskiej realizacji wszystkich dzieł scenicznych oraz nieszporów Vespro della Beata Vergine Claudio Monteverdiego, jak również wielu innych dzieł operowych, w tym opery Euridice Jacopa Periego z 1600. Od 1993 prowadzi orkiestrę barokową “Musicae Antiquae Collegium Varsoviense” przy Warszawskiej Operze Kameralnej. Od 2004 kieruje własnym międzynarodowym zespołem muzyki dawnej “Narol Baroque”.

Od 1981 prowadzi równocześnie klasę klawesynu w Akademii Muzycznej w Warszawie. W latach 1987-89 był profesorem gościnnym, a od 1989 do 2004 profesorem zwyczajnym w Universität für Musik und darstellende Kunst w Grazu (klawesyn i interpretacja muzyki baroku). Od 2000, w ramach Akademii Narolskiej, prowadzi coroczne międzynarodowe kursy mistrzowskie klawesynu w pałacu w Narolu. Zasiadał w Jury I i II Międzynarodowego Konkursu Klawesynowego im. Wandy Landowskiej.

Jest założycielem i prezesem Zarządu Fundacji Pro Academia Narolense. http://narolarte.pl/

Władysław Kłosiewicz w 2007 został nagrodzony przez Fundację Popierania Niezależnej Kultury Polskiej POLCUL im. Jerzego Bonieckiego.

Opracowano na podstawie: http://culture.pl/pl/tworca/wladyslaw-klosiewicz

Źródło: berlin.msz.gov.pl
Fot: freeimages.com

Ciekawe wiadomości